16 Temmuz 1999 21:00

İzmir, Bursa, Kocaeli ve Samsun'da

   mitingler

Paylaş
İzmir, Bursa, Kocaeli ve Samsun'da mitingler
Aldıkları ortak eylem kararlarını hayata geçiren işçi ve emekçi örgütleri, bugün birçok ilde mitingler düzenleyerek, SSK yasa tasarısına karşı tepkilerini göstermeye devam edecekler. İzmir'li işçi ve emekçiler de bugün saat 16.00'da Bornova Spor Salonu'nun yanında toplanıp, Cumhuriyet Meydanı'na yürüyecek. Burada yapılacak "Söz Bitti, Sosyal Güvenliğin Tasfiyesine Hayır" mitingi ve şöleniyle ilgili açıklama yapan KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mevlüt Ülgen, "57. hükümet, ulusal ve geniş halk kesimlerinin çıkarlarına uygun olup olmadığına bakmaksızın IMF ve uluslararası sermayenin teleplerinin uygulayıcısı olmuştur. Hükümet bu uygulamalarla halkı eyleme zorlamaktadır" dedi.
KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mevlüt Ülgen, 24 Temmuz'a kadar uyarı eylemlerini daha da yaygınlaştıracaklarını, sorunların çözülmemesi durumunda, işçisi ve memuruyla tüm çalışanların üretimden gelen güçlerini kullanacaklarını söyledi.
Kocaeli/Samsun
Kocaeli'de de saat 12.00'de Baç Kavşağı'nda toplanacak olan işçi ve emekçiler, buradan Anıt Park'a kadar yürüyerek, burada yapacakları mitingle hükümetin uygulamalarını protesto edecekler. Samsun'da ise Cumhuriyet Meydanı'nda saat 13.00'te bir araya gelecek olan işçi ve emekçiler, hükümeti uyaracaklar.
Öte yandan günlerden beri grevde olan Yapaj-Jüt işçileri seslerini duyurmak için bugün Samsun'da yapılacak olan mitinge katılacaklarını bildirdiler.
Ankara'da protestolar sürecek
Ankara'da IMF patentli "Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı"na karşı işçi ve kamu emekçilerinin mücadelesi DİSK Ankara Merkez Temsilciliği tarafından yarın saat 12.00'de Kızılay YKM önünde yapılacak kitlesel basın açıklaması ile sürecek. KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ahmet Ersun Genç, işçi sendika ve konfederasyonlarının düzenledikleri tüm eylem ve etkinliklere tüm güçleriyle katılma kararları olduğunu da hatırlatan Genç, YKM önündeki eyleme, saat 11.30'da SSK Genel Müdürlüğü önünde toplanarak, toplu halde katılacaklarını açıkladı. Ayrıca 19 Temmuz Pazartesi günü saat 9.00'da Eğitim-Sen Ankara 1 No'lu Şube önünde toplanarak, ANAP Genel Merkezi'ne giderek, işçilerle burada buluşacaklarını ifade eden Genç, 21 Temmuz Çarşamba günü DİSK'in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde yapacakları basın açıklamasına da kitlesel olarak katılacaklarını söyledi.
DİSK'in eylemine, TÜMTİS üyesi ambar işçileri de kendi pankart ve dövizleriyle katılarak, kitlesel destek verecek. Emeğin Partisi de DİSK'in eylemine kitlesel olarak destek vereceğini açıkladı.
EMEP Ankara İl Örgütü tarafından yapılan açıklamada, işçi ve emekçilerin önündeki görevin, saldırıların geri püskürtülmesi, sermaye cephesinin saldırılarının boşa çıkartılması olduğu hatırlatılarak, bunun da ancak alanlarda işçi, kamu emekçisi, esnaf, bütün halk kesiminin ortak mücadelesiyle başarılabileceği vurgulandı.
Adana'da miting yarın
Adana'da İnönü Parkı'nda parkında bir araya gelen yaklaşık 200 kişi, DİSK, Türk-İş, Hak-İş, KESK, TMMOB başta olmak üzere 15 emek örgütünün imzalı 20 bin el ilanı dağıttılar. "Mezarda emekli olmayacağız", "Yaşasın sınıf dayanışması" sloganlarını atan kitle adına basına açıklama yapan KESK Dönem Sözcüsü Yasin Aytaç, yarın Mimar Sinan Kültür Merkezi'nde yapılacak mitinge DİSK Genel Başkanı Vahdattin Karabay ve KESK Genel Başkanı Siyami Erdem'in de katılacağını bildirdi. Açıklamanın ardından gruplar oluşturularak, mitinge çağrı ilanları dağıtıldı. Eğitim-Sen Adana Şubesi de düzenledği basın toplantısında herkesi mitinge çağırdı.
ÖNCEKİ HABER

Emek cephesi mitinge hazır

SONRAKİ HABER

Mülteci kadınlar anlatıyor: Evde koca baskısı, sokakta ırkçılık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa