15 Temmuz 1999 21:00

Korumama belediyesi!

Ağızlarını her açtıklarında İstanbul'un tarihsel-kültürel değerinin ve kimliğinin korunması üzerine yaptıklarını anlatan Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, şimdi de 1994'te koruma altına alınan Gazhane'de yasadışı olarak yeni yapı inşa ediyor.

Paylaş
Korumama belediyesi!
Bülent Falakaoğlu
SİT bölgesi ilan edilmiş alanlarda koruma imar planı yapmak yerine rantsal yatırımlara giden İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlar, şimdi de 25 Ekim 1994'te koruma altına alınan Gazhane alanına hiçbir kuruma danışmadan yapı inşa ediyor. Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi yöneticileri, Kadıköy'e bağlı İkbaliye Mahallesi'nde bulunan Gazhane alanının İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından koruma altına alındığını ve inşaatın yasadışı olduğunu belirterek, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihsel-kültürel çevre değerinin ve kimliğinin korunması yönündeki genel söylemi ile hizmet dönemindeki pratik uygulama ve tutumları arasındaki çelişkilerine bir yenisini daha ekledi" yorumunu yapıyorlar.
Sürekli göz dikiliyor
Gazhane bölgesi, koruma altına alındığı günden beri sürekli bir şekilde yağmalanmak istenen alanlardan biri oldu. Koruma altına alındıktan sonra ilk olarak 1996 yılında bölgede kömür deposu inşa edilerek kömür satışına başlandı. Koruma kararına uygun düşmeyen bu uygulama, Mimarlar Odası'nın bildirimi üzerine İstanbul Valiliği Çevre İl Müdürlüğü'nün talimatıyla durduruldu.
Ardından "çöplük alanına" dönüştürülen Gazhane'nin temizlenmesi, yine Mimarlar Odası'nın, Valilik, Büyükşehir Belediyesi, İETT Genel Müdürlüğü, Kadıköy Belediyesi ve Koruma Kurulu'na yaptığı ısrarlı müracaatlar sonucu gerçekleştirildi.
Temizlenme çalışmalarının üzerinden üç ay geçmeden bu sefer de koruma altındaki alana İETT Genel Müdürlüğü göz dikti. İETT Genel Müdürlüğü tarafından Gazhane alanında "65 yaş üzeri vatandaşlara bilet satış noktası" inşası gerekçesiyle yeni bir yapılaşma başlatıldı. Gazhane'de bulunan İETT Müdürlüğü'nde ilgililerle yapılan görüşme sonucu öğrenilen bu yapılaşma hakkında Mimarlar Odası yine Koruma Kurulu nezdinde girişimlerini sürdürüyor ve Koruma Kurulu kararlarının bir an önce uygulanmasını istiyor.
İETT'nin ilk icraatı değil
Özellikle koruma altındaki alanlara yeni yapı ve yerleşim bölgelerine garaj inşa etme keyfiyetini Gazhane'de de sürdüren İETT Genel Müdürlüğü'nün, bundan önceki icraatı da Alibeyköy Çobançeşme Parkı'nın yanındaki yeşil alana yasadışı bir şekilde İETT garajı inşa ederek, parktaki ağaçları ve parkın karşısındaki belediye konutlarında oturanları egzoz gazına boğmak olmuştu. İETT Genel Müdürlüğü, o icraatıyla ve parktaki yetişkin ağaçları kesmesinden dolayı semt sakinlerinin ve aynı zamanda semt derneğinin büyük tepkisini toplamıştı.
ÖNCEKİ HABER

Ankara Tabip Odası'ndan

SONRAKİ HABER

"Pençe Harekatı"nda bir asker hayatını kaybetti, 6 asker yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa