15 Temmuz 1999 21:00

Genel grev, genel direniş

İstanbul'da 10 bini aşkın işçi ve emekçi, coşkulu sloganlar ve halkın alkışlı desteğiyle Mecidiyeköy'den Taksim'e yürürken, "Genel grev, genel direniş" sloganı öne çıktı.

Paylaş
Genel grev, genel direniş
Kazanılmış hakları gasp eden ve mezarda emeklilik dayatan 'sosyal güvenlik yasa tasarısını' protesto eden 10 bini aşkın işçi ve emekçi, "İşçi, memur el ele, genel greve", "Hükümet istifa", "Yasayı yırtarız, Ankara'yı yıkarız" sloganlarıyla Mecidiyeköy'den Taksim'e yürüdü. Yıllar sonra ilk defa Taksim Meydanı'nda yürüyen işçiler, sosyal devlet istediler, işgüvencesi ve işsizlik sigortası istediler, mezarda emekliliğe ve IMF dayatmalarına ise 'hayır' dediler. Yasa tasarısı geri çekilene kadar eylemlerini sürdüreceklerini bildiren işçiler, talepleri kabul edilmezse genel greve gideceklerini ilan ettiler ve hükümeti istifaya çağırdılar.
Türk-İş, DİSK, KESK, Hak-İş ve Memur-Sen'e üye işçi ve kamu emekçileri, sabah saat 08.30'dan itibaren Mecidiyeköy'de bulunan Ali Sami Yen Stadyumu önünde toplanmaya başladılar. Türk Metal İstanbul Şubesi'ne üye işçilerin sloganlarla alana gelmesiyle başlayan coşku ve kararlılık, kortejler halinde gelen diğer işçilerle birlikte doruğa çıktı. Sık sık, "İşçi, memur el ele, genel greve", "Genel grev, genel direniş", "Yaşasın sınıf dayanışması" sloganları atan işçiler, hükümetin saldırılarına karşı direneceklerini ve kazanacaklarını dile getirdiler.
Polis barikatı geri çekti
Saat 09.30'dan itibaren kortejler oluşturarak yürüyüşe geçen işçilerin önü, önce polis barikatıyla kesildi. İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Hüseyin Arpacı'nın mikrofonu eline alarak, "Şu anda yaptığınız kanunsuzdur. Yasalarımıza göre, burası toplanma ve gösteri yeri değildir. İşçilerimizle polisin karşı karşıya gelmesini istemiyoruz" diye konuşması, işçilerin 'yuh' sesleri ve "Direne direne kazanacağız" sloganlarıyla kesildi. İşçilerin kararlı tepkisi üzerine polis barikatı kalktı ve yürüyüş başladı.
"Vur vur inlesin, kurtlar kuşlar dinlesin" sloganıyla DSP İstanbul İl Başkanlığı önüne gelen işçilere hitaben konuşan Türk-İş 1. Bölge Başkanı Faruk Büyükkucak, "Hükümet taleplerimizi dikkate almazsa, yaptığı yanlış uygulamaları düzeltme yoluna gitmez ise, emek cephesi kazanılmış haklarına sonuna kadar sahip çıkacak ve gerekirse ülke genelinde üretimden gelen gücünü kullanacaktır" dedi. Büyükkucak, konuşmasında, Star televizyonunun emekçilerin gücünü bölme yönünde çaba ve yayınlarda bulunduğunu da belirterek, emeğin gücünün hafife alınmamasını istedi.
Üzerinde Türk-İş, DİSK, Hak-İş, KESK ve Memur-Sen imzaları bulanan siyah çelengin DSP İl Başkanlığı önüne bırakılması sırasında da polis ile sendika yöneticileri arasında kısa süren bir gerginlik yaşandı.
Bu, emekçilerin sesi
DSP'ye çelenk bırakılmasından sonra tekrar yürüyüşlerine devam eden işçi ve emekçilere çevrede bulunan emekçiler de alkışlarla destek verdi. Taksim-Mediciyeköy arasındaki yolu trafiğe kapatarak yürüyen emekçiler, Şişli'de bulunan MHP İstanbul İl Başkanlığı'na da siyah çelenk bıraktıktan sonra yollarına devam ettiler. DİSK Genel Sekreteri Murat Tokmak, burada yaptığı konuşmada, bugün işçilerin ve emekçilerin haklarına yönelen ellerin geri çekilmesi için bir tarih yazıldığını ve sonuna kadar da haklarını aramaya devam edeceklerini bildirdi.
22 yıl sonra Taksim'de
Yıllardan beri işçi ve emekçilerin eylemlerine yasaklanmış Taksim Meydanı'na, "Genel grev, genel direniş" sloganları ve alkışlarla giren işçi ve kamu emekçileri, burada yoğun alkışlarla karşılandılar. İstiklal Caddesi'ni eylem alanına ve pankart cümbüşüne çeviren işçi ve emekçiler, ANAP İstanbul İl Başkanlığı önüne, "IMF uşağı Yaşar Okuyan" sloganlarıyla geldiler. ANAP önünde protesto seslerini yükselten işçi ve emekçiler, Okuyan ve hükümeti istifaya çağırdılar.
ANAP önüne siyah çelenk bırakılmasından sonra bir konuşma yapan KESK Örgütlenme Sekreteri İsmail Hakkı Ortaköy, bugün tüm emekçilerin katılımıyla tarihsel bir buluşma yaşandığını ve Türkiye'de bir çığ başlattıklarını dile getirdi. Bu çığın artarak devam edeceğini ifade eden Ortaköy, haklarını alıncaya kadar eylemlerin sürdürüleceğini söyledi. Türk-İş 1. Bölge Başkanı Faruk Büyükkucak da, "Bugün dosta düşmana gücümüzü gösterdik. Bu emekçilerin sesidir. Kavganız mübarek olsun" dedi.
Protesto eylemi, tüm işçi ve emekçilerin önümüzdeki cumartesi günü Abide-i Hürriyet Meydanı'nda yapılacak mitinge davet edilmesiyle sona erdi.
ÖNCEKİ HABER

Mutfak enflasyona teslim

SONRAKİ HABER

Fatih'te Tacikistanlı kadın ölü bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa