15 Temmuz 1999 21:00

Saldırılara karşı kitlesel eylem

Tüm Maliye-Sen İstanbul 2 No'lu Şube, hükümetin IMF'nin dayatmaları sonucu oluşturduğu sosyal güvenlik yasa tasarısıyla ilgili önceki gün bir panel düzenledi.

Paylaş
Saldırılara karşı kitlesel eylem
Tüm Maliye-Sen İstanbul 2 No'lu Şube, hükümetin IMF'nin dayatmaları sonucu oluşturduğu sosyal güvenlik yasa tasarısıyla ilgili önceki gün bir panel düzenledi. Şube Başkanı Gülperi Çatak'ın yönetiği panele, Tüm Maliye-Sen eski GMYK Üyesi Tahir Şilkan ve Birleşik Metal-İş Sendikası Uzmanı Filiz Arslan konuşmacı olarak katıldı. Sermayenin işçi ve emekçilere karşı büyük bir saldırı içerisinde olduğunu vurgulayan panelistler, saldırıların genel grev ve genel direnişin koşullarını da oluşturduğuna dikkat çektiler.
Yanlış haber veriliyor
Panelde ilk konuşmayı yapan Tahir Şilkan, sermayenin büyük bir saldırıya hazırlandığına işaret ederek, sermaye cephesinin bunu başarması durumunda emekçilerin haklarının alaşağı edileceğini söyledi. Sosyal güvenlik yasa tasarısıyla Anayasa'nın ikinci maddesinin de rafa kaldırılacağını ifade eden Şilkan, sermaye basını ve onun köşe yazarlarının hükümetin emekçilere yönelik saldırılarını doğru yansıtmayarak halkı kandırdığını vurguladı.
Şilkan, şöyle konuştu: "Türkiye'nin genç emekliler cenneti olduğu söyleniyor. Bu tamamıyla yalandır. Genç emekliye ayrılan 17 bin insan var. Bunlar yüzde biri bile oluşturmuyor. İşverenlerin SSK'ya yatırmaları gereken primleri 11 defa affedildi. KİT'lerin özelleştirilmesi için bilinçli olarak bu kurumlara kaynak aktarılmadı. Ardından da 'KİT'ler tam kapasite ile çalışmıyor' gerekçesiyle özelleştirilmeye başlandı."
Çalışanların bu soruna sahip çıkmaları gerektiğini ifade eden Şilkan, "kendileri için olmasa da çocukları için sahip çıkmalıdırlar" dedi. Şilkan, SSK'nın işçilerin kendi örgütü olmasına karşın bir kişiyle temsil edildiğini ve bu temsilcinin de işçileri temsil etmediğini belirti. Örnek gösterilen Avrupa ülkelerinde devletin sosyal güvenliğe yardım yaptığı halde Türkiye'de bunun yapılmadığını söyleyen Şilkan, "Emekli olanlar zaten çalışmak zorunda kalıyor. Aldıkları ücret yetmediğiinden dolayı. Çoğu işyeri asgari ücretin üstünde bir ücretle işçi çalıştırdığı halde, asgari ücret üzerinden sigorta primleri yatırılmaktadır" diye konuştu.
'Özelleştirme ideolojiktir'
Sosyal güvenlik haklarının, işçilerin ve emekçilerin mücadelesinin önüne geçmek için sermaye tarafından bilinçli bir şekilde verilmiş bir hak olduğunu söyleyen Filiz Arslan da, işçi sınıfının ve emekçilerin tarihsel mücadelelerinden örnekler verdi. Tartışmaların emeklilik yaşına kilitlendiğini, bunun yanlış olduğunu ifade eden Arslan, "Yaş sorunu tartıştırılarak sermayenin yapmak istediği diğer saldırıların üstü örtülüyor. Hayatın her alanında özelleştirmeye gideleceği zaman bu sorundan yakınmayanlar o zaman anlayacaklar. Özelleştirme ideolojiktir" dedi.
Arslan, emperyalizmin kendini yenilediğini, MAI gibi antlaşmalarla, istediği ülkenin kaynaklarını istediği gibi kullanacağını, zarar etmesi durumunda ise tazminat alacağını vurguladı.
İşçi sınıfı ve emekçilerin uluslararası ve yerli işbirlikçi tekellerden kurtulması için kendi iktidarlarına olan inançlarıyla mücadeleye sarılmaları gerektiğini söyleyen Filiz Arslan, işsizlik sigortasının bir aldatmacadan başka bir şey olmadığını da sözlerine ekledi.
ÖNCEKİ HABER

"Yağma" programı netleşti

SONRAKİ HABER

Uluslararası İstanbul Opera Festivali 2 Temmuz’da başlıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa