15 Temmuz 1999 21:00

Grevcilerden taviz yok

Ekvador'da bir yıl önce iktidara geldiğinden beri halka dikta rejimi dayatan Jamil Mahuad hükümeti, grevdeki işçileri zor kullanarak işlerine döndürmeye çalışıyor.

Paylaş
Grevcilerden taviz yok
Ekvador'da bir yıl önce iktidara geldiğinden beri halka dikta rejimi dayatan Jamil Mahuad hükümeti, grevdeki işçileri zor kullanarak işlerine döndürmeye çalışıyor. Ülkedeki binlerce ulaşım ve nakliyat işçisinin eyleminin onuncu gününde, grevciler başkentte saldırıya uğradı. Mahuad'ın istifasını ve zamların geri alınmasını talep eden ve Quito'nun birçok sokağına barikatlar kuran emekçilerin, polisin coplu ve gaz bombalı saldırısına direndiği öğrenildi. Grevcilerin, başkentin kuzeyinde bulunan Tabacundo'da kurdukları barıkitları polisten korumak için yollara büyük çiviler döşedikleri ve lastikler yaktıkları belirtildi. Grevin başlamasından bu yana 40 kişi tutuklanırken, 12 iki kişi de polisin açtığı ateş sonucu yaralandı.
Grevi ezmek istiyor
Kongrenin kendisi tarafından önerilen olağanüstü hal uygulanmasını kabul etmemesi üzerine kongre üyelerine ateş püsküren Devlet Başkanı Jamil Mahuad'ın, aynı öneriyi önceki gün ikinci kez gündeme getirdiği bildiriliyor. Olağanüstü hal yasası kongre tarafından onaylanırsa, polise 50 bini aşkın işçinin sürdürdüğü grevi kırmak için her türlü yetki verilecek. Mahuad'ın önerisni savunan İçişleri Bakanı Vladimiro Alvarez, "Devlet başkanımız toplumun güvenliğini ve özel mülkiyeti korumak için yasal araçlara ihtiyaç duyuyor" derken, Ekvador'da yoksul halkın tamamına yakınının artık hükümetin istifasını talep ettiği belirtiliyor.
Sağlıkçılar greve çıkabilir
Hükümetin özelleştirme ve zam kararları köylülerden kamu emekçilerine kadar pek çok çalışan kesimin tepkisine neden olurken, otobüs kamyon ve taksi sürücülerinin oluşturduğu ulaşım işçileri sendikası grevlerin başını çekiyor. Grevciler arasında bulunan taksi şoförü Jorge Marcillo, "Ülkeyi geliştireceğini söyleyen Mahuad, bizi süründürüyor" diye konuştu. Devlet hastanelerinde çalışan ve aylardır maaşları ödenmeyen sağlık emekçilerinin de yakında greve başlayabilecekleri belirtiliyor.
ÖNCEKİ HABER

Çin'den Tayvan'a askeri tehdit

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa