14 Temmuz 1999 21:00

Birlikten kuvvet doğar

DİSK'e bağlı çeşitli sendikalara üye işyeri temsilcileri, hükümetin saldırılarına karşı işçi sınıfının topyekûn hareket etmesi gerektiğini söyleyerek, bu yönde atılan adımların somutlanmasını istediler.

Paylaş
Birlikten kuvvet doğar
Şahin Bayar -Gökhan Biçici
DİSK üyesi işyeri temsilcileri, Bakanlar Kurulu'nda görüşülerek Meclis'e sevk edilen sosyal güvenlik reformu yasa tasarısının geri püskürtülmesi için konfederasyonların birlikte hareket etmesi gerektiğini söylediler. Yasa tasarısının geri çektirilmesi için genel grevin şart olduğunu ifade eden işyeri temsilcileri, ayrı ayrı eylemlerin etkili olmadığına dikkat çektiler.
Yasa tasarısına 'hayır' dediklerini kaydeden Ünsa Tekstil Fabrikası İşyeri Temsilcisi Hasan Irmak, işçiler olarak eylemleri birleştirmeyi düşündüklerini anlattı. Konfederasyonların birlikte davranmasını istediklerini dile getiren Irmak, "Yasa tasarısı tüm insanlar sokaklara dökülürse geri alınır" diye konuştu.
"İşçi sendikalarıyla memur sendikalarının birleştirilmesi gerekiyor" ifadeleriyle sözlerine başlayan Ünsa Tekstil İşyeri Temsilcisi İlhan Gürbüz de, tasarıyı emekçilerin kazanılmış haklarına bir tecavüz olarak nitelendirdiklerini söyledi. Mezarda emekliliği kabul edemeyeceklerini ifade eden Gürbüz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ülkemiz şartlarında bu emeklilik yaşı çok abes geliyor. Avrupa şartlarında yaşam standardımız yok, işgüvencemiz yok, birçok eksiğimiz var. Bu halde yasaya evet diyemiyoruz." Başbakan Ecevit'in 'provoktör' suçlamasını da tepkiyle karşılayan Gürbüz, "Ecevit resmen işçilerle alay ediyor. Gereksiz yere işçilerle göğüs göğüse geleceğim diyor. Ülkeyi batağa sürüklüyor" dedi.
İşçi uyanırsa tam uyanır
Ünsa Tekstil İşyeri Temsilcisi Ali Osman Altıntaş ise, SSK'nın battığına ilişkin iddiaları şu ifadelerle yanıtladı: "Onlar hep hikâye, 40 seneden beri hep duyuyorum. Ancak onlar hep kendilerini düşünüyorlar, SSK'nın battığı falan yok. SSK'nın paralarını yüzde sıfır faizle bankalara yatırıyorlar, ondan sonra da işçinin sırtından nasıl emeriz diye düşünüyorlar. Sendikaların bu tasarıyı kabul etmemesi lazım, bunun için her türlü desteği sendikalara vereceğiz. Ben '74'ten beri işçiyim, '74'ten beri aynı paraya çalışıyorum, asgari ücrete çalışıyorum. Niye aynı paraya çalışıyorum, Türkiye'nin kamburu işçi mi? SSK'ları batırıyorlar, paraları çekip yiyorlar, ondan sonra da SSK'da para yok diyorlar. Devlet versin, bütün dünya devletlerinde yüzde 29'lara kadar para katkısı yapılıyor. Bizimkinde var mı öyle bir şey? Yok. Öyle SSK battı yok. SSK'nın yiyicileri çok. SSK'nın yiyicileri çekilsin, biz devletten de para istemiyoruz. Bunlar zenginlerin cebini doldurmak için yapılıyor. İşçinin sırtına vurmasınlar. İşçi bir uyanırsa tam uyanır. Ondan sonrasını kendileri düşünsün."
Sokakların dolması gerekiyor
"Bütün sendikalar birleşirse, herkes bir araya gelirse belki bir şeyler koparabiliriz" diyen Beybi İşyeri Temsilcisi İsmet Ayhan da, tasarı bu haliyle yasalaşırsa emekli olamayacağını kaydetti.
Fatih Belediyesi Fen İşleri İşyeri Temsilcisi Enver Karataş ise, eylemlerin birleştirilmesinden yana olduklarını söyledi. İşçiler olarak her türlü eyleme hazır olduklarını ifade eden Karataş, büyük miting ve grevlerin yapılması gerektiğini söyledi.
"Tabii ki işçi sınıfının topyekûn olarak birleşmesi gerekiyor. Bu birliği de sağlayacağız, eğer sokaklara çıkarsak hep birlikte çıkacağız. Bütün sendikaların üyeleri hep bir olması gerekir. Ayrılığa karşıyız" ifadeleriyle düşüncelerini anlatan Lord Kalem İşyeri Temsilcisi Daimi Aslan, tasarının geri dönmesi için sokakları çığ gibi doldurmak gerektiğini söyledi.
Adımlar somutlansın
Mintax İşyeri Temsilcisi Nahit Çoban ise, "Konfederasyonlar bir araya gelerek, ülke çapında gerekirse genel grevi de kapsayacak eylemlere gitmelidir" dedi. Mintak İşyeri Baştemsilcisi Nihat Varol ise, sendikalar arası koordinasyonun sağlanması gerektiğini ifade etti. Varol, son günlerde bu yönde atılan adımların da somutlandırılması gerektiğini kaydetti.
İstanbul Eczacılar İşyeri Temsilcisi Şehşuvar Tarla, "Birlikten kuvvet doğar" diyerek eylemlerin birleştirilmesinden yana olduklarını söyledi. Yine İstanbul Eczacılar İşyeri Temsilcisi Turgay İnan, caydırıcı olması açısından periyodik olarak işbırakma eylemleri yapılabileceğini söyledi.
İşyerlerinde eylemler sürecek
DİSK Başkanlar Kurulu'nun aldığı karar gereği önceki gün İzmit'te gerçekleştirilen Temsilciler Kurulu toplantısında, "Genel grev, genel direniş" çağrısı yapıldı. DİSK Genel Başkanı Vahdettin Karabay'ın da bulunduğu toplantıya 100 kadar şube yöneticisi ve işyeri temsilcisi katıldı. Toplantıda söz alan şube yöneticileri ve işyeri temsilcileri, tasarının geri çekilmesi için genel bir direniş örgütlemekten başka çare olmadığını söylediler. Diğer işçi konfederasyonlarıyla birlik olunmasını, ortak eylem kararları alınmasını isteyen işyeri temsilcileri, her fabrika ve işyerinde mücadeleyi geliştirecek örgütlülüklerin kurulması gerektiğini ifade ettiler.
Bu arada, DİSK Başkanlar Kurulu'nun aldığı karar gereği, işyerlerinde eylemler sürecek. Bugün ve yarın işyerlerinde oturma eylemleri ve iş çıkışlarında yürüyüşler gerçekleştirilecek.
Öte yandan, Kocaeli Sendikalar Birliği'nin 17 Temmuz Cumartesi günü yapacağı mitingin çalışmaları da beşledi. Tertip komitesi, "IMF Türkiye'den elini çek", "Mezarda emekliliğe hayır", "Sadaka değil, toplusözleşme" yazılı çağrı afişleri hazırladı.
ÖNCEKİ HABER

Adana EMEP'ten faks eylemi

SONRAKİ HABER

Garo Paylan işsizlik ve zamları Bakan Albayrak'a sordu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa