14 Temmuz 1999 21:00

'Yaşımız 30, çökmüşüz'

PETKİM, TÜPRAŞ, POAŞ gibi kamu işletmelerinin yanı sıra özel sektöre ait metal fabrikalarının da bulunduğu Aliağa'da Emeğin Partisi'nin mezarda emekliliğe karşı yürüttüğü çalışmalar ve başlattığı imza kampanyası, işçilerden yoğun ilgi görüyor.

Paylaş
'Yaşımız 30, çökmüşüz'
PETKİM, TÜPRAŞ, POAŞ gibi kamu işletmelerinin yanı sıra özel sektöre ait metal fabrikalarının da bulunduğu Aliağa'da Emeğin Partisi'nin mezarda emekliliğe karşı yürüttüğü çalışmalar ve başlattığı imza kampanyası, işçilerden yoğun ilgi görüyor. Geçtiğimiz cumartesi Aliağa Pazarı'nda açılan stantta bir günde 1500 imza toplandı.
Habaş, Egemetal gibi büyük demir çelik fabrikalarının önünde vardiya değişimleri sırasında metal işçileri, tepkilerini "Gelsinler 60 yaşına kadar 2000 derece sıcaklıkta ocağın karşısında çalışsınlar bakalım" sözleriyle dile getiriyorlar. Türkiye'de kimsenin 60 yaşına kadar çalışamayacağını belirten metal işçileri, "Görüyorsunuz yaşımız daha 30, çökmüşüz. Dedikleri gibi olursa kimse emekli olamaz, imza da atalım ama sokaklara çıkmamız gerekiyor" diyerek kendilerinin buna hazır olduklarını söylediler.
EMEP Aliağa İlçe Başkanı Burhan Hoşbaş, hükümetin IMF direktifleri doğrultusunda programına aldığı sosyal güvenlik reformu yasa tasarısı ve uluslararası tahkim yasası gibi konularda hazırladıkları bildirileri fabrika önlerinde işçilere ulaştırdıklarını, gazete satışı ve afişleme çalışmaları yaptıklarını anlatarak, imza kampanyası başlatma önerisinin Habaş işçilerinden geldiğini söyledi.
Pazar yerlerinde ve fabrika önlerinde başlatılan imza kampanyasının bir süre daha kahvelere ve emekçi evlerine gidilerek sürdürüleceğini belirten Hoşbaş, "Bu arada Sanayi Bölgesi Bakırçay Havzası'nda mezarda emekliliğe karşı tepkileri birleştirmek ve eyleme dönüştürmek için çalışmalarımız var. En kısa sürede bu bölgede ortak bir basın açıklaması ile başlayıp her türlü eylem için güçbirliği oluşturmaya çaba göstereceğiz" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Sürgün'ün hüznü, coşkusu

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa