14 Temmuz 1999 21:00

Havaalanında 4015 gün!

11 yıldır Paris'teki Havaalanı'nda yaşayan İranlı Merhan Kerimi Nasıri, en sonunda Belçika'dan siyasi mülteci statüsü aldı.

Paylaş
Havaalanında 4015 gün!
Tam 11 yıl boyunca Paris'teki Charles de Gaulle Havaalanı'nda yaşamak zorunda kalan İranlı Merhan Kerimi Nasıri, en sonunda siyasi mülteci statüsüne kavuştu. Belçika hükümeti, 54 yaşındaki Nasıri'ye önceki gün siyasi mültecilik verdi.
Mutlu son!
Son 10 yıl içinde Avrupa'daki mülteci yasalarında yapılan değişikliklerin siyasi sığınma hakkına bile ne ölçüde kısıtlama getirdiğini gösteren "mutlu son"un ardından Belçika'nın Paris konsolosu, "Sorunun bu kadar dramatik olduğunu bilseydik, bu kararı çok önce alırdık" dedi.
Ayrılmaktan korkuyor
Kerimi Nasiri, yasal belgeleri olmadığı halde bir süre Avrupa'da dolaştıktan sonra, 1988 Ağustosu'nda De Gaulle Havaalanı'na ulaşmıştı. Yaptığı başvuruların hiçbiri kabul edilmediği için bu tarihten itibaren havaalanında yaşamak zorunda kalan İranlı mültecinin büyük bir ruhsal çöküntü içinde olduğu belirtiliyor. Nasıri'yi "dışarıda kendi hayatını kurması" için ikna etmeye çalışan, ancak başaramayan havaalanı doktoru Philippe Bargain, "Ayrılmaktan korkuyor. Burada bir fosile dönüştü" dedi.
Havaalanı maskotu
Havaalanı çalışanlarının "Alfred" adını taktığı Nasıri, 11 yıl boyunca geceleri yeraltında, gündüzleri ise Birinci Terminal'de yaşadı. Çalışanlar tarafından beslenen İranlı mülteci, yolcular açısından da "havaalanı maskotu" olmuş durumda.
Nasıri'nin yaşamı
"Er ya da geç buradan çıkacağım" diyen Nasıri, 1974 yılında eğitim görmek üzere İngiltere'ye gitti. Ülkesine döndüğünde Şah diktatörlüğü karşıtı eylemlere katıldığı için önce hapse atıldı, daha sonra pasaportsuz bir biçimde sınır dışı edildi. Avrupa'ya kaçak giriş yaptı, ancak 1981'e kadar mülteci statüsü alamadı. Bu tarihte ise, Belçika'dan aldığı mülteci sertifikasını Paris'te çaldırdı. Daha sonra Fransız polisi tarafından tutuklandı, ama üzerinde hiçbir resmi belge olmadığı için sınır dışı edilemedi. O tarihten bu yana Paris'teki havaalanında yaşayan Nasıri'nin en büyük meşguliyeti ise, yazdığı günlük oldu.
ÖNCEKİ HABER

Liberallik buraya kadar

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa