12 Ağustos 2011 11:13

YATAŞ’ta aidat skandalı

İşçilerin patron tarafından zorla Öz Ağaç-İş’e üye yapıldığı YATAŞ’ta, Öz İplik-İş Sendikası’nın işçilerden yıllarca haksız yere aidat kestiği iddia edildi. Öz İplik-İş ile Öz Ağaç-İş’in daha önce başka işyerlerinde de “paslaştığı” da diğer bir iddia. Fabrikada örg

YATAŞ’ta aidat skandalı

Paylaş
Cem Gurbetoğlu

YATAŞ’ın Hasanoğlan’da bulunan fabrikası 1996 yılında faaliyete geçti. Ağaç işkolunda bulunan fabrikada işçiler yıllarca sendikasız çalıştılar. 2001 yılında Hak-İş’e bağlı Öz Ağaç-İş Sendikası’na üye olan işçiler, üyeliklerinin işleme konmadığını ve yine Hak-İş’e bağlı Öz İplik-İş Sendikası’na yönlendirildiklerini anlattılar.

İŞÇİLER: ‘KANDIRILDIK’

İşçiler, patronun da baskısıyla YATAŞ’ın Kayseri’deki fabrikasında yetkili olan Öz İplik-İş’e üye oldular. Dokuma işkolunda örgütlü olan Öz İplik-İş, Hasanoğlan’daki fabrika ağaç iş kolunda olmasına rağmen yıllarca işçilerden aidat kesti.

Üstelik sendika işyerinde ne yetki aldı, ne de toplusözleşme imzaladı. Duruma tepki gösteren işçiler, aidatların kendi rızalarıyla değil, patron tarafından kesildiğine dikkat çektiler. Sendikanın yetkisi olmadığını bilmediklerini anlatan işçiler, kandırıldıklarını belirtiyorlar.

10 YIL HAKSIZ YERE AİDAT ALMIŞLAR

Olayın açığa çıkması da ilginç. Öz İplik-İş’in haklarını savunmakta yetersiz kaldığını düşünen işçiler, Türk-İş’e bağlı Ağaç-İş Sendikası’na giderek üye oldular. Ağaç-İş de, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurarak işyerinin işkolunun tescilini istedi. Bakanlığın verdiği yanıt gerçeği ortaya çıkardı.Bakanlık ağaç işkoluna giren fabrikada herhangi bir sendikanın yetkili olmadığını ve toplusözleşme yapılmadığını bildirdi.

Ağaç-İş, üyelerinden Öz İplik-İş adına aidat kesilmeye devam etmesi üzerine durumu Bakanlığa bildirdi. Bakanlıktan işyerine yapılan bildirimin ardından patron işçileri, “işten atma” tehdidiyle Öz Ağaç-İş’e yönlendirdi.

‘İŞVERENLE KOL KOLA SENDİKACILIK OLMAZ’

Ağaç-İş Genel Başkanı Mürsel Taşçı duruma tepkili. Patronun Ağaç-İş’in örgütlenmesinin önünü kesmek için işyerini paydos ederek, işçileri zorla Hak-İş bünyesindeki Öz Ağaz-İş’e götürdüğünü anlatan Taşçı, bunun büyük bir skandal olduğunu belirtiyor. Kendilerine üye olan 3 işçinin de işten atıldığını aktaran Taşçı, “Patronun bunları yapmasını anlarım. Ama sendikalar nasıl buna alet olur” diyerek Hak-İş’e bağlı iki sendikaya da sitem etti. Taşçı, “Böyle sendikacılık olmaz. Sendika işçinin örgütüdür. İşverenle işbirliği içinde sendikacılık yapılamaz” dedi.

Çalışma Bakanlığı’na da sitem eden Taşçı, “3 üyemiz işten atıldı. Bize üye olanlar işten atılmakla tehdit edildi. Ama sonra patron işçileri zorla Hak-İş’e bağlı sendikaya götürdü. ‘İşçi birden çok sendikaya üye olabilecek’ deniyor. Bu koşullara göz yumulursa işçi nasıl sendikasını tercih edecek” diye konuştu.

ÖZ İPLİK-İŞ’TEN YANIT

Konuya ilişkin bilgi almak istediğimiz Öz İplik-İş Sendikası, yazılı bir açıklama yapmayı tercih etti. Dün gazetemizde yer alan haberin gerçeği yansıtmadığı iddia edilen açıklamada, söz konusu fabrikada Tekstil İşverenleri Sendikası ile Öz İplik-İş arasında yapılan ve Türkiye genelinde 50 bin işçinin yararlandığı TİS hükümlerinin uygulandığı savunuldu. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

SGK yarın hizmet vermeyecek

SONRAKİ HABER

Sarallar’ın iddianamesinde Şafak Sezer ve Hakan Yılmaz'ın da adı var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa