13 Temmuz 1999 21:00

İşverenler isteklerini Oral'a sundu

Patron örgütleri, vergi konusunda istedikleri istisnaları Maliye Bakanı Sümer Oral'a sundu. Oral, değişikliğin önümüzdeki günlerde Meclis'e geleceğini söyledi.

Paylaş
İşverenler isteklerini Oral'a sundu
Patron örgütleri, vergi konusunda istedikleri istisnaları Maliye Bakanı Sümer Oral'a sundu. Oral, vergi değişikliğinin önümüzdeki günlerde Meclis'e geleceğini söyledi.
TOBB, Ankara Ticaret Odası (ATO), İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul Sanayi Odası (İSO), İstanbul Ticaret Borsası (İTB), İstanbul Deniz Ticaret Odası (İDTO) ve TÜSİAD yöneticileri Maliye Bakanı Sümer Oral'dan vergi yasasının değiştirilmesini ve "mali miladın" kaldırılmasını istedi. Oral, işadamlarıyla gerçekleştirdikleri görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, ekonominin bazı sorunları bulunduğunu, ancak bunların aşılamayacak sorunlar olmadığını söyledi. Ekonominin başlıcı sorunu mali dengelerin bir hayli bozulması olduğunu savunan Oral, bu dengeleri kurmak için çalıştıklarını söyledi.
İşadamlarının vergi kayıt ve kaçaklarının azaltılmasını, kayıtdışı ekonominin kayda alınması için çalışmaların sürdürülmesini, verginin tabana yayılmasını istediğini vurgulayan Oral, "Vergi Kanunu'nda bazı maddelerin ekonomik konjonktüre uyması gerekiyor. Biz bu konuda gerekli değişiklikleri ele alıp hükümette konuşulacak hale getirmek için çalışıyoruz. Çünkü ekonominin önünün açılması gerekiyor. Vergi kanunlarına ekonomik boyut kazandırmak zorunludur" dedi. Oral, şöyle devam etti:
"Giderlere çekidüzen verilmesine ihtiyaç vardır. Esas program kamu açığının küçültülmesidir. Bunun için de gelirler artırılırken harcamalar kısılmalı, özelleştirme gelirleri artırılmalı, sosyal güvenlik açığını küçültmeli ve faizleri aşağıya çekmeliyiz. Bütün bunların eşzamanlı olarak yapılması lazım."
Oral, Vergi Yasası'nda yapılacak değişiklikleri Bakanlar Kurulu'nda görüşülebilecek hale getirdiklerini bildirdi.
TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, kendilerinin "mali miladın" uygulanış şekline itiraz ettiklerini belirterek, "Bu uygulama zamanında yapılmadı. Uygun yerini bulamadı. Ekonomiye zarar getirdi. Bu konu yeniden gözden geçirilmeli" diye konuştu. İTO Meclis Başkanı Atalay Şahinoğlu da "Nereden buldun?" nedeniyle yurtdışına para çıkışlarının gerçekleştiğini vurgulayarak, kanunda süratle düzenleme yapılmasını istedi. İSO Başkanı Hüsamettin Kavi ise Türkiye'nin önündeki en büyük sorunun kamu maliyetinin içine düştüğü borçlanma ihtiyacı olduğunu belirterek, sosyal güvenlik sistemi reformunun uygulamaya geçirilmesini, tarım reformunun yapılmasını ve özelleştirmenin önünün açılmasını istedi.
İTO Başkanı Mehmet Yıldırım da gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada, "mali miladı" "saçma bir uygulama" olarak nitelendirdi. "Mali milat" nedeniyle ekonominin çöktüğünü ileri süren Yıldırım, insanları korkutarak yasa yapmanın kimseye faydası olmadığını savundu. Yıldırım, "Maliye Bakanı Oral bize Vergi Yasası'nda yapılacak değişikliklerin öncelikli yasalar içinde yer alacağı konusunda söz verdi. Bir ay içinde bu düzenlemeler yapılacak" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Emekçiye yok, patrona çok

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa