13 Temmuz 1999 21:00

Öğrenciler yasağı tanımadı

Son 20 yılın en kitlesel gösterilerini gazeteciler ve halk da desteklerken, İçişleri Bakanı Mussawi Lari'nin güvenlik güçlerine ateş emri verdiğini bildiriyor.

Paylaş
Öğrenciler yasağı tanımadı
Başta Tahran olmak üzere İran'ın birçok bölgesine yayılan eylemler "Şiddetin hükümetini istemiyoruz. Diktatörlere ölüm" sloganlarıyla devam ediyor. Üniversitesi olan tüm şehirlerde öğrenciler basın, düşünce, örgütlenme ve toplantı özgürlüğü için sokaklarda eylemlerini sürdürüyor.
Dün Tahran ve diğer illerdeki gösterilerin yasaklanmasına rağmen binlerce öğrenci ve emekçi yine sokaklardaydı. Sadece Tahran'da on binden fazla öğrenci eylemlere iştirak etti. Göstericilere helikopterlerden atılan göz yaşartıcı bombalarla saldıran devrim muhafızları yaptıkları anonslarla herkesi evine gitmeye dönmeye çağırdılar. Güvenlik güçlerinin emirlerine itaat etmeyenlerin derhal tutuklanacağını ilan eden devrim muhafızları, sayıları açıklanmayan ancak 100'den fazla olduğu tahmin edilen öğrenciyi kamyonlara doldurup gözaltına aldılar. "ABD'nin veya İsrail'in parmağı var" şeklinde açıklamalarla gerici İran rejimine karşı gelişen tüm tepkilerin tabanını yok etmeye çalışan mollalar, bunda daha önce olduğu gibi başarılı olamıyorlar. Son öğrenci eylemleri öncesinde birçok yerleşim ve sanayi bölgesinde binlerce emekçi çeşitli vesilelerle eylemler gerçekleştirmişlerdi.
'Aman vermeyin'
Rejimi karşıtı tüm gösterileri yasaklayan İçişleri Bakanı Mussawi Lari'nin güvenlik güçlerine asayişi sağlamak için tam yetki verdiği bildirildi. İran radyosunun verdiği bir haberde başta devrim muhafızları olmak üzere tüm devlet güvenlik birimlerinin kamu düzeni sağlamak için harekete geçtiği bildirildi. Göstericilere yeni 'taşkınlıklar' için fırsat tanınmayacağını açıklayan İçişleri yetkilileri, güvenlik güçlerinin ateş etme yetkisi olduğunu söylediler.
Geçtiğimiz günlerde yapılan gösterilere vahşice saldıran güvenlik güçleri tarafından 10'a yakın öğrencinin öldürüldüğü ve yüzlercesinin yaralandığı bildiriliyor. Tutuklu sayısının ise resmi olmayan kaynaklara göre binden fazla olduğu söyleniyor.
Göstericiler kararlı
Dün sabah başlayan gösterileri çatışmalardan sonra dağıtmayı başaran devrim muhafızları buna rağmen kitleyle baş edemiyor. Üniversite önünde dağılan gösteri Tahran'ın en işlek alışveriş caddelerine kaydı ve orada devam etti. Devlet kaynaklı bilgilere göre öğrenciler boş duran belediye otobüslerini ateşe verip caddede bulunan banka ve mağazaların camlarını kırdılar. Ancak rejim karşıtı çevreler tarafından bunun devlet tarafından örgütlenen provokasyonlar olduğu belirtildi.
Geçtiğimiz hafta sonu sadece Tahran'da 40 binden fazla insanın çeşitli eylemlere katıldığını belirten rejim karşıtları diğer yerleşim bölgelerinde durumun farklı olmadığını söylüyorlar.
'Eylemler öğrencilerindir'
Tüm baskılara rağmen kitlelerin giderek radikalleştiğini ve tepkilerini sokağa döktüğünü belirten rejim karşıtı çevreler, "Hiçbir örgüt biz bunun başındayız demesin. Halkın mücahitleri birçok Avrupa ülkesinde yaptıkları gösterilerde eylemlerin kendileri tarafından örgütlenmiş olduğu izlenimini yaymaya çalışıyorlar. Bu doğru değil. Eylemler öğrencilerin kendiliğinden başlattıkları eylemlerdir. Bu tür açıklamalar dar grupçu anlayışın ötesinde eylemleri bölmeye yöneliktir" dediler.
ÖNCEKİ HABER

Küreselleşme uçurumu!

SONRAKİ HABER

Panzer davasında yarın karar bekleniyor: Adil ve tarafsız karar verin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa