11 Temmuz 1999 21:00

İşçi ve emekçiler yine alanlarda

Sosyal güvenlik haklarının gasp edilmesine ve emeklilik yaşının yükseltilmesine karşı KESK Ankara Şubeler Platformu bugün protesto gösterisi yapacağını açıkladı.

Paylaş
İşçi ve emekçiler yine alanlarda
Hükümetin, "Sosyal Güvenlik Reformu" adı altında işçi ve emekçilere yönelik saldırısına karşı tepkiler bu hafta da sürecek. KESK Ankara Şubeler Platformu'nun çağrısıyla kamu emekçileri, Kızılay YKM önünde bugün saat 12.45'de protesto gösterisi yapacak. Eyleme, TÜMTİS üyesi ambar işçileri de eş ve çocuklarıyla katılıp, "Bize rağmen bu yasayı çıkaramazsınız" diyecekler. Ayrıca Basın-İş İstanbul Şubesi üyesi işçiler, işbırakma eylemi yapacak. Kocaeli Sendikalar Birliği de önceki gün açıkladığı kararlar gereği, 13, 14 ve 15 Temmuz günlerinde eylem yapacak. 17 Temmuz'da da tüm konfederasyonlara bağlı sendikaların katılımı sağlanarak İzmit'te miting düzenlenecek.
Ortak eylem beklentisi
İşçi ve kamu emekçileri, emekliliğine bir yıl kalmış çalışanları bile etkileyen, sağlık harcamalarında sigortalılara yeni yük getiren, sigorta primlerini yükselten yasa taslağına ve milyonlarca kamu emekçisine sadaka verir gibi yüzde 20'lik artış veren hükümete karşı oldukça tepkililer. Bu tepkilerini dile getirmekte kararlı olan işçi ve emekçiler, konfederasyonların bir araya gelerek, ortak ve etkin eylem kararları almasını bekliyor. DİSK ve KESK bu yönde karar alırken, Türk-İş bugün yapacağı Olağanüstü Başkanlar Kurulu toplantısında eylem programını değerlendirecek. Ayrıca, konfederasyon başkanlarının bugün Ankara'da yeniden bir araya gelmesi bekleniyor.
Türk-İş bugün toplanıyor
Türk-İş Başkanlar Kurulu, bugün olağanüstü toplanarak, meclise sevk edilmesi kararlaştırılan sosyal güvenlik yasa tasarısı karşısındaki tutumunu belirleyecek. Yasa tasarısında emeklilik yaşının 58-60, prim ödeme gün sayısının ise 8600 olarak açıklanması üzerine Başkanlar Kurulu'nu olağanüstü toplantıya çağıran Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nın, çalışanların yüzde 70'inin emeklilik hakkını ortadan kaldırdığını söyleyerek, "Kimse Türk-İş'in bu yasa tasarısı karşısında sessiz ve kayıtsız kalmasını bekleyemez" diye konuştu. Yasa tasarısının sigortalıların çok büyük bölümünün kazanılmış haklarını ortadan kaldırdığını söyleyen Bayram Meral, taslakta getirilen düzenlemelerin SSK'yı kurtarmak yerine bitireceğini ifade etti. İşçi ve işveren taraflarının daha önce üzerinde anlaştığı ve hükümete sunduğu düzenlemelerin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca hazırlanan tasarıda yer almadığını vurgulayan Meral, Türk-İş, Hak-İş ve DİSK tarafından hazırlanan taslağın da dikkate alınmadığını kaydetti.
Başkanlar Kurulu'nda tasarıya karşı gösterecekleri tepki biçimini belirleyeceklerini bildiren Meral, amaçlarının "sorun ve sıkıntı yaratmak olmadığını" söyleyerek, "Ancak kazanılmış haklarımızı ortadan kaldıran taslaklara göz yummamız da beklenmemelidir" dedi. Türk-İş'in İstanbul'daki şubelerinin de bugün toplanarak, Türk-İş Başkanlar Kurulu'ndan eylem kararları çıkması yönünde taleplerini iletecekleri öğrenildi.
ÖNCEKİ HABER

Manisa'da 55 bin abone telefonu kesildi

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa