11 Temmuz 1999 21:00

Kosova'da derebeylik rejimi

Kosova'yı işgal eden emperyalistlerin askerleri, herhangi bir yasal prosedürün uygulanmadığı işgal bölgesinde istedikleri kişiyi vurabiliyor.

Paylaş
Kosova'da derebeylik rejimi
Kosova'nın geniş bir kesimini işgal altında tutan Ameriken askerleri, bir kişiyi daha vurarak öldürdüler. ABD askeri sözcüsü, Gjilane kasabasında Amerikan askerlerine ateş açıldığını ve askerlerin vurduğu kişilerden birinin öldüğünü, diğerinin de yaralandığını açıkladı. Priştine ve çevresinde konuşlanan İngiliz askerleri de Kosova Kurtuluş Ordusu (UCK)'na ait bir araca ateş açarak iki UCK milisini öldürdü. İngiltere Savunma Bakanlığı İngiliz paraşütçü birliklerinin UCK milislerini vurmasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını duyururken, askerlerin ateş açma sebebi açıklanmadı.
Ruslar sevkiyata başladı
Bu arada, Rusya, bölgedeki yığınağını artırmaya başladı. Masa başında yapılan görüşmelerde NATO kurmaylarının Rusya'nın da bölgede pay sahibi olması talebini kabul etmesinden sonra, yeni bir Rus birliği Kosova'ya ayak bastı. Rus askeri sözcüleri bölgedeki asker sayısını 3600'a kadar çıkarabileceklerini açıklarken, havaalanından ayrılan Rus askerlerinin önceki gün bölgenin güneydoğusundaki Kamenica'ya gittikleri bildirildi. Kamenica'ya yerleşen 86 askere üç zırhlı aracın eşlik ettiği öğrenildi. Kamenica kasabasındaki Rus karargâhı ise, NATO bombardımanında büyük hasar gören bir fabrikada kurulacak. Priştine'ye 15 km uzaklıktaki Kamenica'nın kuzeybatısında ise ABD askerleri bulunuyor
5 ceset daha
Öte yandan Kosova'daki Fransız askeri yetkili Bernard Tandretto, Kosova'nın Djakovica kentinde, üçü bir evde, ikisi de bir kuyuda olmak üzere beş ceset bulunduğunu duyurdu. Djakovica bölgesinde bir kaya mayınını ellerindeki bıçakla patlatan biri çocuk iki kişinin öldüğü, altı kişinin de yaralandığı bildirildi.
ÖNCEKİ HABER

Betona inat yeşeren sebzeler

SONRAKİ HABER

Hakkari'de eylem ve etkinliklere bir ay yasak getirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa