10 Temmuz 1999 21:00

'Saldırıları emek güçlerinin

   birlikte mücadelesi püskürtebilir'

Paylaş
'Saldırıları emek güçlerinin
birlikte mücadelesi püskürtebilir'
Sosyal güvenliğin tasfiyesine, mezarda emekliliğe ve memur maaş zamlarının sefalet düzeyinin altında belirlenmesi anlamına gelen Bakanlar Kururu kararlarına çeşitli siyasi partiler tepki gösterdi. Emeğin Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi emekçilerin tepkilerini sokakta göstermesi için çalışacaklarını açıklarken, Cumhuriyet Halk Partisi ve Fazilet Partisi ise, geleneksel 'muhalefet partisi' yaklaşımı ile memurlara verilen maaş artışını az bularak sorunun kendilerinin hükümeti kurması durumunda çözüleceğini öne sürdüler.
EMEP: Emekçiler mücadeleyle yanıt verecek
Emeğin Partisi Genel Başkanı Levent Tüzel, dün yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlar Kurulu'nun mezarda emeklilik ve sosyal güvenlik haklarının elinden aldığı yasa tasarınını Meclis'e gönderdiğini söyleyerek, memur maaş zammının ise yüzde 20 olarak belirlendiğini hatırlattı. Aynı günde açıklanan iki kararın işçi ve emekçilerin kazanılmış haklarını gasp etmeyi hedefleyen açık bir savaş olduğunu kaydeden Tüzel, "Ve elbette savaş ilan edilen tarafın da bir yanıtı olacaktır. İşçi ve emekçilerin sürdürdükleri eylem ve gösteriler, öyle anlaşılıyor ki hükümet için, yeterince uyarıcı olamamıştır" dedi. Tüzel, bütün sendika konfederasyonlarının tek yumruk olarak yaşama geçireceği ve tüm emek örgütlerinin katılacağı bir mücadele hattının bu saldırıyı püskürtebileceğini vurgulayarak, "Bir saniye bile kaybetmeden fabrikadaki ve işyerlerindeki milyonlarca emekçiyi birleştirme ve mücadeleye seferber etme zamanıdır. Partimiz vargücüyle bunun için çalışmaktadır" dedi.
ÖDP: 'IMF emrediyor
Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), hükümetin sosyal güvenlik yasa tasarısı konusunda IMF ve sermayenin taleplerini desteklediğini bildirdi. ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, dün yaptığı yazılı açıklamada, memur maaş zammını da yüzde 20 belirleyen hükümetin IMF ve işverenlerin talepleri doğrultusunda adım atacağını ve böylece emekçileri işsizliğe, yoksulluğa ve açlığa mahkûm ettiğini ortaya koyduğunu kaydetti. Kaya, emeğin haklarından yana siyasi partiler ile işçi sendikaları ve emekçi örgütlerinin önünde duran görevin ise IMF dayatmalarına ve uluslararası tahkim yasasına karşı topyekûn mücadele etmek olduğunu ifade etti.
İP: Hükümet diz çöktü
İşçi Partisi yaptığı yazılı açıklamada hükümetin IMF'nin önünde diz çöktüğünü belirtti. Açıklamada emekçilerin IMF dayatmalarına cevabının meydanlarda olması gerektiği belirtildi.
Öymen: Zam yetersiz
CHP Genel Başkanı Altan Öymen, şimdiye kadar ekonomik kronik çöküşün sorumlusu olarak memurların, çalışanların, işçilerin gösterildiğini, asıl çöküşün başka kesimlerle ilgili olduğunu söyledi. Memur maaş zammının enflasyonun altında olmasını eleştiren Öymen, yüzde 20'lik artışın insafsızlık olduğunu ifade etti.
FP: "Dağ fare doğurdu"
Fazilet Partisi (FP) Genel Başkan Yardımcısı Ali Gören, memurlara verilen yüzde 20'lik maaş artışını "ciddi bir vefasızlık ve saygısızlık" olarak değerlendirdi. "Dağ fare doğurdu" diyen Gören, yüksek kademedeki memurlara yüzde 30, daha alt kademedekilere yüzde 50-60 oranında zammın yapılması gerektiğini söyledi. Kamu emekçilerinin "akıllı ve mantıklı" olmaları gerektiğini söyleyen Gören, kendilerini düşünen bir hükümetin gelmesini beklemelerini istedi.
ÖNCEKİ HABER

Hükümete karşı protestolar artıyor

SONRAKİ HABER

Suudi Arabistan'da Baytur firmasının şantiyesinde çalışan işçiler greve çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa