10 Temmuz 1999 21:00

Emeklinin ikramiye umudu da eridi

Memur maaş zamlarının gayrimenkul fiyatlarındaki artışların altında kalması sonucu, memurların emekli olduklarında aldıkları ikramiyeler de alım gücünü yitirdi.

Paylaş
Emeklinin ikramiye umudu da eridi
Yıllar itibariyle memur maaşlarına yapılan zamların gayrimenkul fiyatlarındaki artışların altında kalması sonucu, memurların emekli olduklarında aldıkları ikramiyeler de alım gücünü yitirdi. Memurların emekli ikramiyeleri ile hem ev, hem araba alabildiği yıllar oldukça gerilerde kaldı.
Düz memur, hizmetli gibi kamu çalışanlarının yanı sıra doktor ve öğretmen gibi memurların da emekli ikramiyeleri ile büyük kentlerde başlarını sokacak bir ev alabilme olanağı bulunmuyor. Birinci sınıf hakim, genel müdür, profesör gibi unvanlardaki memurların emekli ikramiyelerinin de asgari stdandartlarda bir konut edinmelerine yeterli olmadığı dikkati çekiyor.
Hükümetin, 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere memurlara verdiği yüzde 20'lik maaş zammıyla, en yüksek dereceden emekli olacak bir öğretmenin alacağı ikramiye tutarı 4 milyar 819 milyon 688 bin liradan 5 milyar 820 milyon liraya yükseldi. Yine 1'inci derecenin 4'üncü kademesinden emekli olacak bir uzman doktorun alacağı ikramiye de 6 milyar 136 milyon 388 bin liradan 7 milyar 404 milyon liraya çıktı.
Aynı derece ve kademedeki genel müdür emekli olduğunda 9 milyar 780 milyon, şube müdürü 5 milyar 532 milyon, 3'üncü derecenin 8'inci kademesinden emekli olacak lise mezunu memur ise 4 milyar 300 milyon lira ikramiye alacak. 1'in 4'ünden emekli olacak il valisinin eline emekli ikramiyesi olarak 9 milyar 996 milyon, kaymakamın eline 7 milyar 836 milyon lira geçecek.
Devlete 30 yıl hizmet ettikten sonra 7'nin 9'undan emekli olacak bir hizmetli ise ancak 3 milyar 838 milyon 200 bin lira ikramiye alabilecek.
ÖNCEKİ HABER

Artık söz bitti!

SONRAKİ HABER

DYP'den 23 Haziran açıklaması: Tüm gücümüzle İmamoğlu'yu destekleyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa