10 Temmuz 1999 21:00

Çernobil hâlâ öldürüyor

Çernobil faciasının üzerinden on üç yıl geçti. Ancak,

Paylaş
Çernobil hâlâ öldürüyor
Çernobil faciasının üzerinden on üç yıl geçti. Ancak, Beyaz Rusyalı çocuklar hâlâ bu nükleer felaketin cezasını çekiyor.
Hükümet, Çernobil'in yaralarının onarılması için ayırdığı fonu keserken, çocuklar doğumlarından beri taşıdıkları radyasyon etkilerine karşı yaşama savaşı veriyor. Bir yılda 900 tiroid bezi kanserini vakasının ortaya çıktığı ülkede, doktorlar bu rakamın çok daha ürkütücü boyutlara varacağı tahmininde bulunuyorlar. Hükümet yetkilileri, her türlü önlemi aldıklarını söylüyorlar, ancak yerel sağlık yetkilileri, kanserin artık günülk hayatın içine girdiğini ve ciddi sağlık sorunlarının yaşandığını belirtiyor. Annelerse oldukça zayıflamış durumda. Her dört anneden üçü sezeryanla doğum yapıyor ve her on anneden sadece birinin sütü radyoaktifli değil.
Ülkede görev yapan on Birleşmiş Milletler Gelişim Programı doktoru, hastalara bakmak için bazen on dokuz saat yolculuk yapmak zorunda kalıyor. BM ekibindeki doktorlardan Irina Moroz, "Baktığımız 8 yaşındaki bir çocuk, annesiyle birlikte hücre gibi tek odalı bir dairede yaşıyor. Yerel doktorlar genellikle ziyaretlerine gitmiyor. Eğer çocuk, hastanede değil de evde kalmak isterse, doktorlar bunun kendi sorunları olmadığını söylüyor" diyor. Moroz, "Gerçekten güç bir iş. Çocukları gömmek zorundayız. Ancak hasta çocuklar çok özel. Gözleri ikonaların gözleri gibi. Çernobil'den yayılan radyasyonun yüzde 70'i rüzgârla Beyaz Rusya'da taşınmış ve 500 bini çocuk olmak üzere 2 milyon insan radyasyondan etkilenmişti.
ÖNCEKİ HABER

AB Komisyonu'nda güçlü vizyon arayışı

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu'dan TRT'ye "sansür" tepkisi: Adil olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa