08 Temmuz 1999 21:00

Miloseviç muhalifleri güçleniyor

Yugoslavya Devlet Başkanı Miloseviç'in istifası talebiyle Sırbistan'ın büyük kentlerinde gösteri düzenleyen muhalefet liderleri, eylemlerini birleştirmeyi amaçlıyor.

Paylaş
Miloseviç muhalifleri güçleniyor
Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'in istifası talebiyle Sırbistan'ın büyük kentlerinde gösteri düzenleyen muhalefet liderleri, eylemlerini birleştirmeyi amaçlıyor. Miloseviç'i yönelik halk tepkisini de arkalarına almak isteyen muhalifler, hükümeti düşürmek amacıyla daha geniş gösteriler düzenleyeceklerini açıklarken bu gösteriler 'Değişim için İttifak' olarak adlandırılan ve 30 kadar parti ve grubun oluşturduğu ittifak tarafından organize ediliyor. NATO bombardımanı boyunca Avrupa'da kalmayı tercih eden ve geçtiğimiz pazar Sırbistan'a dönen batı yanlısı Demokratik Parti lideri Zoran Djindjiç, ülke çapında her gün gösteriler düzenleyeceklerini söyledi ve Miloseviç'in hükümetten ayrılmaması durumunda iç savaş çıkabileceği tehdidinde bulundu.
Geçmiş yıllarda Miloseviç rejiminin kalelerinden biri olarak gösterilen Leskovaç kentinde ise hükümet karşıtı gösteriler polisin engelleme çabalarına rağmen sürüyor. Miloseviç'in istifası talebiyle yapılan eylemler dün dördüncü gününe girdi. Önceki gece sokaklara dökülen 2000 civarında kişi yolları kesti ve polisle çatıştı. Başkent Belgrad'da ise bugüne kadar hükümet karşıtı herhangi bir hareket olmazken, Novi Sad ve Niş gibi diğer büyük kentlerde de eylemler yaşanıyor.
Novi Sad'da muhalefetin elinde bulunan şehir konseyi, Miloseviç yönetiminin iç ve dış politikasıyla ülkeyi felakete sürüklediğini açıkladı. Bu açıklama Miloseviç'e karşı açıktan yapılan ilk lokal karşı çıkış olarak değerlendirildi.
Niş kentinde ise Demokratik Parti tarafından yapılan eylem çağrıları karşılık buldu. Niş Üniversitesi öğrencilerinin gösterilere yoğun olarak katıldığı dikkat çekerken, kentteki bazı sendikacıların ve Ortodoks kilisesinin de muhalefet hareketini desteklediği belirtildi.
Leskovaç'ta son iki gündür düzenlenen gösterilerde en önemli taleplerden biri de, Miloseviç'e karşı televizyonden eylem çağrısı yaptığı için tutuklanan TV teknisyeni Ivan Novkoviç'in serbest bırakılması oldu. Hükümet yanlıları ise halka, muhaliflerin NATO bombardımanını destekleyen muhalefete güvenilmemesi gerektiğini söyleyen bildiriler dağıttılar.
ÖNCEKİ HABER

Dünya borsalarında altın şoku

SONRAKİ HABER

İstanbul güne yağmurla başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa