08 Temmuz 1999 21:00

Ekvador'da petrol yatakları

   Kızılderili halkı öldürüyor

Paylaş
Ekvador'da petrol yatakları
   Kızılderili halkı öldürüyor
Londra Üniversitesi'nde görevli biliminsanları ve Medicus Mundi kuruluşu tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, Ekvador'da petrol yataklarının bulunduğu bölgelerde yaşayan yerli halkın (kızılderililerin), ülkenin diğer bölgelerinde yaşayan insanlara oranla kansere yakalanma riski üç kat daha fazla.
Ülkenin kuzeydoğusundaki petrol çıkartılan ve sondaj yapılan Sucumbios, Orellana ve Kolombiya sınırı yakınlarındaki Amazon bölgesinde yaşayan insanlarda gırtlak kanseri, diğer bölgelerin ortalamasına oranla otuz kez daha fazla. Yine bu bölgelerde karaciğer, cilt ve mide kanserine yakalanan insanların oranı, petrol çıkartılmayan diğer bölgelere oranla 15 katı daha fazla.
Toprağın ve suyun petrol atıklarından zehirlenmesinin kansere yakalanmada önemli bir etken olduğunu ortaya çıkaran uzmanlar, doğanın kirlenmesi ile kanser hastalığına yakalan insanların sayısının da çoğaldığını tespit etmişler. Medicus Mundi kuruluşundan Miguel San Sebastian, son 30 yılda petrol yataklarının, arıtma tesislerinin ve rafinerilerin sayısının artmasıyla, doğa kirlenmesinin arttığını ve yerli halk arasında kanser hastalığının daha da arttığına dikkat çekiyor.
Sorunun giderek daha da büyüyeceğini belirten San Sebastian, bölge halkının içme suyunu karşılayan ırmakların yasal düzenlemelerin belirlediği sınır oranın 200-300 katı fazlası petrol ve petrol atığı içerdiğine işaret ediyor. San Sebastian, ırkmaklardan elde edilen içme suyunun insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiğini söylerken, hükümetin bu alanda ihmalkâr davrandığını ve insanların yaşamını hiçe saydığını belirtiyor.
Ekvador'da petrol çıkaran işletmeler tanıdık isimler. Amoco-Mobil, Arco, Texaco, Tripetrol, Triton, Elf, Oryx, Perez Companc gibi irili ufaklı petrol işletmeleri ülkenin ormanlarını, ırmaklarını, koruma altına alınmış bölgelerini imha ediyor. Bu şirketler, bölgede yaşayan insanların sağlıklarını hiçe sayarak petrol aramayı ve çıkarmayı sürdürüyor. Bu yılın ocak ayında Ekvador hükümeti bir yasa çıkartarak, 135 bin hektar ormanı koruma altına almış. Ekolojik dengesi çok hassas olarak belirlenen Cuyabeno bölgeside yasalarla koruma altında. Bölgede yaşayan kızılderililerin sözcüsü Turquino Tapuy, hükümetin aldığı önlemlerin sadece kâğıt üzerinde kaldığına dikkat çekerken, bu bölgelerde petrol aramalarının ve petrol çıkarmanın tüm hızıyla devam ettiğini söylüyor.
Kızılderililer tepkili
Geçtiğimiz mayıs ayında Napo bölgesinde yaşayan kızılderililer, topraklarından geçen petrol boru hatlarının bölgeyi zehirlediğine ve yaşam alanlarını yok ettiğine dikkat çekerek, protesto eylemleri düzenlemişler. Bu protestoların ardından yapılan tıbbi araştırmalarda petrol karışmış ırmak sularının cilt ve bağırsak hastalıklarına yol açtığı ortaya çıkmış.
30'lu yıllardan bu yana Ekvador halkının üzerine petrol bir kara kâbus gibi çökmüş durumda. O yıllarda Shell petrol tekelinde çalışan yerli halk, nedeni ortaya çıkartılmaya gerek bile duyulmayan bir hastalığa yakanmış, bu hastalıktan kurtulamayan yüzlerce Huaroni kabilesi mensubu kızılderili yaşamlarını yitirmişlerdi. Yine 1967-1990 yılları arasında bölgede petrol çıkartan Texaco tekeli aleyhine yerli halkın ABD mahkemelerinde çevreye zarar vermek ve ülkeyi tahrip etmekten dolayı açtıkları tazminat davaları bugün hâlâ sonuçlanmış değil.
ÖNCEKİ HABER

Yaz okulları özelleştirmenin aracı

SONRAKİ HABER

Manisa'da işçiler geleceklerini tartışıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa