07 Temmuz 1999 21:00

Türkiye, Gazi katliamı nedeniyle sorgulanıyor

Gazi katliamı davası ile ilgili hukukdışılıklar AİHM'de. Türk hükümetine Gazi katliamı davası ileilgili olarak çeşitli sorular soran mahkeme, aldığı cevaplar doğrultusunda davayla ilgili kabuledilebilirlik kararı verecek. Böylece dava Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülürken AİHM'yetaşınacak.

Paylaş
Türkiye, Gazi katliamı nedeniyle sorgulanıyor
Beyda Yıldız
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Türkiye'ye Gazi katliamı davasının nedenmakul sürede açılmadığını ve adil yargılama hakkının sağlanıp sağlanmadığını sordu. AİHM,Türkiye'nin vereceği cevap doğrultusunda davayla ilgili kabul edilebilirlik kararı verecek.AİHM'de arka arkaya cezalar alan Türkiye'ye yeni bir dava daha açılmak üzere. AİHM, 12-13 Mart1995'de Gazi Mahallesi'nde 17 kişinin ölümü ve yüzlerce kişinin yaralanması ile sonuçlanan Gaziolaylarıyla ilgili olarak halen Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden davaya ilişkin Türkhükümetine çeşitli sorular yöneltti.
Türkiye aleyhine sorular
Gazi davası avukatlarının, davanın 17 kişinin ölmesine neden olan olayların üzerinden 2 yılgeçmesi ve sadece 9 kişinin failleri hakkında dava açılmasının hukuka aykırılık teşkil etttiğinibelirterek, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS)'nin "adil yargılama hakkı"nı ve "davanın makulsürede açılması"nı öngören 6. ve 2. maddesine dayanarak yaptığı başvuru, geçtiğimiz günlerdekabul edilmişti. AİHM de bu başvuru doğrultusunda, Türk hükümetine davanın neden makulsürede açılmadığını ve adil yargılama hakkının sağlanıp sağlanmadığını sordu. Türkhükümetinden bu sorulara 27 Temmuz 1999 tarihine kadar cevap bekleyen mahkeme, alacağıcevaplar doğrultusunda dava ile ilgili kabul edilebilirlik kararı verecek. Böylece Gazi davası halenTrabzon Ağır Ceza Mahkemesi'nde sürerken AİHM'ye gitmiş olacak.
Öcalan davası gibi
Genel işleyişe göre iç hukuk yollarının tükenmesini beklemeden AİHM'ye başvuru yapılamıyor. Buaçıdan AİHM'nin, dava sürerken Türkiye aleyhinde bir karar alması ve dava açılması bir istisnaolacak. Tıpkı Öcalan davası gibi. Öcalan davasında da Öcalan'ın avukatları, DGM'lerin hukuksuzmahkemeler olduğunu söyleyerek AİHM'ye başvuru yapmıştı. AİHM, Türkiye'ye çeşitli sorularsorarak, Eylül 1999'a kadar cevabın iletilmesini istemişti.
AİHM'nin cevabını istediği sorular
 • Öldürülenlerin akrabalarının polis yetkilileri tarafından öldürülmesi olayı ile ilgili araştırmalarda nekadar mesafe kaydedildi? Ve araştırmanın sonuçları nelerdir?
 • Yetkililer, AİHS'nin 2. maddesinin öngördüğü gibi, yaşama hakkını gerektiği gibi korumuşlarmıdır?
 • Başvuruda bulunanların akrabalarının Gaziosmanpaşa ve Ümraniye'deki gösteriler sırasındapolis yetkilileri tarafından öldürülmeleri olayında, sözleşmenin 2. maddesi ihlal edilmiş midir?Özellikle, ölümler, sözleşmenin 2. ve 2 (c) maddelerinde belirtildiği gibi, polis yetkilileriningöstericileri dağıtmak ya da isyanı bastırmak amacıyla "kesinlikle zorunlu" olarak güçkullanmalarından mı kaynaklanmıştır?
 • ÖNCEKİ HABER

  Yüzyıllık konçerto sustu

  SONRAKİ HABER

  Ankara Kitap Fuarı başladı

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa