07 Temmuz 1999 21:00

Ehud Barak göreve başladı

İsrail'in yeni başbakanı Ehud Barak, 45 gün süren koalisyon görüşmelerinin başarıyla sonuçlanması ile birlikte göreve başladı.

Paylaş
Ehud Barak göreve başladı
İsrail'de yapılan genel seçimlerden galibiyetle çıkan Ehud Barak, yedi hafta süren koalisyon görüşmeleri sonunda hükümetini kurdu. Önceki gün başbakan olarak göreve başlayan Barak, en önemli önceliğini "gerçek ve kalıcı barış" olarak açıkladı.
İsrail'in tüm politikacıları gibi ordu kökenli olan Barak'ın göreve başlama konuşması, sadece Yahudilere değil, Filistinlilere ve Suriye'ye de mesajlar içeriyordu. Ülkedeki tüm toplumsal katmanlara "uzlaşma" mesajları gönderen Barak, İsrail'in komşularıyla da iyi ilişkiler kurmak istediklerini söyledi. İşçi Partisi/Tek İsrail lideri Barak, Filistinlilere de seslenerek, acılarını "anladığını" söyledi. İsrail başbakanı, hem Filistinlilerin, hem de İsrail'in "tarihi hataları bir kenara bırakmaları gerektiğini" belirtirken, Filistin halkının "tarihi hatası"nın ne olduğunu belirtmedi.
'Cesur barış' Barak'ın
Ehud Barak, hem Filistin, hem de Suriye ile aynı anda barış yoluna gireceklerini söyledi. Yeni başbakan, bir yıl içinde Güney Lübnan'daki İsrail askerlerini geri çekme sözü de verdi.
Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'a da mesaj gönderen Barak, "Savaş alanında amansız düşmanlar olduk. Şimdi ise, halklarımızın geleceği ve güvenliğini garanti altına alacak cesur bir barışın zamanıdır" dedi. Barak, böylece, Yaser Arafat'ın "cesur barış" terimine de "el koymuş" oldu.
Filistinliler temkinli
Eski Başbakan Netanyahu'nun sert tavrının ardından Barak'ın sözlerini memnuniyetle karşılayan Filistinli liderler ise, yine de temkinliydi. Filistin Yasama Meclisi Sözcüsü Ebu Ela, Barak'ın konuşmasının önemli ve olumlu bir işaret olduğunu, ama "bu sözlerin ardından eylemin gelmesi gerektiğini" vurguladı.
Önümüzdeki hafta Yaser Arafat ile görüşmesi beklenen Ehud Barak, daha sonra Washington'a gidecek ve uluslararası ilk görüşmesini ABD Başkanı Bill Clinton ile yapacak. Barak'ın, bu ay içinde Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve Ürdün Kralı Abdullah ile de görüşmesi bekleniyor.
İsrailli Araplar dışlandı
Ancak gözlemciler, birbirinden çok farklı programlara sahip 7 siyasi partinin kurduğu koalisyonun, Ortadoğu gibi kaygan bir zeminde fazla dayanamayacağını düşünüyor. Hükümeti kurması için gereken 45 günlük süreyi sonuna kadar kullanan Barak'ın kabinesine almadığı neredeyse tek güç, İsrailli Araplar. Bu ayrımcı politika, Barak'ın yumuşak sözlerinin ardında "ikinci bir Netanyahu"nun yattığı görüşünü da güçlendiriyor. Barak parlamentoda barış mesajları verirken, Doğu Kudüs'teki bir Arap Mahallesi'nde ırkçı Yahudi yerleşimciler için yeni alan açma çalışmaları da tüm hızıyla sürdü.
Coca Cola-Pepsi Cola
Seçimlerden sonra, Barak ile Netanyahu arasındaki farkın "Coca-Cola ile Pepsi-Cola arasındaki fark kadar" olduğunu vurgulayan İsrailli Araplar, kabineden dışlanmaktan oldukça rahatsız. Arap parlamenterler, Barak'ın meclisteki konuşması sırasında kürsüye laf atarak bu rahatsızlıklarını ifade ettiler. Barak konuşurken bir Arap parlamenter, "Herkesin başbakanı olacağını nasıl söylersin? Arap bakanlar nerede?" diye bağırdı.
Ariel Sharon'dan eleştiri
Netanyahu'nun yenilgisiyle birlikte ana muhalefete düşen faşist Likud Partisi'nin yeni lideri Ariel Sharon da, Barak'ın "devletin Siyonist-Yahudi karakterinden tek kelime bahsetmemesini" eleştirdi. Barak'ın eski "silah arkadaşı" olan, "Filistin kasabı" lakaplı Sharon, partisi ile Barak arasındaki koalisyon görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının sorumluluğunu da İşçi Partisi'ne attı.
'Ehud Bonapart'
İsrail basınının da, alışılmadık bir biçimde, Barak'ı sert sözlerle eleştirdiği görülüyor. Dün yayınlanan gazetelerde Barak'ın otokratik eğilimleri olduğu belirtildi. Kimi gazeteler, yeni başbakanı "Ehud Bonapart" olarak tanımladılar. Barak'ın, bir başbakandan çok bir devlet başkanı gibi davrandığı yönündeki yazılar çoğunluktaydı. Yediot Ahronoth'un saygın köşe yazarı Nahum Barnea, yeni başbakan hakkında şu yorumu yaptı: "Barak; hızlı ekonomik gelişme, toplumsal adalet, Lübnan'dan çekilme, barış anlaşmalarının tamamlanması, ulusal uzlaşma ve güvenlik vaad etti. Hükümetin yapısına bakılırsa, herhalde tüm bu işleri tek başına, dişlerinin arasında bir komando bıçağıyla yapmayı düşünüyor."
ÖNCEKİ HABER

Portadown'da provokasyon sürüyor

SONRAKİ HABER

Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa