07 Temmuz 1999 21:00

Tekelleşme yine emekçileri vuracak

Fransız petrol tekeli TotalFina'nın, Belçikalı Petrofina'yı yutmasının ardından rotayı 1994 yılında özelleştirilen Fransız Elf Aquitane'e çevirmesi yankılarını sürdürüyor.

Paylaş
Tekelleşme yine emekçileri vuracak
Fransız petrol tekeli TotalFina'nın, Belçikalı Petrofina'yı yutmasının ardından rotayı 1994 yılında özelleştirilen Fransız Elf Aquitane'e çevirmesi yankılarını sürdürüyor. Elf'in yönetim kurulu bu teklifi art niyetli bir yutma olarak değerlendirirken, gözler Fransız devletine çevrildi. Zira Fransa Devleti Elf'in hisselerinin yüzde 11'ine sahip ve bu altın hisselerle veto hakkı bulunuyor. Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Dominique Strauss-Kahn yorum yapmaktan kaçınırken, bazı kaynaklar Fransa'nın yutmayı onayladığını ileri sürüyorlar. Elf ise Total tarafından yutulma girişimlerine karşı direneceğini açıklıyor.
TotalFina'nın Elf'i yutması için hisselerin yüzde 66.7'sini satın alması gerekiyor. Total bu yutmanın ardından sektörde olukça güçlenecek. Exxon-Mobil, BP-Amoco/Arco und Royal-Dutch/Shell'in ardından dördüncü sıraya yükselecek TotalFina'nın Fransa ve İngiltere'deki rafinerilerinden bazılarını kapatması ve 'zorunlu' olarak 5000'e yakın çalışanını kapı önüne koyması bekleniyor. 85 bin çalışana sahip TotalFina ve72 bin çalışana sahip Elf, birleşmenin ardından yıllık 132 milyar mark ciro ve toplam 157 bin çalışanla Avrupa'nın üçüncü büyük tekeli olacak.
'Artniyetli' yutma
Total'ın Elf'i yutması, petrol sektöründe artniyetli bir yutma olarak adlandırılıyor. Buna gerekçe olarakta Elf'in birleşmeden yana olmadığı gösteriliyor. «Unfriendly take-overs» yani artniyetli, düşmanca yutma, ekonomi çevrelerinde bir işletmenin diğer işletmenin hisselerini eline geçirerek, yutulan işletmenin yutan işletmenin içinde eritilmesi olarak tarif ediliyor. Böylesi yutmaların ardından on binlerce işyerinin yok edileceği ileri sürülür ve iki işletmede çalışan işçi ve emekçiler birbirlerine düşürülür. Zaten Elf tarafından yapılan ilk açıklamalar da birleşmeye hisse sahiplerinin çıkarları gözetilerek karşı çıkıldığı belirtiliyordu.
Total'ın Elf'i yutma girişimini değerlendiren Almanya Shell Sözcüsü Rainer Winzenried petrol sektöründe yutmaların devam edeceğini tahmin ediyor. Dünya pazarına açılmadan bölgesel konumun güçlenmesinin hayati önem taşıdığını söyleyen Winzenried, büyük yutmaların ardından pazar kavgasının daha da kızışacağına dikkat çekiyor. Örnek olarak İspanyol Repsol'un Arjantinli rakibini yutmasını, İtalyan Agip'in İspanya'da kendisine ortak aradığını gösteriyor.
ÖNCEKİ HABER

Mısır Çarşısı'nda kira kavgası

SONRAKİ HABER

Türk Metal-MESS arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinin 4.'ncüsü yarın Ankara'da

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa