06 Temmuz 1999 21:00

Mısır Çarşısı'nda kira kavgası

Vakıflar Genel Müdürlüğü ile mahkemelik olan ve şu an Yargıtay kararını bekleyen Mısır Çarşısı esnafı, son zamlarla birlikte 800 milyon lirayı bulan kira bedellerini ödemek zorunda kalıyor.

Paylaş
Mısır Çarşısı'nda kira kavgası
Bülent Falakaoğlu
Mısır Çarşısı esnafının, işyerlerinin sahibi Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün 'keyfi kira' uygulamasıyla karşı karşıya kalması sonucu başlayan ve halen Yargıtay'da devam eden hukuki sürecin adli tatilden önce sonuçlanması bekleniyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait dükkânların kiralarının son aylardaki zamlarla birlikte 800 milyon lirayı bulması esnafı oldukça zor durumda bırakırken, Mısır Çarşısı Esnafları Yardımlaşma ve Koruma Derneği Başkanı Ömer Yünlü, "Bu para ancak gayri ahlaki işlerle kazanılabilir" dedi.
Vakıflar Genel Müdürlüğü, 27 Ocak 1998 günü Resmi Gazete'de yayımlanan 4331 sayılı kanundaki değişiklik uyarınca keyfi uygulamalar yapabileceği birçok hak elde etmişti. Bu kanun uyarınca kira artışlarını herhangi bir kritere bağlı kalmadan yapma hakkına sahip olmuş, Vakıflar'ın kirayı artırması ve esnafın da buna karşı dava açması halinde ise dava süresince Vakıflar'ın keyfi bir şekilde belirlediği miktarı esnaf ödemek zorunda bırakılmıştı. Bu kanunda aynı zamanda Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait taşınmazlara ilişkin kira sözleşmelerinin, 27 Nisan 1998 tarihinde sona ereceği belirtiliyordu.
Kanun aleyhine Anayasa Mahkemesi'ne başvurulmuş ve Resmi Gazete'de yayımlanan kararla söz konusu madde iptal edilmişti. Bu tarihten sonra ise Vakıflar Genel Müdürlüğü ile esnaf arasında mücadele başlamıştı. Vakıflar, Anayasa Mahkemesi'nin bu kararına rağmen, Anayasa'nın 153. maddesindeki "kararın geriye yürümeyeceği" şeklindeki hükmüne dayanarak sözleşmenin 27 Nisan 1998 tarihinde sona erdiğini belirterek, esnaflardan yüksek miktarlarda kira talep etmişti.
Vakıflar'la anlaşmazlığa düşen ve Yargıtay'a başvuran esnaf, kiraların ödenemez boyutlara vardığı ve kepenklerini kapatmaktan başka çarelerinin kalmadığını belirtiyor. Dernek Başkanı Ömer Yünlü ise, "Bu kadar para nasıl kazanılır, burada esnaf eroin mi satacak" diyor. 1998 yılı başında ödedikleri kiranın 135-200 milyon lira arasında değiştiğini söyleyen Yünlü, "1998'in Kasım ayında vakıf yöneticileri 350 milyon lira istediler. İki ay sonra da kiralar 800-900 milyon liraya yükseldi. Bu rakam önümüzdeki günlerde 1 milyarı geçecek" dedi.
Kendilerinin Yargıtay'dan lehlerine karar beklediklerini, karar sürecini beklerken bir yandan da çarşının bakımını sürdürdüklerini ifade eden Yünlü, turistlerin artık çarşıya gelmediklerini, hem bu durumun hem yeni kira bedellerinin bellerini büktüğünü kaydederek, "Adli tatilden önce karar çıkmasını bekliyoruz. Çünkü adli tatil sonuna kadar ayakta kalabileceğimiz meçhul" şeklinde konuştu.
'Bizi buradan atmak istiyorlar'
Oldukça zor günler geçirdiklerini belirten esnaf ise bir an önce yargı kararının açıklanmasını beklediklerini ve yeniden "aklı başında" sözleşme yapmak istediklerini vurguladılar. Adını vermeyen bir esnaf ise, "Vakıfların onaylanmasını beklediği yasa, sizle rekabet halinde olan birileri varsa, üç günde bir gelip, kiranızı artırmanıza veya kullanmakta olduğunuz yeri terk etmenize neden olabilecek bir içeriğe sahip. Bu orman kanununa Yargıtay dur demelidir" dedi.
Diğer bir esnaf ise, "Birileri dükkânlarımıza göz koydu. Çıkarılmak istenen kanunun tartışılmaya başlandığı günlerde çarşıda bomba patladı. Önce 'tüp patladı' dediler. Sonra 'terör eylemi' dediler. Ama kesinleşen net bir açıklama yok. Bizi çarşıdan kovmak istiyorlar" diye konuştu.
ÖNCEKİ HABER

DİSK 53-58 önerisine karşı

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa