06 Temmuz 1999 21:00

İşçiler alanlarda birleşiyor

DİSK yöneticileri ve üye işçiler, Saraçhane Parkı'nda toplanan belediye işçileriyle birleşerek, İstanbul Bölge Çalışma Müdürlüğü'ne yürüdüler.

Paylaş
İşçiler alanlarda birleşiyor
Sosyal güvenliğin tasfiyesine yönelik girişimlere ve mezarda emeklilik yasasına karşı ayrı ayrı gelişen eylemler birleşiyor. Belediye-İş İstanbul şubelerinin Saraçhane Parkı'ndan, SSK İstanbul Bölge Çalışma Müdürülüğü'ne yapacağı yürüyüş, DİSK'in buradaki basın açıklamasıyla birleşerek ortak eyleme dönüştü.
Yürüyüşe başlamak üzere saat 11.30'dan itibaren Saraçhane Parkı'nda toplanmaya başlayan belediye işçilerine, TÜMTİS Genel Merkezi ve İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu'na bağlı işçiler de destek verdi. Bölge Çalışma Müdürlüğü önünde dün saat 12.00'da basın açıklaması yapmak üzere çağrı yapan DİSK de eylemini Saraçhane Parkı'nda başlatarak burada bekleyen işçilerle birleşti.
Saraçhane Parkı'nda yürüyüşe geçmeyi bekleyen Belediye-İş şubeleri, TÜMTİS işçileri, Karyapsan direnişçileri ve Deri-İş Tuzla Şubesi üyesi işçilerin coşkusu, DİSK'e bağlı işçilerin de alana gelmesiyle daha da arttı. Eylemde sık sık "İşçi-Memur el ele genel greve", "Yaşasın sınıf dayanışması", "Geliyor geliyor genel grev geliyor", "Mezarda emekliliğe hayır", "SSK kurda kuşa yem olmaz", "Zafer direnen emekçinin olacak" gibi birleşik eylemlere dönük sloganlar atıldı.
DİSK Genel Sekreteri Murat Tokmak ve diğer genel merkez yöneticileriyle birlikte alana gelen Birleşik Metal-İş Topkapı Şubesi üyesi işçilerle, Genel-İş 5 No'lu Şube'ye bağlı işçiler buradan diğer sendikalarla birlikte yürüyüşe geçtiler. İlk anda 1500 civarında olan işçilerin sayısı, güzergâh boyunca ve Bölge Çalışma Müdürlüğü önünde kendilerine katılan diğer işçilerle birlikte 3000'i aştı.
'IMF defol'
İstanbul Bölge Çalışma Müdürlüğü önünde bekleyen ve yakalarına "SSK özerkleşmelidir", "Milletvekili 2 yılda, işçiye 62 yılda emekliliğe hayır", "Herkese sosyal güvenlik hakkı" yazılı kokartları takan Birleşik Metal-İş üyeleri, Saraçhane'den yürüyerek gelen emekçileri, "Yaşasın işçilerin birliği" sloganı atarak karşıladı.
Burada Belediye-İş adına konuşan Örgütlenme Sekreteri Ali Özgül, Türkiye işçi sınıfının IMF'in dayatmaları ve programları çerçevesinde hayata geçirilmek istenen yeni bir saldırıyla karşı karşıya bırakıldığını söyledi. Emekçilerin bu saldırıları püskürteceğini belirten Özgül'ün sözleri, işçiler tarafından "IMF defol", "Vur vur inlesin kurtlar kuşlar dinlesin" sloganlarıyla desteklendi. Emperyalist dayatmalar ve uygulanan politikalarla bilinçli bir şekilde krize sürüklenen SSK'nın sorunlarının çözümü için önerilerini sıralayan Özgül, talepleri doğrultusunda mücadelelerini yükselteceklerini vurguladı.
'Hükümet şaşırma...'
"SSK bizimdir bizim kalacak" sloganı eşliğinde konuşmasına başlayan DİSK Genel Sekreteri Murat Tokmak ise, kazanılmış hakları yok etmeye yönelik "mezarda emeklilik" yasa taslağının tepki gördüğünü, çünkü 62 yaşında emekliliğin olamayacağını ifade etti. Tokmak, "62 yaş emeklilik hakkının fiilen ortadan kaldırılmasından başka bir şey değildir.
Bu önerinin ardında sosyal devleti tasfiye etmek vardır" diye konuştu. "Hükümet şaşırma sabrımızı taşırma" sloganı eşliğinde konuşmasını sürdüren Tokmak, "Soruyoruz: Türkiye'yi kim yönetiyor? IMF'mi, hükümet mi? Türkiye'nin gerçekleri mi önemli, IMF'nin istekleri mi?" dedi.
Türkiye'nin gerçeklerinin faiz ödemelerinde, gecelerde katrilyonların götürülmesinde, devletin sosyal güvenliğe yaptığı komik yatırımlarda aranması gerektiğini vurgulayan Murat Tokmak, emeklilik yaşıyla oynamanın reform olmadığını, dayatmaları kabul etmeyeceklerini dile getirdi.
'Yeniden 16 Haziranlar'
İşçi sınıfının DGM'lerin kurulması, sahte reformlarların hazırlanması, sendikal örgütlülüğünün yok edilmeye çalışılması gibi emekçilere dönük birçok saldırıyı püskürtmeyi başardığını belirten Tokmak, "Yeniden 16 Haziranları yaratmaya hazırız" diye konuştu. Tokmağın sözleri, "İşçi memur el ele genel greve" sloganıyla desteklendi.
ÖNCEKİ HABER

'Emekçiler düzenden rahatsız'

SONRAKİ HABER

Soyuz MS 11 uzay kapsülü Dünya'ya döndü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa