06 Temmuz 1999 21:00

Uluslararası tahkime karşı eylemler başlıyor

'Enerjide özelleştirme' ve 'uluslararası tahkim anlaşması' sorunu, Enerji Yapı Yol-Sen'in eylem takviminin işlemeye başlamasıyla birlikte yeniden gündeme giriyor.

Paylaş
Uluslararası tahkime karşı eylemler başlıyor
Gökhan Biçici
57. hükümetin IMF direktifleri doğrultusunda gündeme getirdiği 'sosyal güvenlik yasa tasarısına' karşı gelişen tepkilerin giderek sokağa taşmasıyla gündemin arka sıralarına çekilmiş gibi görünen 'enerjide özelleştirme' ve 'uluslararası tahkim anlaşması' sorunu, Enerji Yapı Yol-Sen'in eylem takviminin işlemeye başlamasıyla birlikte yeniden gündeme giriyor.
Enerji Yapı Yol-Sen'in 16 Haziran'da Ankara'da yaptığı Genel Temsilciler Kurulu'nda alınan kararlar doğrultusunda oluşturulan eylem takvimi, 6 Temmuz Salı günü ülke çapında TEAŞ, TEDAŞ genel müdürlükleriyle, işyerleri önünde yapılacak basın açıklamalarıyla hayata geçmeye başlayacak.
ÖKP, sendikalar ve kitle örgütlerinin de destek verdiği bu eylemlerin İstanbul ayağı ise, Taksim'de bulunan Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ (BEDAŞ) Genel Müdürlüğü önünde yapılacak ve yine salı günü saat 11.00'de gerçekleştirilecek. Enerji Yapı Yol-Sen İstanbul Şubesi'nin çağrı yaptığı eylem, Kamu Çalışanları Sendikaları Şubeler Platformu ve İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu'yla birlikte, Özelleştirme Karşıtı Platform tarafından da destekleniyor.
İstanbul'da işbırakma
Ertesi gün de Enerji Yapı Yol-Sen İstanbul Şubesi'nin örgütlü olduğu tüm işyerlerinde yarım gün işbırakarak devam ettireceği eylemlerin en önemli özelliği, mezarda emekliliğe karşı gelişen tepkinin sokaklara taşmaya başladığı ve bu eğilimin de gelişerek, yaygınlaştığı günlere denk gelmesi oldu.
Bu yönüyle eylem sosyal güvenlik tasfiyesi girişimlerine karşı verilen mücadelenin özelleştirmeye ve tahkime karşı verilen mücadeleyle birleşeceği bir platform niteliğine kavuşuyor.
Aynı zamanda daha çok mahkeme koridorları ve kapalı salon toplantılarına sıkışan tahkime karşı mücadeleyi, işyerlerine ve sokaklara taşıma anlamında da önemli bir adım olan eylem takvimi hakkında gazetemize bir açıklama yapan İstanbul Şube Başkanı Gürsel Ümitsever, eylemleri işçi, memur birlikteliğinin sağlanabilmesi açısından önemli bir olanak olarak değerlendirdi.
'Eylemler birlik için olanak'
Daha önce de özelleştirme, taşeronlaştırma, düşük ücret gibi mücadele ve eylem birliğinin yakalanabilmesine hizmet edebilecek ortak sorun ve taleplerin var olduğunu ifade eden Ümitsever, ancak bunun son döneme kadar yakalanamadığını anlattı. Bu yönüyle 'mezarda emekliliğe' karşı gelişen mücadelenin işçiler ve kamu emekçileri arasında bir mücadele birliği sağlayabildiğine dikkat çeken Ümitsever, 'uluslararası tahkim'e karşı başlattıkları eylem sürecinin de, bu birlikteliğin geliştirilebilmesi ve 'uluslararası tahkime' karşı verilen mücadeleye doğru gelişebilmesi için önemli bir olanak olduğunu vurguladı.
Öte yandan Ankara'da da Özelleştirme Karşıtı Platform, enerji santralleri ve elektrik dağıtım müesseselerinin özelleştirilmesine ve uluslararası tahkime karşı bugün saat 13.00'te bir basın açıklaması yapacak. Sendikalar ve bazı partiler tarafından da desteklenen Platformun eylem programının açıklanacağı basın açıklaması "Necatibey Caddesi No: 10 Ankara" adresindeki Başkent Elektrik Dağıtım Müessesesi önünde düzenlenecek.
ÖNCEKİ HABER

Hâlâ uzlaşma arıyorlar!

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa