05 Temmuz 1999 21:00

Faşist Miloseviç'i besleyen ABD

Bugün Yugoslavya'yı "Balkanlar'daki düşman" ilan ederek parçalamaya girişen ABD, son 50 yıl boyunca bu ülkeye 1 milyar dolarlık silah sattı.

Paylaş
Faşist Miloseviç'i besleyen ABD
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon)'nın Güvenlik ve İşbirliği Birimi tarafından yapılan açıklamada, Amerika'nın son 50 yıl içinde Yugoslavya'ya 1 milyar dolar tutarında silah sattığı veya "bağışladığı" itiraf edildi.
100 milyon dolarlık satış
Silah yardımı, Batılı emperyalistler tarafından SSCB ile Doğu Bloku'na karşı kullanılan Tito Yugoslavyası döneminin ardından da devam etti. Açıklanan rakamlara göre, Slobodan Miloseviç'in iktidara geldiği 1987 yılından 1991'e kadar, bu ülkeye toplam 96 milyon dolarlık silah ve askeri eğitim satışı yapıldı.
Demokrasi İçin Silahsızlanma (DFD) adlı kitle örgütü tarafından yapılan açıklamada, dünyanın bir numaralı silah ihracatçısı olan ABD'nin, sadece 1997 yılında 168 ülkeye 21 milyar dolarlık silah sattığı belirtildi. Örgüt yöneticisi Caleb Rossiter, bu ülkelerin en az 52'sinin antidemokratik rejimler tarafından yönetildiğine dikkat çekti. Rossiter'in saydığı bu rejimler arasında, Türkiye de bulunuyor.
DFD yöneticisi Rossiter, Miloseviç rejimine satılan silahların daha sonra Kosovalı Arnavutlar üzerinde kullanıldığını, yani Miloseviç'in Kosova'da estirdiği terörden ABD'nin de sorumlu olduğunu vurguladı.
ABD'nin Yugoslavya ile olan sıkı ilişkisi, ilk kez 1950 yılında silah satışı ve bağışlamaya dönüştü. Bu dönemde, Varşova Paktı'na katılmayı reddeden Tito, "tarafsızlık" adı altında batılı emperyalistlerle ilişkilerini giderek geliştiriyordu. ABD'nin 1950-1960 arasında Yugoslavya'ya sattığı silahlar arasında, dönemin en gelişkin savaş makinaları olan F84 uçakları ve M47 tankları da bulunuyordu. Bu on yılda Tito'ya satılan silahların tutarı 723 milyon doları buldu.
'Utanç verici'
Sonraki yirmi yılda düşüş gösteren silah satışı, Tito'nun 1980 yılında ölmesiyle yeniden tırmanışa geçti. Bu yıllarda satılan silahlar arasında, havadan karaya füze ve hava savunma sistemleri de bulunuyordu.
Merkezi Washington'da bulunan Savunma Enformasyon Merkezi'nden emekli Amiral Eugene Carroll, bu utanç verici durumdan kurtulmak için yapılacak tek şeyin, "silah satışında lider ülke" konumundan kurtulmak olduğunu söyledi.
ÖNCEKİ HABER

Avrupa'nın 'küreselleşme manifestosu'

SONRAKİ HABER

Soma'da maden işçileri tazminat hakkını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa