04 Temmuz 1999 21:00

Yılmaz Çamlıbel DBP'nin yeni başkanı

Demokrasi ve Barış Partisi (DBP) genel başkanlığına, Kürt Kültür ve Araştırma Vakfı (Kürt-Kav) eski Başkanı Yılmaz Çamlıbel seçildi.

Paylaş
Yılmaz Çamlıbel DBP'nin yeni başkanı
Demokrasi ve Barış Partisi (DBP), Türkiye'de seçim sonrası ortaya çıkan siyasal duruma uygun yeni politikalar oluşturmak ve organlarını yenilemek amacıyla dün 1'inci Olağanüstü Kongresi'ni topladı. 549 delegenin önemli bölümünün katıldığı kongrede, Kürt Kültür ve Araştırma Vakfı (Kürt-Kav) eski Başkanı Yılmaz Çamlıbel DBP'nin yeni genel başkanı seçildi. Eski Genel Başkan Refik Karakoç ise kesinleşmiş cezası nedeniyle başkanlığa aday olmadı.
Kongrenin açılış konuşmasını yapan DBP Genel Başkan Vekili Yavuz Koçoğlu, dünyanın birçok yerinde bölgesel çatışmaların devam ettiğini, Kürt sorunu çözülmeden Ortadoğu'daki sorunların bitmeyeceğini söyledi.
'Demokrasi için Kürt sorununun çözümü şart'
Koçoğlu, demokrasinin, barışın yerleşmesi, ekonominin gelişmesi için Kürt sorununun çözümünün şart olduğunu, bütçenin büyük kesiminin "kirli savaş"a harcandığını, sorunun bugünlerde Öcalan'ın idam edilip edilmemesine kilitlendiğini söyledi. Koçoğlu, şiddet ve çatışma ortamının son bulmasını, OHAL, özel tim ve koruculuk sisteminin dağıtılmasını, genel af çıkarılmasını, dil ve kültür üzerindeki baskıların kaldırılmasını istedi. Koçoğlu'nun sözleri, "Türkiye'ye demokrasi, Kürtlere özgürlük" sloganı ile karşılandı.
'Seçimler adil değildi'
18 Nisan seçimlerinin adil ve demokratik ortamda gerçekleşmediğini, ırkçı ve şoven anlayışa zemin hazırlandığını belirten Koçoğlu, seçimlerde başarısız oldukarını, kitlelere ulaşamadıklarını, adayların dağılımı konusunda ciddi tespitler yapamadıklarını, MYK'daki iç çekişmelerden etkilendiklerini belirtti. Koçoğlu, bazı DBP üyelerinin de başka partilere oy verdiğine dikkat çekti. DBP'nin seçimlerde 25 bin civarında oy aldığını ve güçlerinin bu olmadığını ifade eden Koçoğlu sözlerini, "Yaşasın demokrasi, barış ve DBP" diye bitirdi.
Çamlıbel ayakta alkışlandı
DBP'nin tek genel başkan adayı olan Yılmaz Çamlıbel, "Biji DBP", "Özgürlük yolunda ilerliyoruz", "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganları eşliğinda ayakta alkışlanarak kürsüye geldi. Çamlıbel, seçimlerin ardından parti yöneticilerinin istifa ederek partinin önünü açmaya çalıştığını, bu durumun demokratik geleneklere uygun olduğunu ifade etti. "Partiyi derleyip toparlamak için şimdi top sizde" diyen Çamlıbel, bugüne kadar çeşitle alanlarda görev yaptığını, eğer kendisine görev verilirse hizmet sunmaya hazır olduğunu kaydetti. Şeffaf bir yönetim anlayışı içinde olacağını, parti organları içinde demokratik birliğin kökleşmesi için gayret edeceğini, farklı seslerin yaşamasın özen göstereceğini söyleyen Çamlıbel, "Bu mücadele içinde hakimlerin, savcıların karşısına çıkmak, işkence görmek, kim vurduya gitmek var. Bunları bilerek aday oluyorum" dedi.
PM ve MDK üyeleri de seçildi
Konuşmacıların sık sık Kürt sorununa çözüm ve barış isteklerinin dile getirdiği kongreye Parti Meclisi ve Merkez Disiplin Kurulu üyeliklerine adaylık için kısa bir süre ara verildi. Aranın ardından seçimlere geçildi. PM seçimlerinde eski Başkan Refik Karakoç ile Yılmaz Çamlıbel ortak liste ile girdiler. Kongrede, DBP'nin 40 PM üyesi ve 7 de MDK üyesi seçildi.
ÖNCEKİ HABER

CHP'de koltuk kavgası devam ediyor

SONRAKİ HABER

Burdur'da çocuğa cinsel istismar iddiası üzerine 4 kişi tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa