04 Temmuz 1999 21:00

Konut açığı çığ gibi büyüyor

Batıbirlik Başkanı Malik Şat, Türkiye'de her yıl 500 bin yeni konuta ihtiyaç duyulduğu, ancak bunun yalnızca yarısının karşılanabildiğini belirtti.

Paylaş
Konut açığı çığ gibi büyüyor
Türkiye'nin konut ihtiyacının sadece yarısının karşılanabildiği bildirildi. Batıbirlik Başkanı Malik Şat, Türkiye'de her yıl 500 bin yeni konuta ihtiyaç duyulduğu, ancak bunun yalnızca yarısının karşılanabildiğini belirtti. Her yıl 250 bin olan konut açığının birikerek 2.5 milyona ulaştığı kaydeden Şat, önümüzdeki yıllarda bu açığın giderek büyüyeceğini ve 5-10 yıl sonra 7-8 milyona ulaşacağını öne sürdü.
Kooperatiflerin yılda 75 bin konut ürettiğine işaret eden Şat, "Bunun devlet desteği ile iki katına çıkarılması olanaklıdır" dedi. Yılda 70 bin konutun Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ)'nin, desteğinden yararlandığını ifade eden Şat, bu sayının yetersiz olduğunu savundu. Malik Şat, konut açığının sağlıklı yollardan kapatılması için toplu konut üretimine hız verilmesi gerektiği belirtirken, ucuz ve sağlıklı konut üretiminin ise iyi yönetilen kooperatifler eliyle gerçekleşebileceğini ifade etti.
Kaçak yapılaşmanın önüne geçmek için imar aflarının önlenmesinin anayasa güvencesine alınması gerektiğini söyleyen Şat, yerel yönetimlerin gecekonduları özendirdiğini öne sürdü. Şat, belediyelerin konut kooperatifçiliğini özendirmesi gerektiğini ifade etti.
ÖNCEKİ HABER

1000 halı tezgâhı durdu

SONRAKİ HABER

Gençlerden seçim yorumu: Geleceğim için kaygı duyuyordum, artık umutluyum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa