04 Temmuz 1999 21:00

Çiftçilerin sesini duyan yok!

Taban fiyatlar konusunda ağır bir darbe yiyen çiftçiyi bir de kuraklık vurdu. Borçlarının ertelenmesini isteyen çiftçilerin sesine hükümet kulak asmıyor.

Paylaş
Çiftçilerin sesini duyan yok!
Son yirmi yılın en şiddetli kuraklığı yaşanırken, çiftçiler üretimlerinin yüzde 80 oranında azaldığını söylüyorlar. Taban fiyatlarla çiftçiye ağır bir darbe vuran hükümet ise, çiftçinin sesini duymuyor. Borçlarının ertelenmesini isteyen çiftçilere hükümet sadece "tohumluk verelim" diyor.
Özellikle Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'daki tarım arazilerini etkileyen kuraklık, şiddetini artırıyor. Çiftçiler önce taban fiyat ardından da kuraklığın kendilerini vurduğunu söyleyerek, taleplerini hükümetin ciddiye dahi almadığını söylüyorlar. Zaten masraflarını dahi karşılayamayacak düzeyde gelir elde eden çiftçiler, kuraklık nedeniyle ürün alamadıklarını ve bu yıl adeta açlığa mahkûm edildiklerini vurguluyorlar. Ziraat odaları ise borçların ertelenmesini istiyor.
Urfa, Diyarbakır, Konya ve Mardin kuraklığın en şiddetli olduğun illerin başında. Urfa'da kuraklıktan etkilenen arazi miktarının 4 milyon 500 bin dekar olduğu, geçtiğimiz gün Urfa Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından açıklandı.
Urfa kırılıyor
Vali Şahabettin Harput, ülkenin her yöresinde olduğu gibi Urfa'da da büyük kuraklık yaşandığını, kuraklıktan en çok çiftçilerin etkilendiğini söyleyerek, ciddi hasarlar meydana geldiğini belirtti. Harput, "Bütün ekilen arazilerde valiliğimiz bu maksatla il genelinde hasar tespit komisyonları vasıtasıyla arazilerin genel taramasını yaptırdı. Kuraklıktan zarar gören vatandaşlarımızın tespiti ve mağduriyetinin giderilmesi için çalışmalara başlandı. Yapılan tespitlere göre, ilimizde bu yıl 6 milyon 500 bin dekar kuru alanda ekim yapıldı ve bu arazinin 4 milyon 500 bin dekarı kuraklıktan hasar gördü" dedi. Valilik, zarar gören vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için, bakanlıktan 72 bin ton tohumluk buğday talep ettiğini, ayrıca vatandaşların Ziraat Bankası'na olan borçlarının ertelenmesi için başvuruda bulunduklarını söyledi. Ancak şu ana kadar hükümetten bir ses çıkmadı.
Diyarbakır'da ise kuraklık nedeniyle bu yıl buğday üretiminin yüzde 6 oranında azalacağı belirtiliyor. TMO yetkilileri, geçen yıl toplam 1 milyon ton buğday alımı yaptıklarını belirterek, bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle buğday alımının 400 bin ton civarında olacağını tahmin ediyorlar. Yetkililer, şimdiye kadar 150 bin ton buğday aldıklarını, toplam üretimin ise 600 bin ton olacağını öngördüklerini ifade ediyorlar.
Mardin'de çiftçi perişan
Yaşanan kuraklığın bedelinin yaklaşık 50 trilyon liraya ulaştığını ve bu maliyetin daha da artmasının beklendiğine dikkati çeken TMO yetkilileri, kuraklığın özellikle Mardin ve Urfa'da etkili olduğunu, bu illerdeki üretimin yüzde 80 oranında düştüğünü kaydediyorlar.
Mardin Ziraat Odası Başkanı Davut Özmen, kuraklığın bölgedeki çiftçiyi perişan ettiğini belirterek, "Biz hükümetten çiftçilerin Ziraat Bankası'na olan borçlarının ertelenmesi için başvuruda bulunduk. Ancak hükümet yetkilileri zarar gören çiftçilere sadece tohumluk vereceklerini söylediler. Çiftçinin zararı sadece tohumluk değil. Çiftçilerimiz şu anda ürün alamadıkları için borç batağında" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Yeni paralarla satın alınan eski paralar

SONRAKİ HABER

Türkiye için çölleşme ve kuraklık uyarısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa