03 Temmuz 1999 21:00

SSK'ya 'bilinçli' darbeler

Hükümet emeklilik yaşını 62'ye çıkararak fiili olarak emeklilik hakkının gaspı için yasa tasarısı hazırlarken, kaçak işçi çalıştırmanın SSK'yı zarara uğrattığı belirtiliyor.

Paylaş
SSK'ya 'bilinçli' darbeler
Hükümet emeklilik yaşını 62'ye çıkararak fiili olarak emeklilik hakkının gaspı için yasa tasarısı hazırlarken, kaçak işçi çalıştırmanın SSK'yı zarara uğrattığı belirtiliyor. Sosyal güvenlik reformu yasa tasarısı hazırlıkları sürerken, yabancı işçi çalıştırma da SSK'yı önemli derecede gelir kaybına uğratıyor.
Resmi kayıtlarda tam olarak belirlenemeyen fakat, sayılarının 1 milyonu aştığı tahmin edilen yabancı işçi çalıştırılmasının kayıtdışı istihdamı artırırken, Türk işçilerinin de istihdamını azalttığı belirtiliyor. Yabancı kaçak işçilerin ise en çok Romanya, Rusya ve Bulgaristan'dan geldiği kaydediliyor.
Bununla birlikte, toplam istihdam içindeki payları yüzde 37 olarak belirlenen kayıtdışı işçiler de SSK için önemli bir gelir kaybına neden oluyor.
İşverenler tarafından işçilerin prim gün sayılarının ve ücretlerin düşük bildirilmesi SSK'yı önemli derecede prim kaybına uğratıyor. Emeklilik yaşının ve prim ödeme gün sayısının 10 bin 800 olarak belirlenmesi durumunda, kaçak işçilerin artacağının da sinyali veriliyor.
Bunun yanı sıra, SSK'nın açıklarının büyük bir bölümünün de KİT'lerin prim borçlarını ödememesinden kaynaklandığı ifade ediliyor.
Öte yandan, SSK istatistiklerine göre, emekli aylığı almakta iken ölenlerin yaş ortalaması erkeklerde 65, kadınlarda 67 olarak göze çarparken, 60 yaş ve üzeri nüfusun toplam nüfusa oranı OECD ülkelerinde yüzde 20 iken, bu rakam Türkiye'de yüzde 7 olarak dikkat çekiyor. Türkiye'de emeklilik yaşının OECD ülkelelerindeki gibi 60 veya 65 olarak belirlenmesi OECD ülkelerinde her 5 kişiden birisinin emekli olma olanağını elde edebilmesine karşılık, Türkiye'de ancak 14 kişiden birinin emekli olma imkânını elde edebileceği anlamına geleceği belirtiliyor.
ÖNCEKİ HABER

EMEP'in yeni genel merkezi açıldı

SONRAKİ HABER

Diyarbakır’da HDP’lilerden kayyumlara karşı oturma eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa