03 Temmuz 1999 21:00

Ana yüreğini parçalayan kurşun

Trafik polisinin açtığı ateş sonucu yaralanan Yener Bince, felç olma tehlikesiyle karşı karşıya. Ailesi, oğullarının hayatıyla oynayan polisten davacı olacaklarını belirtiyor.

Paylaş
Ana yüreğini parçalayan kurşun
Suzan Doğan
Arkadaşlarıyla sohbet ettiği sırada polisin ateş açması sonucu ağır yaralanan Yener Bince'nin annesi, devletten davacı olduğunu söyledi.
Bince ailesi 20 Haziran akşamı akşam saatlerinde yaşanan olayı şöyle anlatıyor: "Bağcılar ilçesine bağlı Yenimahalle semtinde Bince ve arkadaşlarının oturarak sohbet ettiği sırada İstanbul 1. Trafik Şube Müdürlüğü'ne bağlı polis Muhammet Hanifi Koşker eşortmanlı bir şekilde, gençlere küfür etti ve kimliklerini sordu. Bince, "Neden? Sen kimsin, polissen kimliğini göster" dedi. Bunun üzerine polis olmadığını söyleyen Koşker, "Ben bu ülkenin vatandaşıyım" diye yanıt verdi. Bince'nin de bu ülkenin vatandaşları olduklarını söylemesi üzerine aniden sinirlenen Koşker, silahını çıkartarak 3 el ateş açtı. İlk atış Bince'ye isabet ederken ikincisi boşa gitti. Kurşun Bince'nin bel kemiğine saplandı. Üçüncü atışta ise, Koşker kurşunu kendisine isabet ettirdi ve elinden yaralandı. Bu olay üzerine çevredekiler tarafından koma halinde bulunan Bince, derhal hastahaneye kaldırıldı ve yoğun bakıma alındı."
'Felç olabilirim'
Polislerin gözaltına aldığı arkadaşlarının ifadelerini değiştirmeleri için küfür ve dayağa maruz kaldıklarını söyleyen Yener Bince, bu esnada polisin arkadaşlarını tokatladığını ve "Polis adam döver mi, küfür eder mi?" diye tepki gösterdiğini söylüyor. Halen polis kurşunu bel kemiğinde bulunan Bince, şöyle devam ediyor: "Ameliyat olmam gerekiyor. Felç olma ihtimalım çok büyük. Tedavi bana 1 milyar 300 milyon liraya mal oldu. Benim bu parayı vermem imkânsız." Tesktil işçisi olan Bince durumunun iyi olmadığını belirterek, bu olayda hiçbir suçu olmadığını kaydediyor. Olay anında polisin çıldırmış gibi olduğunu ifade eden Bince, kızgınlıkla polisin serbest bırakıldığını anlatıyor. Polis tarafından ifadesi de alınmayan Bince'nin yanına ise tam 13 gündür hiçbir yetkili uğramamış. Devletin polise silahı vatandaşı vurmak için vermediğini belirten Bince, "Polise kimlik sormak benim hakkım değil mi? Biz oturuyorken geldi ve tartışma başladı. Aramızdaki tartışma insan vurucak bir tartışma değildi. Resmen bilinçli olarak ateş etti. O an ölebilirdim" diyerek tepkisini dile getiriyor.
'Polis kafasına göre ifade yazmış'
Bince ailesi, polisin kendi kafasına göre yazdığı yalan ifadeye de çok öfkeli. Polis hazırladığı ifadede Bince ve arkadaşlarının içkili olduğunu ve çevreyi rahatsız ettiklerini yazıyor. Bince ailesi, polisin, bu tutanağı gençlere zorla imzalattıklarını söyleyerek, polise dava açacaklarını ve şikâyette bulunacaklarını belirtiyor ve ekliyorlar: "Suçsuz günahsız bir insan nasıl vurulabilir?"
Aile öfkeli
Yener Bince'nin 60 yaşında olan annesi Gülsen Bince ise, oğlunun suçu varsa polisin onu alıp götürmesi gerektiğini ifade ederek, oğlunun vurulmasına tepki gösteriyor. Oğlunun çalıştığını ve kendisine baktığını söyleyen anne Bince, şu an çaresiz kaldıklarını dile getiriyor. Oğlunun suçu olmadığını belirten Gülsen Bince, polise insanları koruması için silah verildiğine dikkat çekerek, sözlerini şöyle bitiriyor: "Ben polisten davacıyım. Benim çocuğumun hayatıyla oynadı. Devlet nasıl ona görev vermiş. O görevi ona vermişse, o silahı katilin eline vermişse şimdi gelip bana bakmak zorunda."
ÖNCEKİ HABER

IMF politikalarına karşı sürekli eylem

SONRAKİ HABER

Mülteci kadınlar anlatıyor: Evde koca baskısı, sokakta ırkçılık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa