03 Temmuz 1999 21:00

Kitleler her gün kapitalizme inandırılmalı

Çok sayıda sermaye grubu sözcüsü, ekonomist ve politikacı, Berlin'de bir araya gelerek, kapitalizmin 21. yüzyılda takınacağı maskeyi biçimlendiriyor.

Paylaş
'Yığınlar her gün kapitalizme inandırılmalı'
Deutsche Bank'ın düzenlediği "21. Yüzyılda Kapitalizm" adlı konferans, Almanya'nın Berlin kentinde sürüyor.
Köpekbalığı havuzu
"Kapitalizm haklıları ödüllendirmezken, kötüleri de cezalandırmıyor". Bu tespit, konferansa konuşmacı olarak katılan DaimlerChreysler'in iki şefinden ABD'li Robert Eaton tarafından dile getirildi. Eaton; küreselleşmenin kaçınılmaz olduğunu, zira bunun insan tabiatından kaynaklandığını söylerken, olduğu kadar az yatırımla, olduğu kadar fazla elde etmenin bu zihniyetin motor gücü olduğunu ve ekonominin de temelini oluşturduğunu ileri sürüyor. Eaton, küreselleşmeyi köpekbalıklarının bulunduğu bir havuzdaki savaşa benzetirken, bu savaşın "maalesef" kaçınılmaz olduğunu savundu.
Eaton'un meslektaşı ve DaimlerChreysler'in diğer başkanı Detlef Schrempp ise, küreselleşmenin pazarları hedefleyen bir kavga olmadığını, özgür-demokratik değerlerin de kavgası olduğunu söyleyecek kadar kendinden emin görünüyordu.
Schremmp Avrupa'da estirilen ve serbest dünya ticaretini sınırlandırma ve pazarlara girmeyi engelleme girişimlerini eleştirdi. "Hedef kıtalar üstü bir ortak pazar yaratmak olmalı. Liberalleşme hızlandırılmalı.
Herkesin refahı için!
Konferansın açılış konuşmasını yapan Deutsche Bank Yönetim Kurulu Sözcüsü Dr. Rolf-E. Breuer de, kapitalizmin refah düzeyini sadece yukardaki on bin için değil, tüm toplum için yükselttiğini öne sürdü. Buna örnek olarak dış pazarlara açılma cesaretini gösteren ABD, Batı Avrupa ülkeleri ve Japonya'nın konumlarını gösteren Breuer, sosyalizme yatırım yapan ülkelerin 'Berlin kapısı önünde beklediklerini' söyledi. Breuer, kapitalizmin neden 21. yüzyıla hazırlanması gerektiğini ise şu sözleriyle açıklıyordu: "Yöneticiler her gün çevrelerini ikna etme baskısı altındalar; eğer bir gün kurumların varlığını sürdürmesi gerektiğini unuturlarsa, işte o gün toplum bu kuruma ihtiyaç duyulmadığını hisseder. Kurumun var oluşunu sosyal dışı olarak algılamaya başladığında, bu kurum artık ayakta kalamaz. İşte o gün o kurum ölmeye başlar."
Schröder'den uyarılar
Almanya Başbakanı Schröder de yaptığı konuşmada, sermaye güçlerini uyararak, demokrasi için en büyük tehlikenin işsizlik olduğunu söyledi. Kapitalizmin insanları toplumsal ve ekonomik düzenin dışına itmemesi gerektiğine değinen Schröder, üçte iki toplumun ekonomik olarak işleyebileceğini, ama demokrasinin toplumsal grupların ardı ardına dışlanmasıyla ciddi darbeler alacağını söyleyerek şöyle devam etti: "Hiç tereddüte gerek yok. Önümüzdeki yüzyıla da kapitalizm damgasını vuracak. Sistem sorunu hallolmuştur. Ama politika, pazar ekonomisine istikrarı sağlayacak düzen sınırlamalarını göstermeli ki, toplumsal barış güvenlik altında olsun".
ÖNCEKİ HABER

K. İrlanda anlaşması direkten döndü

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa