03 Temmuz 1999 21:00

ABD bayrağı gölgesinde

   'bağımsızlık' kutlaması

Paylaş
ABD bayrağı gölgesinde 'bağımsızlık' kutlaması
Kosova'nın başkenti Priştine'de gerçekleştirilen 'bağımsızlık günü' kutlalamaları sivil Sırplara yönelik saldırganlığın yinelendiği taşkınlıklara sahne oldu. Kosova'nın 1991 yılında tek taraflı olarak Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan ettiği 2 Temmuz tarihinin yıldönümünde ellerinde ABD ve Kosova bayraklarıyla sokaklara dökülen binlerce Kosovalı Arnavut, 'ABD usülü' barış ve bağımsızlığı kutladı. Kanlı biten kutlamada, NATO harekâtı ile birlikte bölgedeki rolünü perçinleyen Haşim Taci'nin katılımıyla coşkusu artan kalabalık, sık sık otomatik silahlarla havaya ateş açtı.
Bir grubun 50 kadar Sırp kökenli insanın bulunduğu binaya ateş açmasının ardından, Kosova Barış Gücü (KFOR)'ne bağlı İngiliz askerleri, kalabalığın üzerine ateş açtı. Arnavut göstericiler ve İngiliz askerleri arasında çıkan çatışmada 1 Arnavut öldü, üç kişi de yaralandı. İngiliz askeri yetkilileri tarafından dün yapılan açıklamaya göre çatışmalar, Sırpların kaldığı binaya bir otomobilden ateş açılmasının ardından başladı.
Rusya, asker gönderemedi
ABD ve NATO üyesi müttefikleri, Rusya'nın bu hafta sonu Kosova'ya yüzlerce asker gönderme planlarını engelledi. ABD yönetimi tarafından yapılan açıklamada Rusya'ya karşı alınan tavıra gerekçe olarak, Rusya'nın Kosova'da oynayacağı rolün detaylarının henüz belirlenmemiş olması gösterildi.
Hafta içerisinde Macaristan, Romanya ve Bulgaristan'a başvuruda bulunan Rus yetkililer, on uçak dolusu askerini bölgeye göndermek üzere izin istedi. Rusya'nın talebi, NATO ve ABD yetkilileri ile görüşen bu ülkelerin yönetimleri tarafından reddedildi. ABD hükümet sözcülüğünden yapılan açıklamada, "Rusya'nın düşüncesi, 'Biz anlaşma üzerinde çalışırken, askerlerimiz bölgeye gitsin' şeklindedir. Biz ise onların asker göndermelerinden önce detayları elde etme görüşündeyiz" ifadeleri kullanıldı.
'Miloseviç istifa'
Yugoslavya'nın ikinci büyük kenti Novi Sad'da, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'in istifası ve ülkenin kuzeyindeki Voyvadina bölgesine daha fazla özerklik verilmesi talebiyle bir gösteri düzenlendi. Voyvodina Sosyal Demokratlar Birliği ve Voyvodina Reformcu Demokratik İttifakı tarafından düzenlenen gösteriye 5000 kişinin katıldı. Eylemde, "Kahrolsun Miloseviç", "Voyvodina'da savaş istemiyoruz" pankartları taşındı.
ÖNCEKİ HABER

Kimse dışında kalamaz bu yangının

SONRAKİ HABER

"Mançalı Adam" Süreyya Sahnesinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa