02 Temmuz 1999 21:00

Kimse dışında kalamaz bu yangının

Madımak Oteli'nde 6 yıl önce yaşanan yangın bu ülkenin yetiştirdiği birçok değerli insanı aramızdan çekip aldı. Hepsi de yaşamanın birlikte üretmek olduğunun bilincindeydi. Asım Bezirci de onlardan biriydi.

Paylaş
Kimse dışında kalamaz bu yangının
Ebru Ilgaz
Altı yıl geçti Sivas katliamının üzerinden. Tam altı yıl. Sadece Madımak Oteli'ndeki 35 kişi değildi yakılan, kimse dışında kalamaz bu yangının. Değil altı yıl, bin yıl da olsa geçen, benzini döken anlayış, kibriti çakan el, yangını seyreden göz varoldukça bin yıl da geçse sönmez yangın. 2 Temmuz 1993'de Sivas'ta şehit olan aydınımız Asım Bezirci'nin eşi Refika Bezirci'nin dediği gibi, 'öyle bir öfke ki bu düşündükçe mide bulandırıyor. Hiç azalmıyor.' Refika Bezirci Sivas katliamının 6. yılında Asım Bezirci'yi anlattı. "Öfkeyi yatıştırdılar", diye başlıyor konuşmasına, "Bütün olaylarda olduğu gibi bu olayda da bir sükûnet dönemine girildi. Yöneticilerin gözüyle baktığımız zaman bu olay da unutturuldu. Sivas'ta ölenlerin yakınlarının öfkesi ise hâlâ aynı." Refika Bezirci, yakılarak öldürülen 35 kişinin ardında bıraktığı yüzlerce insanın içinde bulunduğu durumu tarif ediyor sonra. "Ölüm herkes için doğal. Ancak böyle haksız bir ölümü içim kabul etmiyor. Diğer ailelerin de benden farklı bir durum içerisinde olduğunu düşünmüyorum."
Hayata Bezirci'nin gözüyle bakmak
"O öldükten sonra yaşamımda çok büyük değişiklikler oldu. Yaşama Asım'ın gözleriyle mi bakıyordum? Onu da sordum kendime, değil tabi... Öyle değil. Ama iki kişi yaşamak başka, tek kişinin bütün sorumlulukları yüklenmesi daha başka birşey. Asım bana kitap işlerini, matbaa işlerini öğretmişti. Ben biraz bu işlerin üzerinden kalkabildim ama düşünüyorum da keşke Asım'dan daha fazla şey öğrenebilseydim." Refika Bezirci, şimdi kendi gözleriyle kotarıyor Asım Bezirci'nin bıraktıklarını. Ancak kendi deyişiyle, "O'nun baktığı gibi." Hayatın, Asım Bezirci'nin gözleriyle -O'nun baktığı yerden- nasıl göründüğünü hatırlatıyor bize: "Asım hayata sosyalist bir bakış açısıyla bakardı. Türkiye'ye, dünyaya. Bu bakış açısındandır ki bir çok insanın aksine geleceğe umutla bakardı. 'Biz göremeyeceğiz belki ama, çocuklarımız, torunlarımız, onların torunları mutlaka görecek güzel günleri' derdi. Haklıydı Asım. Ancak umutlu olunca hayata güzel bakabilirdik. Şevkle çalışırdık. İşte böyle, Asım'ın gözleriyle yani sosyalizmle bakmak gerekiyor hayata."
'Düşünceyi yakamazsınız'
Refika Hanım, Sivas katliamının zihinlerden silinmeyeceğinin sık sık altını çiziyor konuşmamızda. Tepkilerin az da olsa devam etmesi sevindiriyor kendisini. Ateşe, kırmızı renge bakmadığını söylüyor. Düşünen insanları yakmakla inancın, düşüncenin yok edilemeyeceğini ifade ediyor.
Kurşunun her defasında adres sorması Refika Bezirci'nin de canını sıkıyor: "Her katliama, cezaya nedense aydınlar, düşünenler hedef oluyor. Bir zenginin başına bir iş gelmiş mi acaba? Gerçek suçluluların hiç biri bugün hakettiği cezayı bulmuyor. İnsanlar hapisanelere dolduruluyor, işkence görüyor, Manisalı gençlere güçleri yetiyor. Susurluk sanıkları birkaç gün önce serbest bırakıldı. Hep suç işlendi. Bütün işlerinin altında birilerinin çıkarı yatıyor." diyor.
Tarihe geçen kara bir leke
Sivas katliamından bu yana ülkenin durumunda olumlu bir değişiklik olmadığını söyleyen Refika Bezirci, "Yeni bir Sivas yaşanmayacağına dair kimse garanti veremez." diyor. Ülkenin daha da gerilere sürüklendiğine ve saldırıların şekil değiştirerek sürüp gittiğine değiniyor. Olumlu bir gelişme için ilk önce düşüncenin serbest bırakılması gerektiğini belirtiyor. Sohbetimiz Refika Bezirci'nin sözleriyle son buluyor: "Bu yıl yine anacağız bütün Sivas Şehitleri'ni. Her yıl anarken biraz daha buruk oluyorum. Asım'ın bizlere bıraktığı 72 kitap var. Ölünce, sanki insanların kitapları da unutulmaya yüz tutuyor. Bu katliam tarihe bir leke olarak geçti. Artık ne olursa olsun unutulamaz. Kıyımlar arttıkça, öfke artıyor. İnsanlar hiçbir şeyi unutmuyorlar."
ÖNCEKİ HABER

Edirne ve Gebze belediye

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa