02 Temmuz 1999 21:00

İşçilerden hükümete istifa çağrısı

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu (İİSŞP) ve KESK İstanbul Şubeler Platformu'na üye 3000 işçi ve emekçi, hükümetin sosyal güvenlik reformu yasa tasarısını protesto etti.

Paylaş
İşçilerden hükümete istifa çağrısı
Sosyal güvenlik kurumlarının tasfiyesini ve emeklilik yaşının yükseltilmesini öngören sosyal güvenlik reformu yasa tasarısına emekçilerin öfkesi büyüyor. Önceki gün birçok yerde sokağa çıkan işçiler ve kamu emekçileri, dün de alanlardaydı. Fatih Saraçhane Parkı'ndan İstanbul Çalışma Bölge Müdürlüğü'ne yürüyen yaklaşık 3000 işçi ve emekçi, yasa tasarısının geri çekilmesini istedi. Eylemde sık sık, "Hükümet istifa", "Hükümet şaşırma, sabrımızı taşırma" sloganları atan emekçiler, işçi konfederasyonlarını da uyardılar.
Hükümet tarafından "reform" olarak sunulan, sosyal güvenlik reformu yasa tasarısını protesto etmek için dün saat 12.00'den itibaren Saraçhane Parkı'nda toplanan İstanbul İşçi Sendikaları Şubeleri Platformu (İİSŞP) ve KESK İstanbul Şubeler Platformu'na üye işçi ve kamu emekçileri, "Mezarda emekliliğe hayır", "SSK bizimdir, satılımaz", "Geliyor geliyor, genel grev geliyor", "Hükümet tasarıyı geri çek" sloganları atarak beklemeye başladı. Eylem alanına ilk olarak TÜMTİS ve Yol-İş İstanbul 1 No'lu Şubesi üyesi işçiler gelirken, Genel-İş İstanbul 5 ve 7 No'lu Şubeler ile TEKSİF üyesi Bakırköy Sümerbank işçileri de onların ardından sloganlarla eyleme katıldılar. Birçok eylemde mezarda emekliliğin simgesi olarak kullanılan tabut, dünkü eylemde de işçilerin omuzlarındaydı. Üzerinde, "Rahmetli çok iyi bir insandı ama emekli olamadan öldü" yazısı bulunan tabut işçilerden yoğun ilgi gördü. Eyleme katılan emekli bir kadın işçi, elindeki ekmekleri sallayarak, hükümete öfke yağdırdı.
'Sesimize kulak verin'
Eyleme katılan bütün işçilerin gelmesiyle birlikte kortej oluşturan işçiler ve kamu emekçileri, Unkapanı'nda bulunan İstanbul Bölge Çalışma Müdürlüğü'ne doğru yürüyüşe geçtiler. En önde, İİSŞP imzalı, "SSK işçilerindir. Mezarda emekliliğe hayır" pankartı taşıyan işçi ve kamu emekçileri yürüyüş sırasında "Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz", "Ekmek yoksa, barış da yok", "Suskun Türk-İş istemiyoruz", "SSK'a halkındır, söke söke alırız", "Bu yolda ölürüz, hakkımızı vermeyiz", "Kahrolsun IMF, bağımsız Türkiye" sloganlarını attılar.
İstanbul Bölge Çalışma Müdürlüğü önünde toplanan işçi ve emekçiler adına ilk konuşmayı Haber-İş İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Levent Dokuyucu yaptı. Dokuyucu, işçi konfederasyonlarına ve hükümete seslenerek, "Bu tabanın sesidir, sesimize kulak verin" dedi. İİSŞP adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Basın-İş İstanbul Şube Başkanı Kenan Kaya da sosyal devlet olarak SSK'ya yapılması gereken katkının "açık" olarak gösterildiğini ifade etti.
Saldırı manifestosu
"Yıllardır sosyal güvenlik kuruluşlarının gelirlerini kaynak olarak kullananlar başta SSK olmak üzere tüm sosyal güvenlik kuruluşları çöküş sürecinin içine sokanlar, halkın gözünün içine baka baka yalanlarını sürdürmektedir" diyen Kaya, açıklamasını şöyle sürdürdü: "18 Nisan seçimleri ile iktidar olan bugünkü koalisyon hükümeti, Dünya Bankası ve İMF istemlerine bağlı olarak emeklilik yaşı sınırını yukarı çekmek, sağlık haklarını tümüyle ticarileştirmek, kamu sosyal güvenlik kuruluşlarının taşınır taşınmaz mallarını özelleştirmek istemektedirler.
DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümetinin programı tek sözcükle emekçilere bir saldırı manifestosudur. Başta SSK olmak üzere sosyal güvenliğin tasfiyesi, mezarda emeklilik, Tahkim Yasası, özelleştirmelerin hızlandırılması bu saldırı dalgasının en başta gelenleridir. Söz konusu saldırıları püskürtmek hedefimiz olacaktır."
Kaya, yasa tasarısı ile ilgili olarak konfederasyonları uyardıklarını anımsatarak bu tasarının gündeme alınmaması gerektiğini de sözlerine ekledi. Açıklamanın ardından işçi ve kamu emekçileri, "İşçi, memur el ele genel greve" sloganını atarak dağıldılar. Eyleme Emeğin Partisi de kitlesel olarak destek verdi. Tuzla'da imza kampanyası
Tuzla Tersaneler Bölgesi'nde çalışan işçiler de tasarının derhal geri çekilmesi istemiyle imza kampanyası başlattılar.
Önceki gün başlatılan imza kampanyasına tersane işçileri yoğun ilgi gösteriyor. Tersane işçileri, hazırladıkları imza metninde, "sigortasız işçi çalıştırma önlenmeli, taşeronlaştırmaya son verilerek düşük prim ödenmesi engellenmeli, bütçeden SSK'ya destek sağlanmalı, SSK işçilerin denetimine verilmeli" taleplerini dile getirerek, tasarıyı kazanılmış haklarına ve geleceklerine ağır bir saldırı olarak gördüklerini bildirdiler.
ÖNCEKİ HABER

'İdam kalkarsa önemli bir adım atılır'

SONRAKİ HABER

Soma'da maden işçileri tazminat hakkını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa