02 Temmuz 1999 21:00

Gençler Ören Buluşması'na hazırlanıyor

Dünya Gençlerinin Ören Buluşması için tüm Türkiye genelinde çalışmalar yürütülürken, Eskişehir, Antep, Antalya ve Ankara'da da çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Paylaş
Gençler Ören Buluşması'na hazırlanıyor
Eskişehir'de, Dünya Gençlerinin Ören Buluşması için başlatılan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Çalışmaları yürütmek üzere oluşturulan komisyon, öncelikle geçen yıl gerçekleşen Bergama Buluşması'nı temel alan bir tanıtım dosyası hazırladı. Hazırlanan bu dosyayla, odalara, sendikalara, Anadolu ve Osmangazi Üniversitesi rektörlüklerine giden öğrenciler destek talebinde bulundular. Fakültelere, Ören Buluşması'nın afişleri asılarak, şehir merkezinde tanıtım stantları oluşturuldu. Ayrıca, akademisyenlerin kampa katılımını sağlayabilmek amacıyla görüşmeler de sürdürülüyor.
Eskişehir'den kampa katılacak gençler, Ören'de, "Şahmeran'ın Bacakları" ve "Sığıntılar" adlı iki tiyatro oyunu; "Sağlıkta özelleştirme", "Medyada Tekelleşme ve Yerel Basına Yansımaları" ile "Savaş ve Psikoloji" konulu panellere de katkı sağlayacaklar. Maddi durumu iyi olmayan gençlerin katılımını sağlamak için bir de fon oluşturuldu.
Antep'te de Ören Komitesi çalışmaları devam ediyor. Son olarak Radyo Şirinnar'da bir programa katılan gençler, Ören Buluşması hakkında bilgi verdi.
Destek sözü
Gaziantep Fotoğraf Sanatçıları Derneği ile bir görüşme yapılarak kampın görsel materyallerle desteklenmesinde yardım sözü alındı.
Antalya'da piknik
Antalya'da da Emeğin Partisi'nin destek verdiği bir piknik düzenlendi. 70 kişinin katıldığı piknikte Ören Buluşması hakkında bilgiler verildi. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Elazığ'da saldırı ve çatışma: 6 ölü
Elazığ'da bir kahvehaneye düzenlenen ve 4 kişinin ölmesiyle sonuçlanan saldırının ardından kente giriş-çıkışlar kontrollü yapılırken, operasyonların sürdüğü bildirildi. Van'da da PKK'lilerin polis kontrol noktasına açtıkları eteş sonucu bir polis öldü, bir polis de yaralandı. Edinilen bilgiye göre, önceki gece 21.30 sıralarında Yenimahalle Suyolu Sokak'ta bulunan Poyraz Kahvehanesi'nin uzun namlulu silahlarla taranmasının ardından meydana gelen çatışmada, saldırıyı düzenleyenlerden bir kişi öldü. Olayın ardından başlatılan operasyonlar sırasında da, bir kadın öldürüldü. Polis, saldırıyı PKK'nin düzenlediğini açıkladı.
MHP'liler gösteri yaptı
Öte yandan, kahvehaneye düzenlenen saldırıda ölen Ferhat Bulut, Şükrü Tuna, İdris Yener ve Bilal Cömert için dün cuma namazının ardından cenaze töreni düzenlendi. İzzetpaşa Camii önünde düzenlenen tören MHP'lilerin gövde gösterisine dönüştü. Türk bayraklarıyla cami önünde gösteri yapan 3000 kişilik kitle sık sık "Kahrolsun PKK", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganlarını attı. Saldırıda yaralanarak hasta neye kaldırılan ve aralarında bir polisin de bulunduğu kişilerin tedavisinin ise sürdüğü bildirildi. Elazığ'da gerçekleşen olayın ardından kentte asker ve polis yığınağı yapıldı. Evlere düzenlenen baskınlarda çok sayıda kişi gözaltına alınırken, kente giriş-çıkışlar da kontrol altına alındı.
Bu arada, İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Hüsnü Öndül, yazılı açıklama yaparak, Elazığ'daki saldırıyı kınadı.
ÖNCEKİ HABER

Askeri çete davasında çete itirafı

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa