02 Temmuz 1999 21:00

Balkan ülkelerinde huzursuzluk büyüyor

Kosova savaşı boyunca özellikle NATO ülkelerine sınırsız imtiyazlar tanıyan Balkan ülkeleri, savaşın bitmesinin ardından umduklarını bulamadılar.

Paylaş
Balkan ülkelerinde huzursuzluk büyüyor
Kosova savaşı boyunca özellikle ABD ve Almanya'nın bol keseden dağıttığı vaatler yüzünden NATO ülkelerine sınırsız imtiyazlar tanıyan Balkan ülkeleri, savaşın bitmesinin ardından umduklarını bulamadılar. Savaş öncesinde de ekonomik bir yıkımın eşiğinde olan ve Yugoslavya'ya uygulanan ambargo nedeniyle ticaret hacimleri daralan Makedonya ve Arnavutluk gibi ülkeler, bugün NATO ülkelerini 'verdikleri sözleri yerine getirmemekle' suçluyorlar.
Makedonya, Arnavutluk, Bulgaristan ve Romanya hükümet ve devlet başkanları, Avusturya'nın Strasburg kentinde yapılan Dünya Ekonomi Forumu Orta ve Doğu Avrupa Ekonomi Zİrvesi'nde bir araya geldiler. Makedonya Başbakanı Jubco Georgievski, düzenlenen ortak basın toplantısında "Verilen sözün belirsiz bir zamana ertelenmesinden endişe duyuyoruz. İstikrar paktı her ay bir sonraki aya erteleniyor" diye konuştu. Güneydoğu Avrupa ülkelerine vaat edilen Marshall Planı'nın hafifletilmesinden şikâyetçi olan Georgievski, tüm dikkatin Kosova'ya verildiğini söyledi. Romanya Devlet Başkanı Emil Constantinoscu da, "Batı'nın, barış ve istikrarın bir bedeli olduğunu anlaması güç görünüyor" dedi.
Yugoslavya'ya yönelik saldırıların en önde gelen destekçilerinden Arnavutluk Devlet Başkanı Recep Meydani de, ülkesinde yaşanan ekonomik güçlüklerden bahsetti.
Liderler, Yugoslavya'nın başında Slobodan Miloseviç bulunduğu sürece, Batı'nın Sırbistan'a mali yardım yapmaması konusunda görüş birliği içinde olduklarını ifade ettiler.
ABD ve İngiltere'nin girişimleri sonucu yüz binlerce mülteciye ev sahipliği yapan Arnavutluk ve Makedonya, bütçelerinin önemli bir kısmını Kosovalı Arnavutlar'ın ihtiyaçlarının karşılanmasına ayırdılar.
ÖNCEKİ HABER

Sermaye 21. yüzyıla hazırlanıyor

SONRAKİ HABER

Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi: Çok geç olmadan harekete geçin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa