01 Temmuz 1999 21:00

'SSK yasa tasarısı geri çekilsin'

Sosyal güvenliğin tasfiyesine karşı dün bir çok yerde eylem yapan işçiler, SSK yasa taslağının geri çekilmesini isterken, "Mezarda emekliliğe hayır" dediler.

Paylaş
'SSK yasa tasarısı geri çekilsin'
DİSK, hükümetin "Sosyal Güvenlik Reformu" adı altında sosyal güvenliğin tasfiyesini ve mezarda emeklilik öngören yasa tasarısına karşı dün birçok fabrika ve işyerinde eylem gerçekleştirdi.
İstanbul'da Birleşik Metal-İş Topkapı Şubesi'ne üye Erka Balata, PDK ve Pancar Motor işçileri, mezarda emekliliği temsil eden tabutları yakarak tepkilerini dile getirdiler. DİSK Genel Sekreteri Murat Tokmak, Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Kamil Kinkır ve Genel Merkez yöneticileri ile Topkapı Şubesi yöneticilerinin katıldığı eylemde işçiler, sloganlarıyla hükümeti uyardılar.
Eylem için saat 12.00'de fabrika içinde toplanan Erka Balata işçileri, "Mezarda emekliliğe hayır", "SSK bizimdir satılamaz", "Hükümet mezara, emek iktidara" sloganlarını gür bir şekilde haykırarak beklemeye başladı.Murat Tokmak'ın gelmesiyle fabrika kapısını açarak, pankart ve dövizlerle birlikte sloganlan eşliğinde bahçeye çıkan işçiler, eylemlerine fabrika bahçesinde devam ettiler. Bu sırada PDK işçileri de pankart açarak işyeri önünden sloganlarla Erka Balata önüne yürüdüler. PDK ve Erka Balata işçilerinin birleşmesinden sonra Pancar Motor işçileri de geldiler. Erka Balata İşyeri Temsilcisi Seyit Özgür, DİSK tarafından hazırlanan bildiriyi okuduktan sonra konuşan Murat Tokmak, "Kazanımlarımıza ve geleceğimize sahip çıkmak için eylem yapıyoruz" dedi. Yapılan eylemlerin bir uyarı niteliğinde olduğunu ifade eden Tokmak, tasarıyı ciddiye almadıklarını söyledi. "Yaşasın işçilerin birliği", "Mezarda emekliliğe hayır" sloganları atarak fabrika önüne yürüyen yaklaşık 500 işçi, mezarda emekliliği temsil eden tabutları yakarak eylemlerini bitirdi.
'Genel greve gidilmeli'
Lastik-İş İstanbul Şubesi'nin örgütlü olduğu Derby'de de yaklaşık 200 işçinin katıldığı eylem fabrikanın bahçesinde gerçekleşti. Şube Başkanı Fedayi Öztürk'ün DİSK tarafından hazırlanan bildiriyi okumasıyla devam eden eylemde, Lastik-İş Genel Örgütlenme Sekreteri Niyazi Yılmaz ve Şube Sekreteri Mehmet Ali Tufan da birer konuşma yaptılar. Yasayla ilgili gazetemize konuşan Fedayi Öztürk, tasarının tam bir facia olduğunu söyledi. Yapılan eylemlerin yeterli olmadığını kaydeden Öztürk, genel greve gidilmesi gerektiğini belirtti.
Kadıköy'de kitlesel eylem
Genel-İş İstanbul 3 No'lu Bölge Şubesi'ne bağlı Genel-İş 1 No'lu Şubesi'nin örgütlü olduğu Kadıköy Belediyesi Fen ve Temizlik İşleri Müdürlüğü'nde çalışan 1000 işçi dün saat 12.00'da müdürlük parkında toplanarak, "Mezarda emekliliğe hayır", "Kahrolsun IMF, bağımsız Türkiye", "Ekmek yoksa barış da yok" sloganlarını atarak, gösteri yaptılar. Gösteri boyunca SSK yasasının geri çekilmesini isteyerek, mezarda emekliliği kabul etmeyeceklerini dile getiren işçilere hitaben konuşan Bölge Şube Başkanı Zeynel Demirçivi, Genel-İş olarak, SSK yasasının geri çekilmesi ve sosyal güvenlik kurumlarının tasfiyesinin durdurulması amacıyla Genel-İş olarak sürekli eylem yapma kararı aldıklarını bildirdi.
İmza kampanyası
Genel-İş İstanbul 4 No'lu Şube de Beşiktaş Belediyesi yemekhanesinde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını 4 No'lu Şube Başkanı Yakup Fidan'ın okuduğu eyleme 600 civarında işçi katıldı. Fidan, "İşsizlik sigortası ve işgüvencesi sağlanmadan, sigortasız çalışma önlemeden, sosyal güvenliğe düzenli devlet katkısı sağlanmadan bu konuda atılacak hiçbir adımı kabul etmeyeceğiz" dedi. Genel-İş 5 No'lu Şube Başkanı Kadir Doğutekin de saldırılara karşı emekçilerin ortak hareket etmesi, sokak eylemleri, genel grev gibi tüm mücadele biçimlerinin öne çıkarılması gerektiğini söyledi. Doğutekin, Şubeler Platformu tarafından bugün yapılacak eyleme tüm işçileri çağırdı. İşçiler mezarda emekliliği protesto için imza kampanyası başlattılar.
Adana'da eyleme çağrı
DİSK'in ülke genelinde aldığı karar gereği dün Adana'da da işyerlerinde okundu. Çukobirlik'teki bildiri okuma eylemine katılan DİSK Bölge Başkanı Yusuf Yürekli, tüm işçilere seslenerek, yasanın çıkması durumunda DİSK'in başlatacağı eylemlere hazır olmasını istedi.
ÖNCEKİ HABER

ÇHD: İdam cezası kaldırılmalı

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa