01 Temmuz 1999 21:00

Rus uçakları Batı'yı şok etti

Rusya, Soğuk Savaş döneminden bu yana gerçekleştirdiği en büyük askeri tatbikatla ABD'yi oldukça rahatsız etti. İki Rus uçağının ABD'yi vurma sınırına çok yaklaştığı belirtildi.

Paylaş
Rus uçakları Batı'yı şok etti
Rusya, Soğuk Savaş döneminden bu yana gerçekleştirdiği en büyük askeri tatbikatlarla ABD'yi oldukça rahatsız etti. Tatbikatlar sırasında, iki Rus stratejik bombardıman uçağının, menzil olarak ABD topraklarına oldukça yaklaştığı ortaya çıktı. ABD'li yetkililer tarafından yapılan açıklamada, tatbikatın cuma günkü aşamasına katılan iki TU-95 Bear bombardıman uçağının, İzlanda yakınlarına kadar geldiği bildirildi. Uzun menzilli füzelerle donatılmış uçaklar, bu noktadan ABD'yi vurmaya oldukça yakındı.
10 yıldır ilk kez
Rus uçakları, her ikisi de NATO üyesi olan İzlanda ve Norveç'i de rahatsız etti. Uçaklar, daha sonra Rusya'ya döndüler. ABD'li yetkililer, böyle bir durumun 10 yıldır yaşanmadığını ve uzun menzilli bombardıman uçaklarının NATO'yu da şaşırttığını kaydetti.
'Askeri vaka'
Beyaz Saray yetkilileri, ABD'nin İzlanda olayını 'askeri vaka' olarak gördüğünü ve bu nedenle Rusya'ya karşı resmen bildirilmediğini açıkladılar. Adının açıklanmasını istemeyen bir Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü, "Olayın farkındayız ve inceliyoruz. Konuyu Ruslara bildirmedik" dedi.
Rusya uzmanı Stephen J. Blank ise, Rusya'nın, ana askeri tehdit olarak NATO'nun sınırları dışında gerçekleştirdiği eylemleri gördüğünü belirtti.
Sovyet savaş doktrini
Rusya'nın Batı '99 adını verdiği tatbikatlarda, beş askeri bölgeden 50 bin asker ve üç deniz filosu yer aldı. Tatbikat kapsamındaki manevralara 30'dan fazla gemi, biri nükleer olan 4 denizaltı ve füze kapasiteli uçaklar katıldı. ABD'li savunma yetkilileri, bunun SSCB'nin dağılmasından bu yana yapılan en büyük tatbikat olduğunu kaydettiler. Tatbikatta, Sovyet tarzı savaş doktrininin de uzun zamandır ilk kez uygulandığı açıkladı. Tatbikat sonrasında NATO uçakları ve gemileri bölgeye hareket ederken, bir ABD nükleer denizaltısının da bölgeye sevk edildiği öğrenildi.
Stratejistlere göre, Priştine Havaalanı'nın Rus birlikleri tarafından işgal edilmesinin ardından yaşanan bu ikinci olay, Rus ordusunun Batı karşısında giderek sertleştiğini gösteriyor. Uzmanlar, halk desteğini kaybeden Boris Yeltsin'in, ordu üzerindeki denetimini giderek yitirdiği görüşünde.
ÖNCEKİ HABER

Sıra Karadağ'da mı?

SONRAKİ HABER

Meksika’da plastik ve yağ fabrikalarında yangın çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa