29 Haziran 1999 21:00

Okuyan'dan ikna turları

Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan, SSK'nın tasfiyesini ve emeklilik yaşının yükseltilmesini öngören taslağı açıkladıktan sonra şimdi de ikna turlarına başladı.

Paylaş
Okuyan'dan ikna turları
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, sosyal güvenlik kurumlarının tasfiyesini ve emeklilik yaşının yükseltilmesini öngören taslağı kamuoyuna açıkladıktan sonra şimdi de ikna turlarını başladı. Okuyan, ilk olarak Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Derviş Günday'ı ziyaret etti. Okuyan, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, tartışılarak çözülemeyecek hiçbir sorunun olmadığını belirterek, önemli olanın niyet olduğunu kaydetti. Bakanlık olarak konunun ilgili taraflarından tenkit ve temennileri almaya açık olduklarını ifade eden Okuyan, taslağın Ekonomik ve Sosyal Konsey (ESK)'de yeni bir şekil alacağını kaydederken, atlanılan ve eksik kalan noktalar konusunda sosyal tarafların görüşlerini dikkate alacaklarının iddiasında bulundu.
Okuyan'ın kılavuzu ABD
Yaşar Okuyan, ABD'de sosyal güvenlik sisteminin 2001 yılı açığının dikkate alınarak çok ciddi çalışmalar başlatıldığını söyledi. ABD'de uygulanan 65 yaş sınırının bu çalışmayla 67-69'a çıkarılmasının öngörüldüğünü belirten Okuyan, vicdani bir konsensusta uzlaşacaklarını kaydetti. Okuyan, tasarının yasalaşması halinde topyekün siyasi popülizmin ortadan kaldırılacağını öne sürdü.
Derviş Günday ise, Çalışma Bakanı Okuyan'ın çalışmalarından memnuniyetini dile getirirken, emeklilik yaşının 53-58 olmasını önerdi.
ÖNCEKİ HABER

Konfederasyonlar toplanıyor

SONRAKİ HABER

DİDF'ten ırkçılık karşıtı festival: Birlik ve dayanışmayı büyütelim

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa