29 Haziran 1999 21:00

Kimse emekli olamayacak

Hükümetin "reform" olarak sunduğu sosyal güvenlik yasa tasarısına göre, 62 yaşına kadar yaşayıp 30 tam yıl, yani 10 bin 800 işgünü sigorta primi ödenmesi gerekiyor.

Paylaş
Kimse emekli olamayacak
Sosyal güvenlik reformu yasa taslağında, emeklilik yaşı kadın ve erkek için 62 olarak öngörülüyor. Prim ödeme gün sayısı da 5000 işgününden 10 bin 800 işgününe çıkartılıyor. Bağ-Kur sigortalılarının, emekli olabilmeleri için 60 yaşını doldurmaları, 30 tam yıl sigorta primi ödemelerini; tarım işçilerinin emekli olabilmeleri için 60 yaşını tamamlamaları ve 5400 işgünü prim ödemeleri gerekiyor.
Protez araç ve gereçlerin bedellerine yüzde 10 oranında katkı, prime esas kazancın üst sınırında asgari ücretin 5 katı oranında belirlenecek. Taslakta, isteğe bağlı ve topluluk sigortası prim oranlarının yüzde 20'den yüzde 10'a çıkartılması; sigortalıların sağlık hizmetinden yararlanabilmesi için 120 gün sigorta primi ödemeleri ve Bağ-Kur'da yaşlılık aylığı alarak çalışanları yüzde 7.5 oranında sosyal güvenlik destek primi ödemeleri öngörülürken, işsizlik sigortasının kurularak, oluşturulacak fona işveren yüzde 3, işçi ve devlet de yüzde 2 oranında katkı sağlayacak.
Kaçak işçiliğin önlenmesi
Taslakta, kaçak işçiliğin engellenmesi amacıyla sigorta ve iş müfettişlerinin yetkileri eşitleniyor. Buna göre sigorta müfettişleri, İş Kanunu'nda belirtilen teftiş, kontrol ve denetleme yetkisine sahip olacaklar. Genel müdür onayı ile görevlendirilen kurum memurları, sigortalıların işlemleri ile ilgili olarak işyerlerinde yoklama ve tespit yapabilecekler. Bunların nitelikleri ile çalışma esasları 6 ay içinde yürürlüğe konulacak yönetmelikle düzenlenecek.
Genel ve katma bütçeli kuruluşların denetim elemanları, kendi mevzuatları gereğince işyerlerinde yapacakları her türlü denetim ve inceleme sırasında, çalıştırılanların sigortalı olup olmadığını da tespit ederek varsa sigortasız çalıştırılanları kuruma bildirecekler. Uygulamanın usul ve esasları 6 ay içinde çıkarılacak yönetmelikle düzenlenecek. Sigorta müfettişleri ve işyerlerinde yoklama ve tespit yapmakla görevlendirilen kurum memurları tarafından tutulan tutanaklar aksi belirlenene kadar geçerli olacak.
Emeklilik maaşı TÜFE'ye bağlanıyor
Yasa taslağında, emekli maaşlarının, DİE tarafından belirlenen tüketici fiyat endeksine göre ayarlanması öngörülüyor.
Taslağa göre, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra, sigortalı olarak çalışmaya başlayanlara bağlanacak malullük, yaşlılık ve ölüm aylıkları, DİE tarafından belirlenen tüketici fiyat endeksine göre bulunacak güncelleştirilmiş prime esas kazançlar toplamının yüzde 2'sinin 1/12'si alınarak hesaplanacak. Bu şekilde hesaplanacak aylıkların alt sınırı, sigortalının aylığının hesaplanmasında esas alınan kazançlarının yıllık ortalamasının yüzde 45'inin 1/12'sinden az olmayacak.
ÖNCEKİ HABER

EMEP: Kürt sorunu 'idamlar'la değil, 'kardeşlik'le çözülebilir

SONRAKİ HABER

Diyarbakır'da kayyum, çocuklar için gönderilen bisikletleri yandaşa dağıtmış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa