29 Haziran 1999 21:00

Tiyatro izleyicisi komedi seviyor

Tiyatro izleyicileri en çok gülmeyi seviyor. Devlet Tiyatroları'nın araştırmasına göre, tiyatroya en fazla gençler, kadınlar ve bekarlar gidiyor.

Paylaş
Tiyatro izleyicisi komedi seviyor
Tiyatro izleyicileri en çok gülmeyi seviyor. Devlet Tiyatroları'nın araştırmasına göre, tiyatroya en fazla gençler, kadınlar ve bekarlar gidiyor. İzleyiciler, ilk olarak komedileri tercih ederken, oyun seçiminde, oyuncular, oyun türü ve oyunun yazarı belirleyici oluyor.
Devlet Tiyatroları Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Nuri Güler'in verdiği bilgiye göre, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nün işbirliğiyle izleyici profili çalışması gerçekleştirdi. Mayıs ayında yapılan araştırmaya göre, izleyicilerin çoğunluğunu gençler, özellikle de 22 yaş grubu oluşturuyor. Kadınlar, yüzde 60 ile, erkeklere oranla daha çok tiyatroya gidiyor. İzleyicilerin yüzde 70'ini bekarlar, yüzde 30'unu ise evliler oluşturuyor.
Araştırma, kültür düzeyi arttıkça Devlet Tiyatroları'nda izlenen oyun sayısının arttığını ortaya koyuyor. Sıklıkla tiyatro izleyenlerin çoğunluğunu üniversite mezunları oluşturuyor. Tiyatroya gitme yaşı ise yüzde 54 ile 11 yaş öncesi, yüzde 32 ile 12-18 yaş, yüzde 11 ile 19-26 yaş, yüzde 3 ile 27 yaş ve sonrası olarak göze çarpıyor. Anne ve babanın eğitim düzeyi arttıkça çocukların tiyatroya gitme yaşları küçülüyor.
İzleyicilerin en beğendiği sahneler ise Şinasi Sahnesi, Oda Tiyatrosu, Yeni Sahne ve Büyük Tiyatro olarak sıralanıyor. İzleyicilerin yalnızca yüzde 52'si Devlet Tiyatroları servis araçlarından haberdarken, yüzde 85'i servis araçlarının oturdukları semtlerden kalkması durumunda bu servisleri tercih edeceklerini belirtiyor.
ÖNCEKİ HABER

Beyoğlu'nda gezinen tramvay Kürt'tür

SONRAKİ HABER

Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi: Çok geç olmadan harekete geçin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa