29 Haziran 1999 21:00

UCK, Miloseviç'i aratmıyor

Kosova'nın NATO denetimine girmesinden sonra, UCK tarafından Sırp sivillere yönelik olarak gerçekleştirilen katliam ve yağmalar, Miloseviç'in katliamlarını aratmıyor.

Paylaş
UCK, Miloseviç'i aratmıyor
Kosova'nın NATO denetimine girmesinden sonra, UCK (Kosova Kurtuluş Ordusu) tarafından Sırp sivillere yönelik olarak gerçekleştirilen katliam ve yağmalar, Miloseviç'in katliamlarını aratmıyor.
Tecavüz edip öldürdüler
NATO birlikleri, son olarak UCK üyeleri tarafından tecavüz edilip öldürülen bir Sırp kadınının cesedini buldular.İpek yakınlarındaki Bellopolje köyünde İtalyan askerleri tarafından bulunan cesedin, 35 yaşında bir kadına ait olduğunu söyledi. Feci bir biçimde dövülen kadının 85 yaşındaki annesi, üniformalı UCK militanlarının kızına tecavüz ettikten sonra bıçaklayarak öldürdüklerini anlattı. Köyü basan UCK'lıların bütün evleri yaktığı ve İtalyan askerlerinin "Bizim görevimiz değil" diyerek olaya müdahale etmediği açıklandı.
Komutanlar reddediyor
Kosova'nın birçok bölgesinde de cinayet ve köy yakma eylemleri devam etti. Kaçanik ve Gjilane'de Sırplara ait 14 ev yakıldı. Bölgedeki Sırplar, NATO'yu, UCK'nın katliamlarına göz yummakla suçluyor. UCK komutanları ise, eylemlere karıştıklarını reddederek suçu 'Arnavut sivillere' atıyor. Kosova'nın batısındaki UCK komutanı İsmet Tara, "UCK gerillaları Sırp sivillerden intikam alma peşinde değildir. Ama Sırpların yaptıklarından sonra, kendi halkımızın giriştiği eylemlerin tümünü kontrol edemeyiz" diye konuştu.
'Ha Kosova, ha Amsterdam'!
Bölgedeki NATO komutanlarının açıklamaları da, Sırp sivillerin NATO'dan şikâyetlerini doğrular nitelikte. Hollandalı bir binbaşı, Sırpların şikâyetlerinin "genellikle yalan" olduğunu iddia etti. "Sırplar buralarda pek sevilmiyor ve nedenini tahmin edersiniz" diyen Binbaşı Marcel van Weerd, şikâyetleri kontrol ettiklerini ve hemen hepsinin yalan olduğunu gördüklerini söyledi. Bir diğer Hollandalı komutan ise, Kosova'nın "Amsterdam kadar güvenli" olduğunu öne sürdü.
Öte yandan, İnsan Hakları Gözlem Örgütü, Orahovaç bölgesindeki 5 cinayet, 4 adam kaçırma ve 14 yasadışı gözaltına alma olayında UCK'nın yer aldığını saptadıklarını bildirdi.
ÖNCEKİ HABER

Avrupa Amerika'yı yeniden keşfetti

SONRAKİ HABER

Meslek hastalığına yakalanan kot taşlama işçisinin hukuk zaferi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa