29 Haziran 1999 21:00

Avrupa Amerika'yı yeniden keşfetti

AB-Latin Amerika zirvesinde serbest ticaret bölgesi oluşturulması karar altına alındı. Anlaşmanın yaptırımlarının 2000'li yıllarda ortaya çıkacağı belirtiliyor.

Paylaş
Avrupa Amerika'yı yeniden keşfetti
Avrupalılar 500 yıl önce keşfettikleri Güney Amerika'yı yeniden keşfetti. Brezilya'nın başkenti Rio de Janerio'da bir araya gelen 15 Avrupa Birliği (AB) ve 33 Latin Amerika ülkesinin devlet başkanları, Latin Amerika ülkeleri üzerindeki planlarını genişletme kararı aldılar. Toplantının sonuç deklarasyonunu aylar önce hazırlayan AB komisyonunda yer alan Alman delegasyonu, "Avrupa burada bayrağını göstermek istiyor. Atlantik aşırı ilişkiler denince akla sadece Kuzey Amerika gelmemeli" görüşünü savundu.
ABD'ye dikkat
AB Komisyonu yetkilileri AB'nin şimdiye kadar çok fazla kendisiyle ve Doğu Avrupa'nın birliğe entegre olması sorunuyla uğraştığını belirtirlerken Güney Amerika'yı göz ardı ettiklerini söylüyorlar. Halen ABD'nin arka bahçesi konumunda olan Latin Amerika'da özellikle '70 ve '80'li yıllarda ABD'nin rolü ortadaydı. ABD, kendi çıkarlarına ters düşen hükümetleri ise askeri darbelerle alaşağı ediyordu. AB'nin önde gelenlerine göre bu artık değişmeli.
"Rio Deklarasyonu" başlığı altında yayınlanan sonuç bildirgesinde politik, ekonomik ve kültürel alanda yapılabilecekler 70 maddeyle sıralanırken, alınan kararların şimdilik dışişleri bünyesindeki müsteşarlar düzeyinde koordine edilmesi üzerinde anlaşıldı.
Latin Amerikalıları ürkütmemek ve halkın tepkisini olabildiğince çekmemeye özen gösteren batılı emperyalistler, "Hemen şimdi somut ve bağlayıcı adımlar atmamıza gerek yok. Birbirimizi tanımak ve güvenmek için zamana ihtiyacımız var" diye temkinli davranıyorlar. ABD'nin hışmını şimdilik üzerine çekmek istemeyen AB ülkeleri, Küba'ya ABD tarafından uygulanan ekonomik ve ticari ambargoyu ikili görüşmelerde eleştirmelerine rağmen açıktan tavır almak istemediler. Sonuçta ABD ile şimdiden sorunların yaşanması Latin Amerika gibi geniş bir pazarın uzun süre daha ulaşılmaz hale gelme tehlikesini de içinde barındırıyor.
Mercosur ile adım atılıyor
Latin Amerika'yı Avrupa'ya benzeten Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, "Mimarisi, kültürü ve konuşulan dillerin kökünün bu kadar Avrupai olması beni doğrusu hayrete düşürdü" dedi. Uzun yıllar Avrupalıların sömürgesi durumunda olan Latin Amerika'da Schröder'in bu sözleri ne kadar ciddi karşılandı bilinmez ama Latin ülkelerinin temsilcileri AB ile ortak çalışmaya hazır olduklarını her fırsatta dile getiriyorlar.
İlk etapta AB ve Mercosur arasında kurulması planlanan serbest ticaret bölgesi anlaşmasının, daha sonra diğer Latin ülkelerini kapsaması öngörülüyor. Güney Amerika Ortak Pazarı Mercosur Brezilya, Arjantin, Uruguay ve Paraguay ile aday üye Şili'den oluşuyor.
AB ile 2001 yılında gümrüklerin kalkması üzerine ilk görüşmelerin yapılması planladı. Söz konusu anlaşma imzalandığı takdirde 575 milyon nüfuslu dünyanın en büyük serbest ticaret bölgesi kurulmuş olacak. Latin Amerika'nın tümünü kapsayan görüşmeler ise 2005 yılında başlayacak.'ABD'nin etkisi kırılmalı'
AB'nin Latin Amerika girişimleri Mercousur ile sınırlı değil. Zirve kenarından Ant ülkeleri birliği ile yapılan özel görüşmede bu ilişkilerin daha fazla geliştirilmesi karar altına alındı. Bolivya, Kolombiya, Ekvator, Peru ve Venezüella'nın bağlı olduğu birliğin öncesinden AB ile birçok gümrük anlaşması bulunduğuna dikkat çeken AB yetkilileri, "Şu an Ant ülkelerinden AB'ye yapılan ithalin neredeyse yüzde 80'i gümrüksüz gerçekleşiyor. Bunu önümüzdeki dönem daha da artırmayı planlıyoruz" dediler. Brezilya Endüstri Birliği Dış Ticaret Müdürü Luiz Fernando Furlan ABD'nin, Latin Amerika ve Karayib ülkeleri üzerindeki ekonomik etkisini kırmak istediklerini bildirdi. Brezilya Dışişleri Bakanı Luiz Felippe Lamperia ise AB ile yapılacak bir anlaşmanın Latin ülkelerini ABD'ye bağımlı olmaktan kurtaracağını savundu.
ÖNCEKİ HABER

Manisa davasında işkenceciler kaybetti

SONRAKİ HABER

Diyarbakır'da kayyum, çocuklar için gönderilen bisikletleri yandaşa dağıtmış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa