28 Haziran 1999 21:00

1249 kişi işsiz kalacak

Kamu sektöründe "yeniden yapılandırma" adı altına gerçekleştirilen özelleştirmelerlebinlerce işçi işsizliğe mahkûm ediliyor.

Paylaş
1249 kişi işsiz kalacak
Kamu sektöründe "yeniden yapılandırma" adı altına gerçekleştirilen özelleştirmelerle halka ait kurumlar, fabrikalar ve araziler yok pahasına satılırken, buralarda çalışan binlerce işçi de işsizliğe mahkûm ediliyor. Türkiye Demir Çelik İşletmeleri (TDÇİ)'nin bağlı bulunduğu Devlet Bakanı Edip Safder Gaydalı'ya sunulan bir raporda, TDÇİ işletmelerinin özelleştirilmesi halinde toplam 1249 işçinin işten atılacağı belirtildi.
TDÇİ raporunun "Yeniden Yapılanma" başlıklı bölümünde, halen demir cevheri üreten Divhan AŞ, A-Kafa Cevher Yatağı ve Hekimhan Cevher Yatağı'nın ve Pelet Tesisi'nin özelleştirilmesi durumunda 520 geçici ve 569 daimi işçinin iş akitlerinin feshedileceği bildirildi. TDÇİ'nin bağlı ortaklıklarından Gerkonsan'ın özelleştirilmesi ya da kiralanması yoluna gidileceğinin de yer aldığı raporda, buradaki 160 işçinin de işten atılacağı belirtiliyor.
Raporda, "Çalışan elemanların 2/3'ü tasfiye edilip yeni bir kadroya sahip olunacaktır. Bu şekilde kurumumuz için 1 trilyon lira tasarruf sağlanmış olmakla birlikte, bahse konu tasfiye işlemi devlete olan maliyeti açısından herhangi bir değişiklik yaratmayacaktır" görüşü savunuldu. Raporda ayrıca TDÇİ'nin Sivas'ta kullanılmayan arsalarının metrekaresi ortalama 32 bin liradansatışa çıkarılmasıyla kurumun 436 milyar lira gelir elde edeceği de ileri sürüldü.
ÖNCEKİ HABER

Yeni rant kapısı: memurluk sınavı

SONRAKİ HABER

Konut satışları yarı yarıya düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa