27 Haziran 1999 21:00

IMF için değil halk için bütçe

Kamu emekçileri, dün de sokağa çıkarak memur maaşlarına öngörülen düşük artışı protesto ederken, sık sık hükümet ve IMF karşıtı sloganlar attılar.

Paylaş
IMF için değil halk için bütçe
Hükümetin memur maaşlarına öngördüğü düşük artışa tepki gösteren kamu emekçileri dün de sokağa çıktı. Başta Gaziantep ve Çorum olmak üzere birçok ilde gösteri yapan kamu emekçileri, hükümeti uyardılar. Eylemlerde sık sık, "Sadaka değil toplusözleşme", "IMF için değil halk için bütçe" sloganları atan kamu emekçileri, insanca yaşam istediler.
Gaziantep'te 2500 emekçi
Gaziantep'te memur maaşlarına öngörülen düşük artışı protesto etmek için KESK tarafından düzenlenen, "İnsanca Yaşam ve 99 Bütçesi" mitingine yaklaşık 2500 kamu emekçisi katıldı. EMEP, ÖDP, HADEP ve SİP'in destek verdiği mitinge, "İşçi, memur el ele, genel greve" sloganı ile kitlesel bir şekilde alana giren TÜMTİS işçileri, coşkuyu artırdılar. Sık sık, "İş, ekmek, özgürlük", "Savaşa değil eğitime bütçe", "Sürgünler durdurulsun" sloganları atan kamu emekçileri, hükümeti protesto etti. Mitingde konuşan Enerji Yapı Yol-Sen Şube Başkanı Turgut Darıcı, yaşanan özelleştirme ile vatanın satıldığına dikkat çekti. KESK Dönem Sözcüsü M. Resul Doğan ise gerekirse üretimden gelen güçlerini kullanacaklarını ifade ederek hükümeti uyardı.
Çorum'da memur maaşlarına öngörülen düşük artışa tepki gösteren kamu emekçileri, saat 12.00'de Saat Kulesi'nden TEDAŞ önüne kadar yürüyerek hükümeti protesto etti. Sık sık, "Savaşa değil eğitime bütçe", "Sadaka değil toplusözleşme", "IMF için değil halk için bütçe", "Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz" sloganları atan yaklaşık 1000 kamu emekçisi, insanca yaşayacak ücret istediler. EMEP ve ÖDP'nin de destek verdiği eylemde konuşan KESK Çorum Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen Şube Başkanı Ayhan Oğuz, hükümetin emekçileri kandırmaya çalıştığını belirterek, "Haklarımız için 10 yıldır alanlardayız, yine alanlarda olacağız" dedi. KESK GYK ve Diyarbakır SES Şube Başkanı Hüseyin Bayrak ise sürgünleri protesto ederek, baskılara son verilmesini istedi.
Çanakkale/Trabzon
Çanakkale'de KESK üyesi kamu emekçileri, oturma eylemi yaparak memur maaş artışlarını protesto ettiler. Eylemde konuşan KESK Dönem Sözcüsü Hüseyin Okkalı, öngörülen artışı kabul etmelerinin imkânsız olduğunu belirterek, "Bu komik maaşlarla insanca yaşamamız, asgari düzeyde ithiyaçlarını karşılamamız olanaksız" dedi.
KESK Trabzon Şubeler Platformu tarafınden düzenlenen mitinge katılan 1000 kamu emekçisi, sefalet artışı protesto etti. Miting için TEDAŞ önünde toplanan kamu emekçileri, "Kahrolsun IMF, bağımsız Türkiye", "Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz", "SSK halkındır, satılamaz", "Sadaka değil toplusözleşme", "Emekçiyiz, haklıyız, kazanacağız" sloganları atarak belediye binası önüne kadar yürüdüler. Burada KESK Dönem Sözcüsü Şinasi Haydar ve Eğitim-Sen Şube Başkanı Gültekin Yücel birer konuşma yaptılar.
Edirne
Hükümetin kamu emekçilerine öngördüğü sefalet artışı protesto eden kamu emekçileri, Edirne'de İlhan Konak Parkı'nda oturma eylemi yaptılar. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı eylemde sık sık, "Sadaka değil toplusözleşme", "Rantiyeye değil emekçiye bütçe", "Hükümet, zamını al, başına çal" sloganları atıldı. Bu arada KESK'in Sakarya'da yapacağı miting şiddetli yağış nedeniyle 30 Haziran Çarşamba gününe ertelendi. Eğitim-Sen Gebze Şubesi'nin yapmayı planladığı boğaz turunun ise 3 Temmuz Cumartesi gününe ertelendiği bildirildi.
ÖNCEKİ HABER

Gözler konfederasyonlarda

SONRAKİ HABER

Diyarbakır'da kayyum, çocuklar için gönderilen bisikletleri yandaşa dağıtmış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa