26 Haziran 1999 21:00

CHP'de değişen bir şey yok

CHP'nin 10. Olağanüstü Kurultayı, PM ve YDK üyelerinin seçimi için dün toplandı. Olaysız geçen kurultaya ilginin az olduğu gözlendi.

Paylaş
CHP'de değişen bir şey yok
CHP Genel Merkezi, bir önceki olağanüstü kurultayda CHP eski Genel Sekreteri Adnan Keskin'in "liste operasyonu" yüzünden şekillenmeyen yönetim organlarını yeniden oluşturmak için dün 10'uncu Olağanüstü Kurultayı'nı topladı. Atatürk Spor Salonu'nda 60 asıl 30 yedek Parti Meclisi ile 15 asıl 15 yedek Yüksek Disiplin Kurulu üyelerinin seçimi için toplanan kurultay sönük başladı.
Salona 10. Yıl Marşı eşliğinde giren CHP Genel Başkan Altan Öymen, delegeler tarafından çiçeklerle karşılandı. Öymen, salona girişte kısa bir tur atarak sadece delegeleri selamladı ve delegelerin arasına oturdu. Geçen kurultayların aksine partililer tarafından fazla ilgi görmeyen kurultayda, "Barış-kardeşlik, dayanışma", "Emek, bilgi, iş, çevre" gibi pankartlar yer aldı. Antalya'dan getirilen 5000 adet gülle süslenen salonda, tabana da sosyalist enternasyonali simgeyelen kırmızı gül figürleri yerleştirildi. CHP kurultayına, eşi Sevinç İnönü ile gelen Erdal İnönü büyük ilgi görürken, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, KESK Genel Başkanı Siyami Erdem ile TMMOB Genel Başkanı Yavuz Önen konuklar arasında yer aldı. CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal kurultaya gelmedi. Kurultay, 80 il başkanının imzasıyla Divan Başkanlığı'na Gaziantep İl Başkanı Metin Çeliker'in getirilmesiyle başladı.
Barış dönemi başlamış!
Divan üyelerinin seçiminin ardından konuşmasına başlayan Altan Öymen, "Bu kurultayımız bir olağanüstü dönemi kapatıp, geleceğe yeni bir ufuk açma kurultayıdır" dedi. Öymen, CHP'de barış döneminin başladığını ve seçim yenilgisinin ardından yükselişin başladığını öne sürdü. CHP genel başkanlığını "politik hayatın en şerefli görevi" olarak değerlendiren Öymen, başta Kurucu Genel Başkan Atatürk olmak üzere, tüm genel başkanlara teşekkür ederken Deniz Baykal'ın ismini söylemesi üzerine salonda büyük bir alkış koptu. Partiyi yeniden yapılandıracaklarını, oluşacak PM'nin tüzük değişikliğini gerçekleştirmek zorunda olduğunu kaydeden Öymen, partiye 1 milyon 150 bin kişinin üye olduğunu ve bunların önemli bir kısmının seçimlerde partiye oy vermediğini dile getirdi ve üye yazımların yenileneceğini kaydetti. Öymen, politika doğrultusunda tartışma yapılmasını, parti okulunun bir an önce kurulması ve partinin gençlere açılmasını istedi.
Öymen, kurulan hükümet için zaman geçtiktçe iyimserlik besleme olanağının güçleştiğini kaydederek, "Biz partinin yeniden yapılanmasından bahsediyoruz ama aslında devletin de yeniden yapılanması gerekir" dedi. Öymen, Meclis'te kendilerinin olmadığı dönemde Fethullan Gülen'i öven, savunan sözlerin sarf edildiğini belirterek, "Laikliği tehdit konusunda gerekli tedbirlerin alınması için illa MGK'nın toplanması mı lazım?" dedi.
Öymen listesine destek istedi
Altan Öymen, parti içindeki bazı gruplar arasında güven eksikliği bulunduğunu ifade ederek, bunun da "ya biz ya onlar" şeklinde ayrımcılığı teşvik ettiğini kaydetti. Bu ayrımcılığı ve birbiriyle çalışmama alışkanlığını ortadan kaldırmak zorunda olduklarını belirten Öymen, "CHP'de politika yapan arkadaşların temel konularda işbirliği ve dayanışma içinde olması halkımızın da talebidir" dedi. Öymen, kurultaya sunmak üzere hazırladığı "barış ve dayanışma listesi"ne delegelerden oy istedi.
Öymen konuşmasını bitirdikten sonra yine delegelerin arasına oturdu. Delegelere kurultay öncesi dağıtılan buket çiçekler Öymen'e fırlatıldı. Bu arada CHP'de PM ve YDK adaylıklarına başvuru için kurultaya bir süre ara verildi. Bu ara sırasında Gazi Üniversitesi Çok Sesli Korosu da bir konser vererek, kurultaya coşku katmaya çalıştı. Ancak delegeler konseri dinlemek yerine bahçeye çıkarak kulis yaptı.
Kamu emekçilerine destek verilmedi
Öymen, CHP olarak memurun, işçinin, esnafın kısacası emeğin hakkını her zaman, her yerde savunmaya devam edeceklerini iddia etti. Ara verildiğinde Divan Başkanı Metin Çeliker, kamu emekçilerinin Ankara'da yapılan eylemine destek verilmesini istedi. Ancak kurultaydan kimse mitinge gitmedi.
CHP Gençlik Kolları'nın seçimlere geçilmeden önce dağıttığı bildirgede, "Altan Öymen kuşatılmamalı. PM, CHP geleneklerini, sol değerleri ve halkçı siyaset üslubünü benimsemiş, özümsemiş ve uygulayan kadrolardan oluşmalıdır" denildi. Bildirgede, gençlerin bulunduğu anahtar listeye destek verilmesini istendi.
Parti Meclisi için 337 kişi aday oldu. PM seçimleri için 4 ayrı liste çıktı. Genel Başkan Altan Öymen'nin listesinin dışında muhalif kanattan Hasan Fehmi Güneş ile Murat Karayalçın ortak bir liste çıkarırken, Adnan Keskin ve Ertuğrul Günay da ayrı listeler çıkardı. Seçimlere akşam saatlerinde geçildi.
ÖNCEKİ HABER

Barolar tahkime karşı

SONRAKİ HABER

“Yalnız Efe” Documentarist’te gösterildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa