27 Haziran 1999 01:00

Analar, yaşadıklarını anlatıp barış istedi

Asker, korucu ve gerilla aileleri, savaşta evlerini kaybedenler ile savaşa karşı olan kadınlar, yaşadıklarını anlatarak barış talebinde bulundular.

Paylaş
Analar, yaşadıklarını anlatıp barış istedi
Asker, korucu ve PKK'li aileleri, savaşta evlerini kaybedenler ile savaşa karşı olan kadınlar, yaşadıklarını anlatarak barış talebinde bulundular. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi; HADEP İl Kadın Komisyonu, Dicle Kültür Merkezi, Pazartesi dergisi, Emekçi Kadınlar Komisyonu, Feminist Kadın Çevresi, Kürt Kadın ve Barış Anneleri İnisiyatifi'nin katılımıyla 'Kadın ve Barış Forumu' düzenledi. BİLSAK'ta dün düzenlenen forumun açılış konuşmasını yapan İHD İstanbul Şube Başkanı Eren Keskin, savaştan en çok kadınların zarar gördüğünü vurgulayarak, "Savaşın ortak acılarını beraberliğimizle, gücümüzle durdurmak istiyoruz. Kinden bahsetmek değil, birbirimizi dinleyip anlamak istiyoruz" dedi. Barış Anneleri İnisiyatifi adına konuşan ve savaşta beş çocuğunu yitirdiğini söyleyen Asiye Turhallı ise, sorunun asmak, kesmekle çözülmeyeceğini belirterek, tüm annelerin barış istediğini ve Öcalan'ın asılmasının sorunu çözmeyeceğini kaydetti. Savaşta 26 yaşındaki ağabeyini kaybeden Mehmet Ali de, savaştan yana olanların er geç kaybedeceklerini ve barıştan yana olanlarınsa kazanacaklarını ifade etti.
'Yaşadıklarımın bütün ağırlığına karşın'
Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu yaklaşık 100 kişinin katıldığı forumda, anlatılanlar duygulu anlar yaşanmasına neden oldu. Savaşta evlerinin yıkıldığını, köylerinin bombalandığını ve göç etmeye zorlandıklarını Kürtçe anlatan Feriha Anne, karakolda tecavüze uğradığını ağlayarak anlattı. Feriha Anne, yaşadıklarının bütün ağırlığına karşın barış istediğini belirtti. Daha sonra konuşan Tomris Özden ise, devletin gerçekten isterse barışı sağlayabileceğini vurgulayarak, medyanın yanlı davranmamasını istedi.
Oğlu İstanbul'da öldürülen ve 75 yaşındaki eşi de göç ettikleri Diyarbakır'da kaybedilen Dilşah Özgen, "Bizim evde 7 şehit var. Bir ben kalmışım. Dağda ölen de, asker de, polis de bizim çocuğumuz. Artık ölüm olmasın, kan dökülmesin" diye konuştu. Çocuklarının askerlik yaptığı Isparta'da intihar ettiği söylenen F.A ile H.A da, intihar iddiasına inanmadıklarını ifade ettiler.
Asker annesi Kadife Yeter, savaşta çocuklarını kaybedenlerin yoksul emekçiler olduğunu belirterek, "Bizim çocuklarımız üstünde politika yapmasınlar. Artık kan istemiyoruz" diyerek, cezaevindeki çocuklarının serbest bırakılmasını talep etti.
Gazi katliamında kızı Zeynep Poyraz'ı yitiren Menekşe Poyraz da, Türkiye'de adalet olmadığını belirterek, barış için bütün annelerin el ele vermesini istedi. Üç çocuğu PKK'ye katılan Hayriye Doğan ise, "Dilimizi ve kimliğimizi istiyoruz" dedi. Ayrıca bölgede askerlik yapan İbrahim, 4 çocuğunu kaybeden Mevlüde, ailesinden 7 kişiyi yitiren Abdurrahman Karakoç da yaşadıklarını anlattı. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


İHD: Köye güvenli dönüş sağlansın
İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi Göç Komisyonu, yakılan ve boşaltılan köylere güvenlikli dönüşün sağlanmasını istedi. Komisyondan dün yapılan yazılı açıklamada, TBMM Göç Komisyonu'nun verilerine göre 3428 yerleşim biriminin boşaltıldığı hatırlatılarak, bunun 2131'inin OHAL Bölgesi sınırlarında, geriye kalanların da mücavir illerde olduğu ifade edildi. "Boşaltılan bölgelere geri dönüş için göçerlere koruculuk dayatılması ve bazı bölgelere dönüşün yine korucular tarafından engellenmesi ve OHAL Bölge Valiliği tarafından 3313 yerleşim biriminden sadece 148'inin güvenlikli olduğunun ilan edilmesi nedeniyle göçerler bugün köylerine geri dönememektedir" denilen açıklamada, 1987'lerden sonra başlayan ve 90'larda sistemleşerek süren köy yakmalarla ilgili adli-idari hiçbir soruşturmanın yapılmaması ve zarar görenlerin zararlarının tespit ve tanzimine yönelik hukuki yönelimlerin olmayışı, gıda ve ilaç ambargosunun devam etmesi nedeniyle bölgede büyük bir insanlık dramı yaşandığı kaydedildi. On yıllardır bölgede süren savaşın bu zorunlu göçün en temel nedeni olduğu vurgulanan açıklamada, "Tüm bu koşullar sonucu yok oluşla, karanlığa ve geleceksizliğe doğru hızla akıp giden insanlık adına yetkilileri acilen göreve çağırıyoruz" denildi.
Talep ve öneriler
İHD İzmir Şubesi Göç Komisyonu, talep ve önerilerini ise şöyle sıraladı: "OHAL ve koruculuk kaldırılmalı, yakılan ve boşaltılan köylere güvenlikli geri dönüş sağlanmalıdır. Zarara uğrayanların zararları tespit edilip, tazminat ödenmelidir. Bölge insanının yeni çalışma olanağa yaratabilmesi için faizsiz krediler verilmelidir. Bölgedeki gıda-giyim ilaç ambargosu kaldırılmalıdır.
Kapatılan değirmenler açılmalı, yayla yasakları kaldırılmalıdır. Bölge mayınlardan temizlenmelidir. Yol ve köprüler onarılmalı ve yakılan ormanlar yeniden ekilmelidir. Sağlık ve eğitim kurumları eksiksiz olarak açılmalıdır. Bölge insanını potansiyel suçlu gibi gören anlayışa son verilmelidir".
ÖNCEKİ HABER

Türkiye'de işkence kurumsal

SONRAKİ HABER

MMO Kocaeli Şubesi kahvaltıda buluştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa