26 Haziran 1999 21:00

Türkiye'de işkence kurumsal

   ve sistematik

Paylaş
Türkiye'de işkence kurumsal ve sistematik
İşkence Görenlerle Uluslararası Dayanışma Günü nedeniyle bir rapor hazırlayan Çağdaş Hukukçular Derneği İşkenceyi İnceleme Komisyonu, Türkiye'de işkencenin kurumsal ve sistematik bir karaktere sahip olduğunu belirtti.
Komisyon temsilcisi Elvan Olkun, hazırladıkları raporu açıklamak için düzenlediği basın toplantısında, kurumsal ve sistematik işkencenin anlamının, işkencenin gücünü doğrudan devletten alması, bu hak ihlalinin yığınları hedefleyen ve sürekli bir eylem olarak doğrudan bir devlet politikası biçiminde yaşama geçirilmesi olduğunu söyledi.
DGM'ler kaldırılmalı
"İşkence uygulamalarının kurumsal ve sistematik karakteri kendini ilk elde, işkence ve kötü muamele uygulamalarına karşı verilen hukuk mücadelesinde göstermektedir. İşkence sanıkları, yargı organları nezdinde belirli himaye ve hoşgörü görmektedir" diyen Elvan Olkun, işkencenin önlenmesi için DGM'lerin kaldırılmasının zorunlu olduğunu vurguladı.
Engelleme girişimleri
Komisyon temsilcisi Elvan Olkun, raporun hazırlanmasında sık sık devletin engelleme girişimleriyle karşılaştıklarını ifade ederek, işkenceyi savunan, bu eyleme doğrudan ya da dolaylı onay veren, bu insanlık suçunu önlemek için idari ya da yasal görev ve sorumluluklarından kaçan bütün yetkililerin de, bu insanlık suçunun ilk elden ortağı olduğunu dile getirdi.
Rakamlarla hak ihlalleri
Veriler (1997 - 1999 yılları arasındaki döneme aittir)
1) İşkence ve kötü muameleye maruz kaldığını beyan eden mağdurlara ilişkin bilgiler:
- 14 kadın, 36 erkek
0-18 yaş arası: 3 kişi
18-30 yaş arası: 26 kişi
30 yaş üzeri: 21 kişi
16 öğrenci, 5 işçi, 10 avukat, 1 esnaf, 3 ev kadını, 3 basın mensubu, 1 öğretmen, 11 diğer
2) Olaylarda isnada maruz kalan kolluk birimlerinin dağılımı
Terörle Mücadele Şubesi: 12 olay
Çevik Kuvvet Şubesi: 3 olay
Muhtelif Semt Polis Karakolları: 4 olay
Jandarma: 2 olay
Hırsızlık Şubesi: 1 olay
3) 21 işkence ve kötü muamele olayı ile ilgili soruşturma açıldı. Hiçbir davada süren yargılama sürecinde ya da ceza kararı sonrası sanıklar hakkında tutuklama kararı verilmedi.
ÖNCEKİ HABER

Emekçilerin tepkisi büyüyor

SONRAKİ HABER

Edirne'de okul servisi ile yurt dışına çıkmaya çalışan 30 mülteci durduruldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa