26 Haziran 1999 21:00

Emekçilerin tepkisi büyüyor

Kamu emekçileri, birçok ilde yaptıkları mitinglerde, "sefalet zammı"nı reddederek, insanca bir yaşam isteklerini dile getirdiler.

Paylaş
Emekçilerin tepkisi büyüyor
Ankara'da 3000 emekçi alandaydı
Kamu emekçileri, hükümetin memur maaşlarına öngördüğü yüzde 15'lik sefalet artışına karşı "insanca yaşam" için Ankara'da da alanlardaydı. Sayıları 3000'i bulan kamu emekçileri, hükümetin haklarını vermemesi durumunda yine alanlara çıkacaklarını dile getirdiler.
Öğle saatlerinden itibaren Hipodrom'un önünde toplanmaya başlayan KESK üyesi kamu emekçileri, sendika pankartlarını ve taleplerini içeren dövizler taşıdı. Kortejin en önünde "Gelecek biziz, biz geleceğiz", "Sütümü kesme, ekmeğimi küçültme" ve "Onurlu ve insanca yaşam çocukların hakkıdır" yazılı önlükler giymiş çocuklar yürüdü. KESK'e bağlı sendikaların arkasında da dergiler ile ÖDP, EMEP, İP, HADEP ile İHD yürüdü.
"Sadaka değil toplusözleşme", "Hükümet bütçeni al başına çal", "Çetelere değil emekçiye bütçe" sloganlarıyla Tandoğan Meydanı'na yürüyen kamu emekçilerinin, "İşçi, memur el ele genel greve" ve "Genel grev, genel direniş" sloganlarını atması "yasalara aykırı" olduğu bahanesiyle emniyet tarafından yasaklandı. Mitinge işçi sendikalarından sadece TÜMTİS ve Nakliyat-İş katıldı.
KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, mitingde yaptığı konuşmada, onurlu ve insanca bir yaşam için alanlara çıkan kamu emekçilerinin toplumsal görev ve sorumluğunu yerine getirdiğini söyledi. Hükümetin kamu emekçilerini açlığa ve yoksulluğa mahkûm etmek istediğini belirten Erdem, ülkeyi yaşanmaz hale getirenlerin emekçiler değil IMF, Dünya Bankası ve uluslararası finans kuruluşlarının direktifleriyle hareket eden siyasal erk odakları olduğunu kaydetti. Tek taraflı dayatmalar yerine toplusözleşme hakkının kabul edilmesini isteyen Erdem, aksi taktirde yine alanlarda olacaklarını söyledi.
Erdem'in konuşmasının ardından hükümet hakkında, Anayasa'nın 5, 41 ve 49. maddelerinde belirtilen "devletin toplumun refah ve huzurunu sağlaması" görevini yerine getirmediği için suç duyurusunda bulunulacağı açıklandı. Şair Mehmet Özer'in de şiir okulduğu mitingde işkencede öldürülen Süleyman Yeter'in eşi Ayşe Yumli Yeter de konuşma yaptı. Miting, Grup Gökkuşağı'nın dinletisinin ardından sona erdi.
Konya/Kayseri
Konya'da yaklaşık 700 kamu emekçisinin katıldığı mitinge Memur-Sen ve Türk Kamu-Sen üyeleri de destek verdi. Kamu emekçileri tepkilerini miting boyunca attıkları "Kahrolsun IMF, bağımsız Türkiye", "Hükümet zammını al başına çal", "Mezarda emekliliğe hayır" sloganlarıyla dile getirdiler.
Kayseri'de Fuar önünde saat 13.00'te başlayan mitinge Sivas, Niğde, Nevşehir, Boğazlıyan'dan kamu emekçileri de katıldı. 1000'e yakın kişinin bulunduğu mitinge EMEP, ÖDP, HADEP ve İHD dışında Harb-İş ve Tek Gıda-İş şubeleri de destek verdi. Eylemde memur maaşlarına yapılan artış, grevli toplusözleşmeli sendika hakkı, özelleştirme ve uluslararası tahkim konusundaki talepler öne çıktı.
Eskişehir
KESK Eskişehir Şubeler Platformu, önceki gün Odunpazarı Meydanı'nda 'İnsanca Yaşam Mitingi' düzenledi. KESK'e bağlı sendikaların Eskişehir şubelerine üye 700'ü aşkın kişinin katıldığı mitingde emekçiler, "Sefalet ücretine hayır" diyerek onurlu ve insanca bir yaşam sürmek istediklerini dile getirdiler. Hükümeti protesto eden emekçiler, ekmek ve soğan yediler.
Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ali Paşa Şanlı, mitingde yaptığı konuşmada, hükümetin insanca yaşama hakkını yok saydığını belirterek, "Artış oranının açıklanmasının, genelde tatile girilen temmuz ayının ortalarına bırakılması da oynanan oyunun bir parçasıdır. Kamu emekçilerinin her türlü sosyal, özlük, demokratik ve mesleki hakları toplusözleşme ile belirlenmelidir. Toplusözleşmeli ve grevli sendika hakkımız, hemen yasal güvence altına alınmalıdır" dedi. Enerji Yapı Yol-Sen Eskişehir Şubesi Başkanı İbrahim Akgün'ün konuşmasının ardından miting türküler eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.
İstanbul'da polis terörüne rağmen
İstanbul'da hükümetin ekonomik programını ve kamu emekçilerine yaptığı maaş zammını protesto etmek için yaklaşık 2500 kamu emekçisi alandaydı.
Saraçhane Parkı'nda toplanan kamu emekçileri ilk andan itibaren, bölgeyi abluka altına alan polisin yoğun baskısına maruz kaldı. Saatler öncesinden Aksaray, Fatih arasındaki bölgeyi panzerler ve zırhlı araçlarla birlikte abluka altına alan yüzlerce polis, emekçilerin eylemini engellemeye çalıştı.
Saraçhane Parkı'nda yürüyüş için toplanmaya başlayan emekçilere TÜMTİS Genel Başkanı Sabri Topçu, Örgütlenme Sekreteri Şükrü Günsili, Haber-İş 1 No'lu Şube Başkanı Levent Dokuyucu ve Emeğin Partisi (EMEP) Genel Başkanı A. Levent Tüzel ve EMEP İstanbul İl Örgütü yöneticileri ve üyeleri katıldı. Tüm tacizlere rağmen gruplar halinde parkta toplanmayı başaran emekçiler, polis barikatını aşarak Aksaray'a doğru yürüyüşe geçtiler. Eğitim-Sen, Tarım Gıda-Sen, Nakliyat-İş ve KESK imzalı pankartları açan kamu emekçileri, polisin Pertevniyal Lisesi önünde panzer ve çok sayıda robokoptan oluşan bir barikat oluşturması üzerine güzergâhlarını değiştirerek Aksaray'ın ara sokaklarından metroya yürüdüler. Bu arada, balkon ve camlara çıkan emekçiler alkışlarla, yoldan geçen araçlar da korna çalarak eyleme destek verdiler.
Alana giren emekçiler, sloganlarla kürsünün önünde toplandılar. Eylem boyunca "Kahrolsun IMF, bağımsız Türkiye", "Sadaka değil, toplusözleşme", "Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz", "İşçi memur el ele, genel greve", "Yaşasın halkların kardeşliği", "Savaşa değil, emekçiye bütçe", "IMF değil, emekçiler yönetsin" sloganları atıldı.
Alanda kitleye seslenen Enerji Yapı Yol-Sen İstanbul Şube Başkanı Gürsel Ümitsever, ülkeyi parça parça satanların ellerini kollarını sallayarak gezdiklerini söyledi. Ümitsever, ülkenin IMF'nin politikaları doğrultusunda ABD'den yönetildiğini belirterek, 10 yıldır sürdürdükleri kararlı mücadeleye devam edeceklerini belirtti.
Zonguldak'ta 2000 kişi
Zonguldak'ta eylem yapan 2000 kamu emekçisi, İstasyon Meydanı'ndan Madenci Anıtı'na kadar sloganlar atarak yürüdü. Eylemde KESK MYK Üyesi İsmail Hakkı Ortaköy ve KESK Zonguldak Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü İhsan Örgü birer konuşma yaptı.
Bolu/Bursa
KESK Bolu Şubeler Platformu, Bolu Belediye Meydanı'nda bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına EMEP Bolu İl Örgütü ve Emek Gençliği de destek verdi.
KESK'in Bursa Ünlü Cadde'de yapmayı planladığı miting, valiliğin izin vermemesi nedeniyle Çiçekler Çarşısı'nda yapıldı. Emekli-Sen, Enerji Yapı Yol-Sen, TÜMTİS ve siyasi partilerin destek verdiği mitinge 400'ü aşkın emekçi katıldı.
Yapay-Jüt işçilerinden destek
Samsun'da Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan 1000 kamu emekçisi, hükümeti protesto etti. KESK Samsun Şubeler Platformu tarafından düzenlenen mitinge TMMOB, EMEP, ÖDP, SİP ve grevci Yapay-Jüt işçileri destek verdi. Yapay-Jüt işçilerinin ürettikleri çuvalları vücutlarına geçirerek eyleme katılması, hem dikkat çekti hem de mitingi renklendirdi. Emekçiler, "İşçi memur el ele, genel greve", "Yapay-Jüt işçisi yanlız değildir" sloganlarını attılar.
Amasya/Eskişehir
Amasya'da Eğitim-Sen'in öncülüğünde KESK'e bağlı temsilciliklerin düzenlediği mitinge 300 kişi katıldı. Amasya Yavuz Selim Meydanı'nda yapılan mitinge, Tokat'tan kamu emekçileri kitlesel olarak katıldı. Kamu emekçilerinin Eskişehir Odunpazarı Meydanı'nda düzenlediği mitingde, "Sermayeye değil, halka bütçe", "Üreten biziz, yöneten de biz olacağız" sloganları atıldı. Harb-İş, DİSK, EMEP ve ÖDP'nin de destek verdiği mitinge 750 kişi katıldı. Mitingde, KESK Dönem Sözcüsü Ali Paşa Şanlı ve Enerji Yapı Yol-Sen Şube Başkanı İbrahim Akgün, birer konuşma yaptı.
ÖNCEKİ HABER

Hazine faizi yükseliyor

SONRAKİ HABER

10 Ekim Ankara Katliamı davası kitabı "Duymak Zorundasınız" Eskişehir'de tanıtıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa