25 Haziran 1999 21:00

CHP'de hesaplaşma günü

CHP'nin 10. Olağanüstü Kurultayı, bugün Atatürk Spor Salonu'nda PM ve YDK üyelerinin seçimi için toplanacak. Seçimlerin gergin geçmemesi içinse, bir konser verilecek.

Paylaş
CHP'de hesaplaşma günü
Seçim yenilgisini üzerinden atamayan CHP, bir önceki olağanüstü kurultayda "liste operasyonu" yüzünden şekillenmeyen Parti Meclisi (PM)'nin yeniden oluşturulması için bugün 10. Olağanüstü Kurultayı'nı toplayacak. Bir önceki olağanüstü kurultayda yaşanan beşli-onlu kapışmanın bu kurultayda ikiye düşmesi bekleniyor. Hasan Fehmi Güneş, Murat Karayalçın, Ertuğrul Günay gibi isimler ile Altan Öymen'in son iki gün boyunca sık sık görüştüğü ve ortak bir PM listesi konusunda görüş birliğine varıldığı öğrenildi. PM'nin bir önceki kurultayda "liste operasyonu" ile şekillenmemesine neden olan CHP eski Genel Sekreteri Adnan Keskin'in, bugünkü kurultaya Deniz Baykal destekli bir PM listesi ile katılması bekleniyor. Bu durumda kurultayda Öymen ile Keskin'in listeleri yarışacak.
CHP'nin Genel Başkanlık dışındaki organlarının belirleneceği kurultay, bugün Atatürk Spor Salonu'nda saat 10.00'da başlayacak. Divanın oluşturulması ve Genel Başkan Öymen'in açış konuşmasının ardından, seçim düzeninin oluşturulması sırasında Gazi Üniversitesi Öğrenci Korosu klasik müzik dinletisi sunarak havayı yumuşatmaya çalışacak. Bir önceki kurultayda sandalyelerin havalarda uçuşması üzerine Altan Öymen, bugünkü kurultaya Antalya'dan 5000 gül sipariş etti.
Seçimlerde, 1084 delege 20 sandıkta oy kullanarak 60 kişilik PM ile 15 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu üyelerini seçecek. Kurultay izlemek için 600 gazeteci başvururken, kurultaya 2500 civarında konuğun katılması bekleniyor.
Öngel'in adaylığına tepki
Öymen'in Parti Meclisi listesine Tekstil-İş Sendikası Başkanı Süleyman Çelebi, DİSK Genel Başkan Vekili Atilla Öngel, Basisen İç Anadolu Bölge Başkanı Yaşar Seyman ve Deri-İş Sendikası Başkanı Yener Kaya'yı alacağını bildirmesi tartışma yarattı. Genel-İş Genel Mali Sekreteri Şükrü Ercan, Genel-İş Sendikası eski Genel Başkanı Atilla Öngel'in Parti Meclisi'ne aday olarak gösterilmesini doğru bulmadıklarını belirtti. Öngel'in DİSK'i temsil etmediğini ifade eden Ercan, "Altan Öymen eğer demokratik kitle örgütlerinden PM'ye temsilci istiyorsa, tabanı olanları alsın" dedi. Ercan, Öngel hakkında cep telefonu yolsuzluğu nedeniyle açılan davanın iddianamesini de Öymen'e ileteceklerini belirtti.
ÖNCEKİ HABER

İçişleri Bakanlığı'na Veli Küçük sorusu

SONRAKİ HABER

Eski Yarbay Mehmet Alkan "FETÖ üyeliği" davasından beraat etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa